Jasny, biały uśmiech to coś, co każdy z nas chciałby mieć. Niestety, utrzymanie zębów w odpowiednim stanie nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Może się okazać, że nieświadomie przyczyniamy się do pogorszenia kondycji jamy ustnej i doprowadzamy do powstania próchnicy. Jakie czynniki wpływają na jej pojawienie się? Sprawdź!
Czym jest próchnica?
Próchnica to choroba zakaźna zębów, która polega na zmiękczaniu szkliwa i rozpadzie tkanek twardych zęba. Dochodzi do tego na skutek kontaktu z kwasami, które są wytwarzane przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Bakterie biorą udział w powstawaniu płytki nazębnej. Proces metabolizmu cukrów prowadzi do wytwarzania przez nie kwasów, które stają się źródłem demineralizacji zębów. Z powodu próchnicy na powierzchni zębów mogą powstawać małe ubytki, w których następnie gnieżdżą się bakterie. Próchnica to najpowszechniejsza dolegliwość dotycząca jamy ustnej. Może dotknąć każdego, jednak najczęściej zmagają się z nią osoby starsze oraz dzieci.
Próchnica u dzieci
Próchnica zębów mlecznych to poważny problem, którego nie należy bagatelizować. Stan zębów mlecznych może bowiem bezpośrednio oddziaływać na kondycję zębów stałych, a nawet wywołać ich zakażenie lub stan zapalny. Warto zatem odpowiednio wcześnie reagować. Próchnica w tak wczesnym wieku powoduje ponadto, że zęby wypadają szybciej, co ma negatywny wpływ na dopiero się kształtujący aparat mowy. Z tego względu o odpowiednią pielęgnację jamy ustnej trzeba zadbać już od najmłodszych lat. U niemowlaków ważne będzie przemywanie dziąseł w celu pozbycia się bakterii. W przypadku maluchów za edukację oraz wyrobienie zdrowych nawyków odpowiedzialni są rodzice. Zachęcajmy dzieci, aby dokładnie i systematycznie myły zęby. Możemy ponadto zainwestować w specjalny płyn do płukania zębów dla dzieci. Oprócz tego zabierajmy je na regularną wizytę u dentysty, która powinna odbywać się co około pół roku.
Zadbanie o te kwestie będzie miało ogromne znaczenie dla dziecka w przyszłości. Jak najwcześniej powinniśmy wpajać mu zdrowe przyzwyczajenia. Dotyczy to nie tylko zębów, ale i ogólnego samopoczucia. Warto ponadto zatroszczyć się o wieczorną rutynę dziecka i upewnić się, że regularnie się wysypia. W tym celu przyda się dobrze dopasowany materac, który zapewni wysoki poziom komfortu, a do tego ograniczy ryzyko powstawania wad postawy. Sprawdźmy dostępne modele w kategorii https://fit4sleep.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-180×200/. Możemy też udać się do sklepu stacjonarnego Katowice, aby osobiście wybrać idealny produkt.
Spożywanie dużej ilości produktów bogatych w cukier
Jedna z głównych przyczyn powstawania próchnicy to spożywanie dużej ilości produktów bogatych w cukier. Tego typu artykuły zwiększają wzrost bakterii w jamie ustnej i przyczyniają się do wytwarzania kwasów, które negatywnie oddziałują na płytkę nazębną. Najszybszym działaniem wyróżniają się cukry proste oraz dwucukry, czyli fruktoza i sacharoza. Aby ograniczyć ich szkodliwy wpływ, warto ograniczyć częstotliwość ich spożywania. Możemy ponadto myć zęby po zjedzeniu tego typu produktu, aby nie pozwolić na rozprzestrzenianie się bakterii w jamie ustnej. Miejmy to na uwadze, sięgając po batony, cukierki, ciasteczka, płatki zbożowe, fast-foody, a także mleko oraz miód. Równie szkodliwe będą gazowane napoje, które zawierają w sobie ogromne ilości cukru.
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej
Kolejny czynnik, który decyduje o rozwoju próchnicy, to nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Mowa szczególnie o niedokładnym szczotkowaniu zębów, na skutek którego nie pozbywamy się wszystkich bakterii z powierzchni zęba. Pozostałości jedzenia przyczyniają się do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Aby temu zapobiec, należy szczotkować zęby minimum 2 razy dziennie. Ważne, aby trwało to nie krócej niż 3 minuty. W tym czasie powinniśmy zadbać o szczególną dokładność. Samo szczotkowanie może jednak nie wystarczyć. Oprócz tego warto ponadto czyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną oraz specjalnym płynem do płukania. Tylko wtedy będziemy mogli mieć 100% pewność, że zęby zostały dokładnie wyczyszczone.
Podatność zębów na chorobę
O wystąpieniu próchnicy mogą zadecydować czynniki, na które nie do końca mamy wpływ. Jest to na przykład podatność zębów na chorobę. Ryzyko powstania zależy od składu zęba, który składa się ze związków organicznych oraz nieorganicznych. Im mniej związków nieorganicznych, tym większe szanse na rozwój próchnicy. Znaczenie mają również geny. Okazuje się bowiem, że zęby kształtują się już w 4 tygodniu ciąży. Dlatego istotne znaczenie odgrywa dieta kobiety ciężarnej. Dobrze, aby ograniczała produkty bogate w cukier i węglowodany, a spożywały dużo produktów białkowych.
Brak opieki dentystycznej
Do rozwoju próchnicy może przyczynić się również brak opieki dentystycznej. Jeśli zaniedbujemy tę kwestię, choroba może rozprzestrzenić się znacznie szybciej i dotkliwiej. Opóźnienie wizyty u dentysty wiąże się też ze spotęgowaniem bólu, a także szansy na to, że próchnica wywoła dodatkowe, szczególnie nieprzyjemne dolegliwości. Pamiętajmy o tym, że warto udać się do dentysty odpowiednio wcześnie. Nie czekajmy do momentu, aż zaczniemy odczuwać silny ból. Dentysta może doradzić nam odpowiednie kroki, co da nam szansę na ograniczenie rozwoju choroby. Najlepszym sposobem na uniknięcie próchnicy i jej objawów jest profilaktyka. Istotną rolę odgrywają nie tylko regularne wizyty u specjalisty, ale także dobór odpowiednich produktów do czyszczenia jamy ustnej, jak na przykład pasta do zębów z fluorem.
Próchnica to bardzo przykra dolegliwość, która może mieć fatalne skutki. Jeśli bowiem w porę nie zareagujemy i nie zaczniemy leczenia, stan naszych zębów może ulec znacznemu pogorszeniu, co prowadzi do silnego bólu i zwiększonej wrażliwości. Aby tego uniknąć, należy ograniczyć spożywanie słodkich produktów i zadbać o odpowiednią pielęgnację jamy ustnej.
Przeczytaj także: Koń w senniku – tajemnicza symbolika Twoich snów