Pupil wnosi do naszego życia radość, ale także odpowiedzialność. Dzięki nie mamy o kogo się troszczyć oraz możemy na wiele różnych sposobów spędzać czas. Jednak czy posiadanie zwierzaka, a zwłaszcza psa w bloku jest dobre? Kwestia ta wyróżnia się licznymi wadami oraz zaletami, które należy rozpatrzyć zarówno przy wyborze mieszkania, jak i pupila. A o czym warto pamiętać?

Dlaczego warto mieć zwierzaka w bloku mieszkalnym?

Tak naprawdę zalety posiadania psa w bloku mieszkalnym są ściśle związane z ogólnymi korzyściami związanymi z pupilem. W końcu jest to wierny przyjaciel, który zapewni nam nie tylko towarzystwo, ale także rozrywkę. Co więcej, wymusza na nas aktywność, przez co możemy lepiej zadbać o swoje zdrowie oraz kondycję. Inna kwestia jest fakt, iż kontakt z psem ma właściwości lecznicze z uwagi na, np. różnego rodzaju terapie. Poza tym – nasz pupil jest ciągle z nami w domu! Kwestia ta pozwala na zbudowanie unikalnej więzi, przez co pies staje się członkiem naszej rodziny!

Wady mieszkania z psem w bloku

Wadą posiadania psa w bloku jest ciągły bałagan czy wychodzenie na spacery – niezależnie od pory roku czy pogody. Pojawia się również problem w czasie wakacji czy urlopu, kiedy chcemy wyjechać, a nie możemy ze sobą zabrać pupila. Warto również zaznaczyć, że ucierpieć może nasze łóżko. Materac do spania, zarówno węższy https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200, jak i szerszy, nie jest przystosowany do zwierzęcia, przez co może ulec szybszemu zużyciu.

Wady i zalety posiadania pupila w bloku mieszkalnymMieszkanie a miłość do psa – jak to połączyć?

Decydując się na pupila w bloku, a zwłaszcza psa, musimy być świadomi kilku problemów. Można je oczywiście obejść na wiele sposobów, jednak istnieje pięć kwestii, o których każdy z nas powinien wiedzieć. Zatem, jak połączyć mieszkanie i miłość do psa?

Odpowiedni metraż

Nie ma się co dziwić, że w małych mieszkaniach robi się ciasno już po wstawieniu mebli. Uwzględniają dodatkowego lokatora, jakim jest pies oraz jego legowisko czy miski, zaczynamy czuć ucisk. Zatem posiadając czworonoga, warto postawić na większe mieszkanie oraz posiadające np. otwartą przestrzeń czy duży balkon. Świetnie sprawdzi się także ogródek, gdyż nasz pupil może sobie spędzić czas na łonie natury.

Dobra lokalizacja

Na czynnik ten mało kiedy mamy wpływ – w końcu za lokalizacją mieszkania przemawia m.in. otoczenie czy odpowiednia komunikacja miejska. Patrzymy również na cenę, metraż oraz układ pomieszczeń. Jednak jeśli tylko możemy, postawmy na mieszkanie w pobliżu parku, lasu czy innej przestrzeni pozwalającej na wyprowadzenie psa na spacer.

Piętro

Dla szczeniaka wchodzenie kilka pięter pod górę to mały pikuś. Jednak wraz z wiekiem stawy zwierzaka zużywają się, a tak duży wysiłek może skutkować licznymi problemami zdrowotnymi. Najlepiej zatem wybrać mieszkanie na parterze lub pierwszym piętrze. W przeciwnym wypadku – będziemy musieli przyzwyczaić zwierzaka do windy lub nosić na rękach.

Tresura

Hałasujący zwierzak może ściągnąć na nas krytykę lub złość sąsiadów. Najlepiej już od małego tresować pupila, ucząc go podstawowych komend. W ten sposób zapobiegniemy także zniszczonym meblom czy innym rzeczom.

Miejsce do spania

Przychodzi czas, kiedy pupil chce wskoczyć do naszego łóżka. Jeśli nie mamy z tym problemu, przystosujemy łóżko do dodatkowego użytkownika poprzez m.in. ochraniacz na materac oraz kilka dodatkowych kompletów pościeli na zmianę. Wybierzmy także materac https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/182_materace-sleepmed-sprawdz-najlepsze-modele wyróżniający się antyalergicznymi właściwościami. Inną opcją jest wygodne legowisko.

Inne zwierzęta w bloku mieszkalnym

Oprócz psów, z którymi trzeba regularnie wychodzić na dwór i, które niezaprzeczalnie głośno szczekają, wyróżnia się wiele innych zwierząt domowych. Wśród zdecydowanych faworytów wyróżniają się koty. Tak naprawdę załatwiają się one do kuwety, przez co na spacer zabieramy je jedynie dla przyjemności. Ich obecność, zresztą jak każdego innego zwierzęcia, które kochamy, pomaga zmniejszyć stres, a także mogą być wykorzystane w np. terapii osób ze spektrum autyzmu. Jednak koty to nie jedyne zwierzęta, które możemy mieć w bloku! Do innych zalicza się:

  • królik – są to zwierzęta towarzyskie, a także ciche, spokojne i mało problematyczne w utrzymaniu. Uznaje się je za idealne dla dziecka, gdyż uwielbiają być głaskane i przytulane,
  • świnka morska – zwierzęta te mają łagodne usposobienie, a opieka nad nimi nie jest trudna. Świetnie sprawdzą się w bloku, gdyż są małe, czyste oraz potulne,
  • chomik – ich klatki nie muszą znajdować się na podłodze, ale, np. na biurku czy na szafce. Są małe, ale urocze! Uwielbiają pieszczoty oraz mają niezwykły charakter,
  • szynszyla – to wyjątkowe zwierzątko ma miękkie futerko i uroczy wygląd. Sam zwierzak dodatkowo jest czysty, a także nie wydziela nieprzyjemnego zapachu,
  • żółwie – nie stwarzają wielkich problemów, jeśli chodzi o opiekę. Mogą się nimi zajmować dzieci, gdyż są świetnymi towarzyszami.

Musimy również mieć na uwadze fakt, iż pies w bloku może stanowić poważny problem, zwłaszcza gdy mamy obok siebie sąsiadów, którzy go nie tolerują. Jednak dzięki odpowiedniej tresurze, pupil będzie spokojny i bezproblemowy. Inną opcją są różnego rodzaju zwierzątka domowe w klatce! Tak naprawdę wybór zależy od naszych indywidualnych upodobań oraz mieszkania.