Obecnie telefon komórkowy jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Jest używany praktycznie do wszystkiego – do słuchania muzyki, oglądania filmów, robienia zakupów online, robienia zdjęć czy surfowania po Internecie. Za centrum rozrywki i informacji uważa się social media, które często przyczyniają się do uzależnienia od telefonu. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat oraz jak z nim walczyć?
Jakie są objawy uzależnienia od telefonu?
Uzależnienie od telefonu, zwane też jako fonoholizmem, to jedno z uzależnień behawioralnych. Jak się okazuje, istnieje dość cienka granica między używaniem a nadużywaniem smartfonu. W końcu od dawna nie służy już tylko do dzwonienia czy wysyłania SMS-ów. Właśnie dlatego coraz częściej obserwujemy, że zarówno osoby młode, jak i starsze są uzależnione od telefonu. Do powszechnych objawów zaliczyć można:
- nierozstawanie się z telefonem nawet na moment,
- przymusowe sprawdzanie powiadomień w telefonie co kilka minut,
- złość i frustracja, gdy nie można skorzystać z telefonu,
- FOMO, czyli strach przed przeoczeniem czegoś i ciągłe zaglądanie do telefonu,
- unikanie bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi,
- strach przed tym, że telefon się rozładuje i nie będzie jak go naładować,
- ciągłe nasłuchiwanie, czy telefon zadzwonił lub przyszło jakie powiadomienie,
- coraz dłuższy czas spędzany przed ekranem.
Uzależnienie od telefonu może doprowadzić do zaniedbania kontaktów międzyludzkich, a także pracy. Co więcej, oddziałuje to na jakość naszego życia, znacząco je obniżając. Wszystko z uwagi na fakt, iż doprowadza m.in. do zmniejszenia poziomu aktywności fizycznej. A jak oddziałuje na jakość snu?
Jak uzależnienie od telefonu wpływa na sen?
Osoby uzależnione od telefonu używają go zarówno ciągu dnia, jak i w nocy. W ten sposób odbieramy sobie cenne godziny, które powinny być przeznaczone na zdrowy wypoczynek. Ale to nie wszystko! Jak się okazuje, urządzenia elektroniczne, takie jak telefon komórkowy emituje światło niebieskie, opóźniające procesy zasypianie. Szacuje się, że wywiera dwukrotnie bardziej szkodliwy wpływ na wydzielanie melatoniny, niż żółte światło tradycyjnych żarówek. Można temu zapobiec poprzez odłożenie telefonu przynajmniej na godzinę przed położeniem się do łóżka. Oprócz tego warto zainwestować w materac do spania. Jest to produkt stworzony specjalnie w celu zagwarantowania nam komfortowego i zdrowego wypoczynku. Umowa to unikalna budowa oraz wyjątkowe właściwości, dzięki tym jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób gwarantuje właściwe wsparcie kręgosłupa i sylwetki. Oprócz tego odpowiednio skomponowane łóżko powinno być wyposażone w:
- stelaż,
- poduszkę i kołdrę,
- pościel i prześcieradło,
- ochraniacz na materac.
5 sposobów na zerwanie z uzależnieniem od telefonu
Leczenie uzależnienia od telefonu zaczyna się od rozpoznania problemu. Wówczas można zmienić kilka nawyków w swojej codziennej rutynie, powoli odcinając się od tego urządzenia. Warto zatem zapoznać się z 5 sposobami na zerwanie z uzależnieniem!
Po pierwsze – zastąp “scrollowanie” czytaniem
Wielu z nas lubi “scrollować”, znajdować ciekawe treści lub po prostu bezmyślnie spędzać czas w ramach odpoczynku od pracy czy nauki. Jednak nie jest to nic zdrowego, gdyż bezpośrednio wpływa na sen oraz styl życia. Dobrym pomysłem jest na początku spróbować powstrzymać się od tego po przebudzeniu i przed pójściem spać. Zamiast tego dobrym pomysłem będzie się sięgnięcie po książkę i przeczytanie, np. 2 strony dziennie.
Po drugie – odinstaluj aplikacje
Na pewno na każdym telefonie znajdą się aplikacje, które zostały zainstalowane, ale są nieużywane – ich odinstalowanie nie będzie nas aż tak boleć. Jednak pierwszym prawdziwym krokiem do zmniejszenia przebodźcowania jest usunięcie aplikacji, które zabierają nam zbyt dużo czasu. Nie oznacza to, że mamy z nich całkowicie zrezygnować, gdyż możemy korzystać z przeglądarki. W końcu brak ikonki może pomóc.
Po trzecie – praktyki uważności
Jak się okazuje, poświęcanie, chociażby kilkunastu minut na ćwiczenia uważności lub sesje mindfulness ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Badania pokazują, że praktyka uważności łagodzi stany depresyjne, poprawia jakość snu, a także kreatywność czy zdolności do koncentracji. A czym są takie ćwiczenia? Jest to obserwowanie i zauważanie myśli, uczuć i doznań w swoim ciele w sposób obiektywny.
Po czwarte – rób co masz zrobić
Uzależnienie od telefonu charakteryzuje się odraczaniem zaplanowanych czynności i obowiązków na rzecz sięgnięcia po telefon jeszcze na kilka minut. Warto przeciwstawić się samemu sobie i trzymać się zaplanowanych czynności. Zasada “co masz zrobić, zrób teraz” sprowadza się do załatwienia od ręki wszystkich tych spraw. Co więcej, obciążamy nasz umysł od drobnych spraw, które nie są istotne dla naszej pamięci.
Po piąte – nie używaj telefonu przy pracy lub nauce
Praca lub nauka czynnikiem rozpraszającym, jakim jest tutaj telefon, jest nieefektywna. Nie tylko marnujemy czas, w którym moglibyśmy zrobić coś ważnego, ale także musimy go potem znaleźć, aby nie narobić sobie zaległości. Odkładając telefon w niewidoczne miejsce i wyciszając go, możemy znacząco przyspieszyć pracę oraz zmniejszyć częstotliwość sięgania po telefon.
Szacuje się, że około 82% społeczeństwa śpi ze swoim telefonem. Natomiast w ciąg dnia spędzamy na nim wiele godzin. Może to przyczynić się do rozwijania niezdrowych relacji z elektronika przerzedzających się w uzależnienie.