Osoby, które zmagają się z bolącymi stawami, zdają sobie sprawę, jak dokuczliwa jest ta dolegliwość. Niezależnie od tego, czy dyskomfort pojawia się krótkotrwale, czy też cierpimy przez niego od dłuższego czasu, warto sięgnąć po sposoby, które pomogą nam w walce z tą nieprzyjemnością. Bolące stawy – jak sobie z tym poradzić? 

Czym charakteryzuje się ból stawów?

Ból stawów to dyskomfort pojawiający się w okolicy stawów, najczęściej kolanowych, stawowych bądź barkowych. Może dotyczyć również otaczających go części, w tym ścięgien czy więzadeł. Często towarzyszy mu obrzęk i zaczerwienie. Zazwyczaj pojawia się krótkotrwale i nie świadczy o innych niepokojących dolegliwościach. Jednak gdy uraz utrzymuje się przez dłuższy czas, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Najbardziej narażeni na ból stawów są osoby z nadwagą, seniorzy oraz ci, którzy spędzają większość czasu w pozycji siedzącej i nie dbają o codzienną dawkę ruchu.

Towarzyszące objawy 

Pamiętajmy, że bolące stawy mogą wiązać się z wystąpieniem innych kłopotliwych objawów. Najbardziej powszechnym jest obrzęk i zaczerwienienie wokół stawu. Jeśli jednak doświadczamy ponadto bólu mięśni, zmęczenia czy gorączki, to znak, że nie powinniśmy bagatelizować naszego stanu, tylko udać się na kontrolę do lekarza. Miejmy na uwadze, że sam ból stawów również jest objawem – może sygnalizować poważne choroby, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów czy nawet nowotwór kości.

Z czego wynikają bolące stawy? 

Bolące stawy - jak sobie z tym poradzić?Zdawszy sobie sprawę, czym charakteryzuje się ból stawów, należy przyjrzeć się jego przyczynom. Pomoże nam to odkryć, co może być źródłem dyskomfortu w naszym przypadku. Nie zapominajmy, że ból stawów można podzielić na zapalny oraz niezapalny. W pierwszym przypadku występuje opuchlizna i zaczerwienienie, w drugim zaś obrzęku nie ma. Stan ten mogą wywołać różne urazy, takie jak zwichnięcie czy złamanie. Bardzo niebezpieczne jest również przeciążenie mięśni, na przykład po intensywnych ćwiczeniach lub pracy fizycznej. Podobne obciążenie stawów może wywołać również nadwaga lub otyłość.

Nie wszyscy wiedzą, że ból stawów pojawia się przy infekcjach bakteryjnych lub wirusowych. Bardzo często obecny jest podczas grypy – możemy pozbyć się go dopiero po wyleczeniu całego organizmu. Objawi się również przy odrze czy śwince oraz podczas infekcji bakteryjnych, jak na przykład borelioza.

Już wcześniej zostało wspomniane, że ból stawów sam w sobie też może być objawem i stanowić sygnał o poważnych dolegliwościach. Choroby, które mogą doprowadzić do dyskomfortu związanego ze stawami, to choroba zwyrodnieniowa stawów, podczas której niszczy się chrząstka stawowa, odpowiadająca za pokrywanie powierzchni stawów. Źródłem często są też choroby zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, przy którym najbardziej cierpią drobne stawy.

Jak zapobiec bolącym stawom?

Ból stawów to przykra dolegliwość, lecz na szczęście istnieją sposoby, aby złagodzić dokuczliwe objawy. Tak jak w przypadku innych problemów ze zdrowiem, diagnostyka będzie bardzo ważna. Wpierw lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad, w którym musi wziąć pod uwagę takie aspekty jak czas trwania dolegliwości, rodzaj bólu, towarzyszące objawy czy przyczyny. W celu postawienia poprawnej diagnozy niezbędne będzie wykonanie szeregu badań, które pomogą określić nasz stan. Sprawdzi się morfologia krwi, badania obrazowe, USG stawów, badanie RTG czy rezonans magnetyczny.

Rozwiązaniem przy bólu stawów są różnego rodzaju leki, w tym przeciwbólowe, jak na przykład paracetamol czy przeciwzapalne w postaci różnych maści i kremów. Niekiedy zaleca się ponadto zastrzyki dostawowe. Lekarstwa powinny być przepisane przez lekarza i nie należy brać ich bez wyraźnego zalecenia. My sami również możemy wpłynąć na zminimalizowanie dyskomfortu. Na ból stawów dostępne są różne naturalne metody, które od lat są wykorzystywane. Zwróćmy jednak uwagę na to, że dobrze, aby były wykonywane wraz z zażywaniem odpowiednich leków oraz z wiedzą lekarza.

Jednym z najlepszych naturalnych sposób będą okłady. W zależności od rodzaju urazu i własnych preferencji, możemy wykonać ciepłe lub zimne okłady. Do wykonania ciepłych świetnie sprawdzi się podgrzany termofor bądź kompres. Podobne działanie zapewni gorąca kąpiel. Warto jednak dodać do niej zioła lub olejki eteryczne, które będą miały przeciwzapalne działanie. W innym przypadku największą ulgę przyniosą kostki lodu bądź żele chłodzące, które możemy z łatwością zakupić w aptekach.

Domowym rozwiązaniem będzie ponadto wykonanie nalewek z ziół, które można wetrzeć w bolące miejsce. Można wykonać również napary z naturalnych składników, takich jak imbir, rozmaryn czy pokrzywa, które pozytywnie wpłyną na nasz organizm. Nie zapominajmy również o odpowiedniej diecie –  to, co jemy, też znacząco oddziałuje na nasze ciało. Dopilnujmy, żeby spożywać posiłki bogate w kolagen, witaminę D, błonnik, kwasy omega 3, wapń bądź fosfor.

W niektórych przypadkach proste, domowe sposoby się nie sprawdzą. Wtedy warto wypróbować rehabilitacja, podczas której wykonuje się zabiegi minimalizujące ból oraz stan zapalny. Podczas indywidualnych trening fizjoterapeuta dobierze odpowiednie ćwiczenia, które nie będą zbyt przytłaczające, a pomogą zwiększyć ruchomość w stawach. Najpopularniejsze zabiegi, jakie proponuje fizykoterapia podczas chorób związanych ze stawami to krioterapia, laseroterapia, pole magnetyczne czy ultradźwięki.

Ból stawów to dolegliwość, która dotyka znacznej części osób. Niestety, z racji tego, że czasem ból pojawia się krótkotrwale, często jest bagatelizowany. Jest to błędne podejście, ponieważ dyskomfort związany ze stawami może być objawem innych, poważniejszych chorób. Dlatego należy monitorować swój stan – to pozwoli nam na szybką reakcję w razie pojawienia się niepokojących aspektów.

Przeczytaj także: