Oczywiste jest to, że sen to niezwykle ważny element naszego życia już od najmłodszych lat. Małe dzieci mogą przespać nawet do 17 godzin. Warto jednak dopilnować, by ich sen był komfortowy i zdrowy. Jako rodzic mamy na to spory wpływ. Jak prawidłowo zadbać o sen niemowlaka? 

Dlaczego należy zadbać o sen niemowlaka? 

Ciężko funkcjonować bez odpowiedniej ilości snu. To wtedy nasz organizm ma okazję do tego, by odpocząć i się zregenerować. O dobry sen niemowlaka należy zadbać szczególnie, ponieważ wtedy zyskujemy gwarancję, że rozwój naszego dziecka przebiega prawidłowo. Co więcej, zbyt mała ilość snu u takiego maluszka od razu przekłada się na jego samopoczucie – dziecko staje się drażliwe, poddenerwowany, płaczliwe. Bodźce, jakie docierają do niego z zewnątrz, mogą okazać się zbyt stresujące.
Sen i odpowiedni wypoczynek u niemowlaka jest istotny, ponieważ, będąc zrelaksowanym i wypoczętym, łatwiej i szybciej poradzi sobie z nauką nowych rzeczy, jakie czekają na niego w świecie.

Jak zadbać o sen niemowlaka?Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa 

Poczucie bezpieczeństwa to klucz do dobrego snu – w znajomym, przytulnym otoczeniu zdecydowanie łatwiej nam się odprężyć. Warto zadbać o poczucie bezpieczeństwa naszego dziecka, będąc przy nim podczas zasypiania. Nie ograniczajmy przytulania – niemowlę potrzebuje bliskości, dlatego musimy ją mu zapewnić. Przytulajmy, głaszczmy… Dobrze jest też zadbać o wygodne okrycie, którym możemy otulić delikatne ciało dziecka.

Możemy również pomóc zasnąć naszemu dziecku poprzez kołysanie – weźmy maluszka na ręce, a łagodny, rytmiczny ruch szybko sprawi, że zapadnie w komfortowy sen.

Wieczorna rutyna 

Wprowadźmy wieczorną rutynę od samego początku – dzięki niej przyzwyczajenie się do nowej sytuacji będzie o wiele prostsze. Rutyna i systematyczność dadzą poczucie bezpieczeństwa naszemu dziecku oraz pomogą nauczyć się rytmu dobowego. Wybierzmy stałą porę dnia, o której usypiamy naszego niemowlaka i koniecznie się jej trzymajmy. Zadbajmy ponadto o własne rytuały, które będziemy codziennie praktykować – wieczorna kąpiel lub śpiewanie kołysanek z pewnością będą dobrym rozwiązaniem.

Odpowiednie łóżeczko 

Już od najmłodszych lat powierzchnia, na której śpimy, odgrywa dużą rolę w jakości naszego snu. Chcąc poprawić komfort wypoczynku niemowlęcia, powinniśmy zadbać o porządne, dobrze dopasowane łóżeczko, w którym położymy specjalny materac dziecięcy. Dziecko musi mieć wystarczająco przestrzeni, aby móc swobodnie się położyć. Zwróćmy uwagę też na to, by każdy z zakupionych artykułów sypialnianych był dla dziecka bezpieczny – w tym wypadku świetnie sprawdzi się antyalergiczna nakładka na materac oraz antybakteryjne poduszki dla dzieci, które uchronią naszą pociechę przed alergiami.

Dobrze jest postawić na produkty wykonane z naturalnych materiałów, które będą do tego miękkie i przyjemne w dotyku. To sprawi, że naszemu dziecku będzie w łóżeczku niezwykle wygodnie – dzięki temu bez wątpienia będzie mu się lepiej spało.

Zadbajmy o komfort naszego dziecka już od pierwszych dni jego życia. Możemy znacząco poprawić sen niemowlaka, wprowadzając w życie kilka istotnych kwestii. Wtedy zauważymy, że nasza pociecha szybciej zasypia, a do tego śpi na dłużej. Dla rodziców, których wychowanie i opieka nad dzieckiem nie oszczędza, każda godzina snu ich maleństwa będzie zbawieniem!