Czasem zadziwiają nas swoją kreatywnością i oryginalnością, a czasem przerażają lub wprowadzają w dyskomfort. Sny to coś, co zdecydowanie zastanawia każdego z nas. Chcemy wiedzieć, skąd się biorą, a także co takiego oznaczają. Znaczenia najpopularniejszych snów zostały opracowane. Dowiedz się, o czym mówią!

Czym są sny?

Niezależnie od tego, czy nasze sny są zwyczajne, czy też niezwykle intrygujące, warto wiedzieć, czym tak naprawdę są. W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie, że najczęściej i najintensywniej powstają w jednej z faz naszego snu. Jest to tzw. faza REM, podczas której mają miejsce szybkie ruchy gałek ocznych. Wtedy ciało i pozostałe mięśni się rozluźniają, jednak nasz mózg wciąż pracuje. Przetwarza w tym momencie wszystkie informacje i dane, które otrzymał w ciągu dnia. My za to doświadczamy wizji, które określamy jako sny. Miejmy na uwadze to, że nawet jeśli danej nocy wydaje nam się, że nie mieliśmy żadnych snów, i tak śniliśmy. Mózg każdego dnia musi przeorganizować nowe informacje. My jednak pamiętamy najbardziej te sny, które pojawiły się w czasie przebudzenia. Każdy człowiek śni, bez względu na wiek, płeć czy swój stan. Mogą pojawić się jednak między nami różnice – przykładowo, dzieci mają o wiele bardziej abstrakcyjne i oryginalne sny niż większość dorosłych. Z drugiej strony, śni im się też znacznie więcej koszmarów. Co ciekawe, według badań istnieje również coś takiego jak świadomy sen – jest to moment, w którym osoba śpiąca zdaje sobie sprawę z tego, że śni i może kontrolować swoje marzenia senne.

Sen a koszmar

Jakie są najczęstsze sny i co oznaczają?Nie ma wątpliwości, że oprócz snów, kiedyś doświadczyliśmy również koszmaru. Jest to wyjątkowo nieprzyjemny stan, który może wzbudzić w nas prawdziwy strach czy dyskomfort. Warto jednak wiedzieć, że koszmary tak samo są marzeniami sennymi, tyle że o negatywnym charakterze. Również pojawiają się w fazie REM. To normalne, żeby od czasu do czasu śnić koszmary – jednak jeśli ta sytuacja się powtarza, może być to szczególnie niebezpieczne. Osoby, które mają koszmary, często budzą się w nocy. Mogą mieć też problemy z zaśnięciem. Te rzeczy mogą spowodować, że nasz zegar biologiczny się rozreguluje. To może zaś prowadzić do bezsenności. Miejmy na uwadze, że koszmary mogą być reakcją naszego umysłu na stres, lęk czy traumę. W tym wypadku jedynym sposobem na rozwiązanie tej sytuacji będzie udanie na terapię. Psycholog pomoże nam poradzić sobie z naszym niepokojem i negatywnymi emocjami. Dzięki temu będziemy mogli w końcu zaznać spokojnego snu.

Jakie są najczęstsze sny?

Mimo że każdy z nas jest inny, okazuje się, że wszyscy śnimy podobne sny. Są to różne wizje, mniej lub bardziej nietypowe, które towarzyszą wielu z nas. Nie zapominajmy, że marzenia senne to coś, co interesowało ludzi już od wieków. Dzięki temu na przestrzeni lat opracowano różne znaczenia, które posiadają dane sny. Mogą być one sugestią do tego, co aktualnie się dzieje lub dopiero wydarzy w naszym życiu.

Częstym obrazem w snach są wypadające zęby. Jeśli to coś, co przytrafia się w śnie i nam, może to oznaczać, że straciliśmy kontrolę nad własnym życiem i nad naszymi umiejętnościami. Według innych źródeł wypadające zęby to również sygnał tego, że w naszej rodzinie ktoś może umrzeć. Kolejnym, równie popularnym snem jest spadaniu. Jest on szczególnie nieprzyjemny, ponieważ we śnie klif czy wysoki budynek może wyglądać naprawdę realistycznie. Często zdarza się, że moment, w którym pochylamy się do przodu i upadamy, to też moment przebudzenia. Odczuwamy wtedy prawdziwą ulgę. Ta wizja też może świadczyć o utracie kontroli i poczuciu bezradności, jakie nam towarzyszy. Jest to oznaka tego, że czujemy się tak, jakbyśmy nie mieli wpływu na nasze życie. Jeśli upadamy do wody, może to zwiastować poddanie się impulsywnym decyzjom i emocjom. Samo widzenie przepaści zwiastuje duże niebezpieczeństwo.

Co w momencie, w którym śni nam się, że jesteśmy w ciąży? Taki sen jest zwiastunem dużej zmiany w naszym życiu. Możemy przygotować się na to, że przydarzy nam się coś nowego. Łączy się z kreatywnością – jeśli pracujemy twórczo i doświadczamy tego snu, będzie to zapowiedź odblokowania weny i nadejścia nowych inspiracji. Kolejne nieprzyjemne marzenie senne to ucieczka. Ono również oznacza lęk i niepokój. Może też symbolizować niezrealizowane cele i plany, z których zrezygnowaliśmy. Przeciwieństwem jest sen o lataniu – daje on nam poczucie wolności i realizacji. Jest oznaką tego, że udało nam się urzeczywistnić ważne dla nas zadanie, pozbyć się problemu lub pokonać trudną do przejścia przeszkodę.

Nierzadko zdarza się, że śni nam się to, że przebywamy nago w miejscu publicznym. Już w samym śnie czujemy się niekomfortowo. Przekłada się to na naszą rzeczywistość – świadczy to o tym, że i na żywo czujemy się z czymś nieswojo lub niewygodnie. Taki sen może być zachętą do tego, by skonfrontować się z sytuacją, która wcześniej nas stopowała. Jazda samochodem we śnie to oznaka tego, że mamy kontrolę nad naszym życiem. Jeśli jednak nasz pojazd się zepsuje, powinniśmy dać sobie szansę na odpoczynek w naszym życiu. Wbrew pozorom, sen o śmierci bliskiej osoby nie musi być czymś negatywnym. Potwierdza on to, że rozwijamy się duchowo i możemy zajrzeć w głąb naszej duszy.

Jak zapewnić sobie lepszy sen?

Sny mogą być ciekawe i zajmujące. Nierzadko budzimy się, rozbawieni bądź zaintrygowani tym, co zobaczyliśmy. Kiedy jednak doświadczamy trudnych, męczących snów, nie ma w tym nic przyjemnego. Powinniśmy wtedy zadbać o to, aby pomimo niesprzyjających wizji być w stanie się zrelaksować i odprężyć. Może to zrobić poprzez zainwestowanie w wysokiej jakości artykuły sypialniane. Wygodne i solidne poduszki znajdziemy na stronie https://sleepinghouse.pl/, za to bezpieczne dla naszego zdrowia i kręgosłupa materace oferuje http://hilding.pl/. Dzięki tym elementom nasza sypialnia będzie komfortowa i przytulna, a my nie będziemy mieli trudności z tym, aby się wyciszyć i odpocząć, nawet po negatywnym śnie. Jeśli będziemy chcieli sprawić, aby nasza sypialnia stała się jeszcze wyjątkowa, poznajmy wskazówki ze strony http://twoja-sypialnia.pl/.

Lot samolotem, wypadające zęby, dane kolory czy barwy… Okazuje się, że w naszych snach wszystko ma znaczenie! Jeśli przyśni nam się coś, co wzbudzi nasze zainteresowanie, nie wahajmy się przed sprawdzeniem tego. Możemy otrzymać ciekawą wskazówkę do tego, co aktualnie dzieje się w naszym życiu!

Przeczytaj także: Higiena snu – co musisz o niej wiedzieć i jak o nią zadbać?