Ładny zapach w domu kreuje przytulną atmosferę, pozytywnie wpływa na nastrój i samopoczucie domowników. Ciepły, zimowy aromat może podkreślać charakter wnętrz i dodawać pomieszczeniom oryginalności. Jeśli szukasz pomysłów na piękny zapach w domu podczas zimowych miesięcy, koniecznie zainspiruj się naszymi propozycjami.
Najlepsze zapachy na zimę
Zima to czas, w którym wiele osób chętnie spędza czas w domowym zaciszu. Temperatura sprzyja raczej oglądaniu ulubionych filmów pod kocem, niż wychodzeniu z domu. Zimowe zapachy bardzo często kojarzą się ze świętami. Jakie aromaty proponujemy?
- Przyprawy korzenne – zapach pierników to zimowy klasyk. Przyprawy korzenne i cynamon dodadzą ciepła każdemu pomieszczeniu.
- Sosna – zapach lasu idealnie sprawdza się w grudniu. W szczególności wówczas, gdy w mieszkaniu pojawia się świąteczna, żywa choinka.
- Wanilia – jest uniwersalna i pachnie doskonale przez cały rok. Waniliowe świeczki i dyfuzory to dobry wybór dla wszystkich osób, które nie lubią zmian i chcą, aby ich dom cały czas pachniał tak samo.
- Pomarańcza – mandarynki i pomarańcze to owoce, które jemy przede wszystkim zimą. Ich zapach od razu kreuje świąteczną, wesołą atmosferę.
- Goździki – to przyprawa wykorzystywana przez wiele osób podczas przygotowywania świątecznych potraw. Jej zapach jest dość intensywny i najlepiej sprawdza się w kuchni.
Wybierając zapachy na zimę, warto wziąć pod uwagę to, że powinny być wyraźne, ale jednocześnie nie mogą być nazbyt intensywne. Zbyt mocna woń po pewnym czasie staje się męcząca.
Krok pierwszy – neutralizacja nieprzyjemnych zapachów
Przed zakupem świeczek i dyfuzorów należy zatroszczyć się o to, aby pozbyć się z domu wszelkich nieprzyjemnych zapachów. Jak się za to zabrać? Przede wszystkim, należy systematycznie dbać o czystość. W salonie konieczne jest częste odkurzanie. Kuchnia to miejsce, w którym potrzebne jest mycie podłóg i blatów, a łazienka wymaga stosowania dobrych środków czyszczących. Do sypialni z kolei warto kupić dobry materac z zamkiem rozdzielczym – np. ze sklepu www.sleepinghouse.pl, i poduszki oraz kołdry, które można w całości prać – np. te z asortymentu renomowanej marki Hilding.pl.
Czasem konieczne jest też zainwestowanie w osuszacz powietrza lub nawilżacz. Na zapach w mieszkaniu mają wpływ również worki do odkurzacza. Jeśli są zbyt rzadko wymieniane, często stają się źródłem brzydkiej woni. Niektóre osoby lubią skropić worki olejkami eterycznymi. A co w sytuacji, gdy w określonym miejscu w domu pojawi się wyjątkowo uciążliwy zapach? Wówczas dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie octu. Choć jego woń jest silna i odstraszająca, to bardzo szybko odparowuje.
Świeczki zapachowe – jaką pełnią funkcję?
Świece zapachowe cieszą się obecnie ogromną popularnością. Można kupić je zarówno w dużych marketach, w miastach takich, jak Katowice, jak i w niewielkich sklepikach w małych miejscowościach. Jakie rodzaje świec są dostępne najczęściej?
- Świece sojowe – spalają się wolno, starczają na długo, są przyjazne dla środowiska i generują minimalną ilość sadzy.
- Świece z wosku pszczelego – są zdrowe i spalają się stosunkowo powoli. Dzięki temu warto je kupować nawet pomimo stosunkowo wysokiej ceny.
- Świece parafinowe i stearynowe – są dość kontrowersyjne. Ich produkcja wpływa negatywnie na środowisko naturalne, a podczas spalania wydzielają się szkodliwe, toksyczne substancje (m.in. formaldehyd i benzol).
- Świece z rafinowanego wosku parafinowego – są dobrej jakości, a dzięki poddaniu parafiny procesowi rafinacji, brak w nich szkodliwych substancji.
Niektóre świece zapachowe mają dość wysoką cenę. Dlatego ważne jest to, aby poprawnie je palić. Należy przede wszystkim utrzymywać knot w czystości. W tym celu warto korzystać z nożyczek i przycinać go do odpowiedniej wysokości (czasem jest ona wskazana na etykiecie świecy). Poza tym płomień warto gasić zagaszaczem, co stanowi skuteczny sposób na zapobieganie kopceniu. Kluczowe jest też pierwsze palenie świecy – wosk musi roztopić się aż do ścianek pojemniczka, w którym się znajduje. Jeśli będzie ono zbyt krótkie, powstanie tunel, a świeca będzie paliła się nierównomiernie.
Aromatyczne i stylowe dyfuzory
Korzystanie ze świec zapachowy nie jest jedynym sposobem na stworzenie w domu przyjemnego zapachu. Alternatywą jest zainwestowanie w dyfuzor do olejków eterycznych. Jego działanie przypomina mechanizm wykorzystywany przez nawilżacze powietrza. Popularne są m.in. dyfuzory parowe. Wykorzystują one przepływ powietrza do rozprzestrzeniania zapachu olejków. Wydmuchują powietrze przez specjalny filtr, są ciche i szybko rozprowadzają aromat. Coraz częściej w sklepach można natknąć się na dyfuzory ultradźwiękowe. Są to urządzenia wielofunkcyjna – mogą pełnić funkcję dyfuzora oraz nawilżacza. Są ekonomiczne, gdyż wymagają stosowania jedynie niewielkich ilości olejków eterycznych.
Wiele osób decyduje się też na zakup dyfuzorów w formie flakoników z patyczkami. Ich ogromną zaletą jest przystępna cena i estetyczny wygląd. Można ustawić je praktycznie wszędzie – dopasowują się do różnorodnych wnętrz. Warto jednak mieć świadomość, że pachną dość delikatnie, a od czasu do czasu konieczne jest odwrócenie patyczków.
Miły zapach w domu to podstawa dobrego samopoczucia domowników! Szczególnie istotny jest właśnie zimą, kiedy większą część czasu spędzamy w mieszkaniu. Warto przetestować różne zapachy, rodzaje świec i dyfuzorów, aby wybrać opcję najlepiej dopasowaną do indywidualnych preferencji.