Słońce dostarcza nam witaminy D, poprawia nasz humor i sprawia, że mamy więcej energii i motywacji. Niestety, jego zbyt duża ilość w niektórych przypadkach może przynieść przykre konsekwencje. Mowa tu o oparzeniach słonecznych. Jak sobie poradzić z tymi negatywnymi skutkami przebywania na słońcu? Dowiedz się więcej!
Jak powstają oparzenia słoneczne?
Wszyscy wiemy, czym są oparzenia słoneczne. Nawet jeśli nie doświadczyliśmy ich sami, z pewnością widzieliśmy je na ciele innych osób, szczególnie latem. Zaczerwieniona, podrażniona skóra – nie ma wątpliwości, że nie jest to nic przyjemnego. Czy jednak zdawaliśmy sobie sprawę z tego, jak właściwie powstają oparzenia słoneczne? Ta świadomość pomoże nam w uchronieniu się przed nimi. Okazuje się bowiem, że istotną rolę w tym procesie odgrywa melanina. Jest to barwnik znajdujący się w naszej skórze, który zapewnia naturalną barierą przed niebezpiecznymi promieniami UV. Kiedy jesteśmy na silnym słońcu, skóra broni się przed tymi promieniami, zwiększając produkcję melaniny. To prowadzi do pojawienia się opalenizny. Jeśli promienie słoneczne są silne, a my nie mamy zapewnione dodatkowej ochrony, wówczas dochodzi do oparzenia naskórka. Odpowiedzialne są za to promienie UVB, które również emituje Słońce. To właśnie je w znacznej części pochłania naskórek, co skutkuje wystąpieniem zaczerwienień, podrażnień czy rumienia. To nazywamy oparzeniami słonecznymi.
Kto jest najbardziej narażony na oparzenia słoneczne?
Oparzenia słoneczne może doświadczyć każdy, kto przebywa na silnym słońcu długo i bez należytej ochrony. To naturalna reakcja skóry, która nie jest odpowiednio zadbana. Okazuje się jednak, że niektóre osoby mogą być szczególnie narażone na powstanie tych nieprzyjemnych dolegliwości. Mowa tu o ludziach, którzy mają jasną karnację i naturalnie rude bądź jasnoblond włosy. Najczęściej przynależą oni do fototypu 1. Dla przedstawicieli fototypu 2, którzy posiadają jasne włosy i oczy, też istnieje duże ryzyko. W ich przypadku wystarczy nawet kilkanaście minut, aby doszło do oparzenia.
Jakie są objawy oparzeń słonecznych?
Oparzenia słoneczne możemy poznać na pierwszy rzut oka. Nierzadko zaczerwienienie skóry i rumień jest bardzo widoczny, szczególnie w pierwszych godzinach lub dniach po oparzeniu. Warto mieć na uwadze, że oprócz tego, oparzeniom słonecznym towarzyszą też inne objawy. Na przykład, w miejscu oparzenia można odczuć ciepło, występuje też uczucie pieczenia oraz obrzęk. Obecny jest też silny ból, który utrzymuje się przez długi czas. U wrażliwszych osób może pojawić się również ból głowy, osłabienie czy dreszcze. W zdecydowanej większości przypadków dochodzi do łuszczenia się skóry, na której miejsce znajduje się nowa warstwa naskórka, która jest o wiele delikatniejsza. Takie oznaki możemy zauważyć w przypadku oparzenia I stopnia.
Jeśli chodzi o oparzenia II lub III stopnia, tutaj sytuacja wygląda znacznie poważniej. Oparzenie dotyczy nie tylko warstwy wierzchniej naskórka, ale również skóry wewnętrznej, a nawet tkanek. Oparzenie II stopnia objawia się nie tylko zaczerwienieniem i obrzękiem, ale i bolesnymi pęcherzami, które zawierają płyn surowiczy. W tym przypadku może być konieczne skonsultowanie się z lekarzem, który przepisze nam specjalne leki, kremy czy opatrunki.
Jak poradzić sobie z oparzeniami słonecznymi?
Nie można ukryć, że oparzenia słoneczne to coś, czego nie powinniśmy bagatelizować. Mogą one wywołać nieprzyjemne zmiany w naszej skórze i wzbudzić silny dyskomfort. Jeśli jednak nie zdołaliśmy się przed nimi uchronić, warto zapoznać się ze sposobami, które pomogą nam choć trochę uśmierzyć ból. W momencie, w którym zauważymy, że nasza skóra staje się zaczerwieniona, dobrze jest jak najszybciej udać się do cienia. Pomocne będzie również wykonanie chłodnego okładu bądź wzięcie prysznica w letniej wodzie. Uważajmy, żeby nie była zbyt zimna, ponieważ wtedy doprowadzimy do szoku termicznego. Następnie możemy użyć balsamu łagodzącego, który ukoi skórę i trochę ją ochłodzi. Istnieją duże szanse, że oparzenia zrobią się widoczne dopiero po kilku godzinach. Jeśli ból się nie zmniejsza, możemy wykorzystać któryś z domowych sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie kefiru bądź kwaśnej śmietany na miejsce oparzenia – te produkty przywrócą naturalne PH skóry, a do tego nawilżą ją i odżywią. W regeneracji sprawdzi się również wyciąg z aloesu. Należy pamiętać o tym, aby pod żadnym pozorem nie wystawiać podrażnionej skóry ponownie na słońce. Przez kilka dni starajmy się zakrywać wrażliwe części. Możemy wtedy wprowadzić do naszej diety więcej owoców, które są bogate w witaminy A, C czy E.
Doświadczywszy oparzenia, będziemy mieli nauczkę na przyszłość. Wiedząc, jak negatywne skutki ma nieostrożne przebywanie na słońcu, nauczymy się postępować z rozwagą w tej kwestii. Zdecydowanie będziemy mieli na uwadze to, aby przed każdym wyjściem na zewnątrz posmarować ciało kremem przeciwsłonecznym. Postaramy się też unikać wychodzenia w godzinach 10-15, kiedy upał jest największy. Zainwestujemy w nakrycie głowy, a do tego nie zapomnimy o regularnym piciu wody, które podczas wysokich temperatury jest bardzo ważne.
Jak poprawić samopoczucie w razie oparzenia?
Jeśli zostaliśmy poparzeni przez słońce, powinniśmy szczególnie zadbać o nasze samopoczucie. Nie ma wątpliwości, że w takiej sytuacji będziemy chcieli po prostu odpocząć. Pozwólmy sobie na to – w pierwsze dni po oparzeniu zwolnijmy i zapewnijmy sobie niezbędną przestrzeń do wypoczynku. Pomoże nam w tym odpowiedni materac, który dopasuje się do naszego ciała i zagwarantuje najwyższy komfort. Dzięki temu nasze mięśnie będą mogły się odprężyć, a organizm zregenerować. Wspaniałą wygodę i swobodę ruchów zapewni ci model https://abcsnu.pl/37-materace-100×200 ze sklepu https://abcsnu.pl/. Jeśli jednak nie do końca wiesz, czego tak właściwie szukasz, zapoznaj się z poradnikiem https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Jak-wybrac-odpowiedni-materac-i-jego-twardosc.
Przebywanie na słońcu i korzystanie z ładnej pogody jest niezwykle przyjemne, jednak należy robić to z ostrożnością. Nieodpowiednie opalanie czy brak ochrony przed promieniami słonecznymi może doprowadzić do powstania oparzeń słonecznych. Aby ich uniknąć, uważaj na siebie i koniecznie zainwestuj w dobry krem przeciwsłoneczny.