Coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologiczne rozwiązania w codziennym życiu. Kwestia ta dotyczy nie tylko ograniczenia zużycia plastiku, korzystania z komunikacji miejskiej czy świadomych wyborów żywieniowych, ale również domowych porządków. Społeczeństwo wykazuje się coraz większą świadomością odnośnie ekologicznych środków czystości, które nie narażają ludzkiego zdrowia i są zdecydowanie bezpieczniejsze niż większość preparatów. Warto wiedzieć, że istnieje wiele naturalnych alternatyw dla chemicznych detergentów, co więcej — łatwych w samodzielnym przygotowaniu. Dowiedz się, jak w kilka chwil zrobić ekologiczne środki czystości!

Dlaczego warto wybierać ekologiczne środki czystości?

Środki do mycia, prania czy czyszczenia powierzchni zawierają wiele szkodliwych substancji, które mogą powodować podrażnienia skóry, układu oddechowego, alergie czy nawet zatrucie. Nie bez powodu więc w czasie sprzątania powinniśmy zabezpieczać swoje dłonie rękawiczkami, a twarz maseczką. Jednak co gdyby postawić na rozwiązania, które są równie skuteczne w czyszczeniu, lecz nie narażają ludzkiego zdrowia? Naturalne i ekologiczne preparaty nie posiadają toksycznych substancji, są łagodne dla naszej skóry oraz mogą rozprowadzać o wiele przyjemniejszy zapach. Ponadto wyróżniają się krótszym składem, opierając się na podstawowych produktach dostępnych w większości sklepów. Tym samym mogą być bardziej opłacalnym wyjściem niż kosztowne środki od popularnych producentów. Ekologiczne preparaty są również lepszym wyborem dla środowiska. Należy wiedzieć, że chemikalia zawarte w konwencjonalnych detergentach trafiają do wód gruntowych, zanieczyszczając rzeki, jeziora i oceany. Naturalne środki są biodegradowalne i nie szkodzą ekosystemom.

Podstawowe składniki ekologicznych środków czystości

Ekologiczne środki czystości: jak samodzielnie zrobić naturalne preparaty do sprzątania?Pierwszym, dobrze znanym nam wszystkim składnikiem jest soda oczyszczona. Większość z nas posiada ją w swoim domu, nie będąc świadomym, jak w skuteczny i ekologiczny sposób można wykorzystać ten produkt w domowych porządkach. Soda oczyszczona przede wszystkim świetnie zmiękcza wodę, neutralizuje brzydkie zapachy oraz dokładnie oczyszcza wiele powierzchni. To składnik, który działa tak samo dobrze, a nawet lepiej od chemicznych detergentów. Do przygotowania ekologicznych środków czystości warto także wykorzystać ocet spirytusowy. Ten z kolei jest niezastąpiony w usuwaniu kamienia oraz tłuszczu. Doskonale nadaje się do mycia garnków, zlewu czy brodzika prysznicowego. Naturalnym odkamieniaczem jest także cytryna i kwasek cytrynowy. Cytrynę często wykorzystuje się w połączeniu z sodą oczyszczoną, aby pozbyć się uporczywych plam. Dodatkowo owoc ten pozostawia przyjemny zapach.

Ekologiczny płyn do naczyń

Ekologiczny płyn do naczyń to doskonała alternatywa dla sklepowych detergentów. Aby samodzielnie go przygotować, potrzebujemy: pół szklanki octu lub 5 łyżek kwasku cytrynowego, pół szklanki przegotowanej wody oraz 10 kropli cytrynowego olejku eterycznego. Jedyne, co musimy zrobić, to wymieszać ze sobą wszystkie składniki i wlać np. do butelki ze spryskiwaczem. Polecanym dodatkiem jest tutaj mydło kastylijskie, które powstaje na bazie oliwy z oliwek, co sprawia, że pozostaje łagodne i niezwykle delikatne dla ludzkiej skóry. Natomiast olejki eteryczne gwarantują przyjemny zapach oraz często cechują się właściwościami antybakteryjnymi. Już po pierwszym użyciu tak przygotowanego płynu do naczyń z pewnością zauważysz różnicę w czystości talerzy, garnków i sztućców.

Domowy środek do czyszczenia łazienki

Równie banalne jest przygotowanie ekologicznego preparatu do czyszczenia łazienki. W tym przypadku będziemy potrzebować: 1 szklanki octu spirytusowego, 2 łyżek sody oczyszczonej oraz 1 szklanki wody. Opcjonalnie możemy dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego, który zapewni doskonały zapach w trakcie sprzątania. Tak przygotowana mieszanka świetnie radzi sobie z łazienkowymi osadami z mydła, kamieniem na armaturze oraz pozostałymi nieczystościami np. na płytkach. Wystarczy, że zabrudzone miejsca spryskamy otrzymanym preparatem, odczekamy kilka minut, a następnie przetrzemy je wilgotną szmatką. Naturalne składniki są o wiele lepszym wyborem w ciasnych pomieszczeniach, gdyż użycie w nich chemicznych środków może mocniej oddziaływać na ludzkie zdrowie.

Na funkcjonowanie naszego organizmu ma też wpływ dobór odpowiedniego materaca do snu. Warto postawić na model, który jest dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz zapewnia ergonomiczne wsparcie dla całego ciała. W sklepach w Katowice znajdziemy wiele świetnych produktów gwarantujących głęboki wypoczynek, a tym samym dobre samopoczucie fizyczne.

Płyn do mycia szyb i luster

Kolejną doskonałą alternatywą dla sklepowych środków czystości są ekologiczne płyny do mycia szyb i luster. Te preparaty wymagają tak naprawdę użycia dwóch składników: 2 łyżeczek sody oczyszczonej i 2 litrów ciepłej wody. W mieszance sprawdzi się również ocet spirytusowy, który skutecznie usuwa tłuszcz, zabrudzenia oraz smugi. Ważne jest jednak to, aby przy użyciu tego płynu stosować ściereczkę z mikrofibry niepozostawiającą włókien na czyszczonych powierzchniach. Dzięki temu rozwiązaniu nasze okna i lustra już zawsze pozostaną nieskazitelne!

Jak przechowywać naturalne środki czystości?

Aby nie marnować składników i przygotowanych preparatów, należy też wiedzieć, jak prawidłowo je przechowywać. Najskuteczniejszą opcją będą oczywiście szklane pojemniki oraz dozowniki, które estetycznie się prezentują. Pamiętajmy jednocześnie o tym, aby właściwie je opisywać w celu uniknięcia pomyłek w czasie sprzątania. Plastikowe opakowania niekoniecznie będą tutaj dobrym wyborem, gdyż mogą reagować z niektórymi substancjami, obniżając ich skuteczność. Oprócz tego wszystkie środki czystości najlepiej trzymać w jednym miejscu, z dala od dzieci oraz światła słonecznego. Poza też opisem ich zastosowania nie należy zapominać o uwzględnieniu składników czy daty przygotowania danego preparatu. Niektóre środki, takie jak roztwory na bazie octu lub sody, najlepiej przygotowywać na bieżąco, gdyż tracą swoje właściwości po dłuższym czasie.

Przeczytaj także: Problemy ze snem u nastolatków: przyczyny, skutki i sposoby leczenia