Każdy element naszego ciała, każda kość i każdy mięsień pozwala nam prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Niestety, na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak nasze nawyki wpływają m.in. na kręgosłup, który jest podporą całego ciała. Jak się okazuje, większość problemów z plecami zaczyna się w dzieciństwie. Obecnie większość dzieci ma różnego rodzaju wady postawy. A jakie są najczęstsze oraz czy można się przed nimi ustrzec?

Jakie są przyczyny kształtowania się wad postawy?

Wady postawy nie pojawiają się bez przyczyny – sami na nie pracujemy i to już od najmłodszych lat. Jak się okazuje, coraz większa część z nas popełnia podstawowe błędy, które przyczyniając się do ich rozwijania, a wynikają one ze stylu życia. Do najistotniejszych czynników zalicza się tutaj:

  • siedzący tryb życia, który połączony jest z nieprawidłowym sposobem siedzenia przy biurku,
  • braku aktywności ruchowej, otyłości czy niedoborów żywieniowych w okresie wzrostu,
  • nieprawidłowym sposobem noszenia plecaka, podnoszenia ciężkich przedmiotów czy częstym noszeniem szpilek.

Nie można pominąć również wszelkiego rodzaju zaburzeń pracy mięśni, które powstają, np. w wyniku choroby lub długotrwałego unieruchomienia.

Najczęstsze wady postawy - jak się przed nimi ustrzec?Wady postawy – rodzaje

Wiemy już, jakie czynniki wpływają na kształtowanie się wad postawy. Mogą one odpowiadać za kształtowanie się schorzeń różnego typu, w tym patologicznej lordozy, skoliozy i kifozy. A co warto o nich wiedzieć?

Lordoza

Naturalna lordoza donosi się do wygięcia kręgosłupa ku przodowi w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Problem zaczyna się, gdy wartość lordozy jest zbyt duża lub zbyt mała. Odpowiada to za zaburzenia funkcji amortyzacji kręgosłupa, co może doprowadzić do przeciążeń w obrębie całego narządu ruchu. Za podstawowe przyczyny pojawienia się patologicznej lordozy uznaje się otyłość, słabe napięcie mięśni lub ich zanik, a także urazy okolic kręgosłupa.

Skolioza

Sama skolioza nie jest wadą pod warunkiem, że mieści się w konkretnych parametrach. Określana jest jako boczne skrzywienie kręgosłupa, o którym mowa, gdy kąt skrzywienia mierzony metodą Cobba nie przekracza 10 stopni. Jeśli wartość ta jest wyższa, to wówczas mówimy o wadzie postawy. Jest ona rozpatrywana jako trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa, które obejmuje:

  • skrzywienie w płaszczyźnie czołowej, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa,
  • skrzywienie w płaszczyźnie strzałkowej, czyli lordo- lub kifoskolioza,
  • skrzywienie w płaszczyźnie poprzecznej, czyli rotacja i torsja kręgów.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na proces powstawania skoliozy, w tym predyspozycje genetyczne czy rozbieżność między wzrostem przedniej i tylnej części kręgosłupa. Jednak główną rolę odgrywają tutaj nasze nawyki oraz styl życia.

Kifoza

Kifoza również jest naturalną krzywizną kręgosłupa, która stanowi łukowate wygięcie w stronę grzbietową. U osób zdrowych występuje kifoza piersiowa oraz kifoza krzyżowa. Ich obecność umożliwia utrzymanie prawidłowej, wyprostowanej sylwetki. W przypadku nadmiernej kifozy mówimy o zniekształceniu sylwetki określane jako “okrągłe plecy”. Wówczas stan odchylenia jest większy niż 40-45 stopni na odcinku piersiowym lub krzyżowym kręgosłupa. Najczęściej wynika z problemów zdrowotnych, a także pojawia się w wyniku zaniedbań w zakresie aktywności fizycznej i higieny pracy.

Jak wygląda diagnozowanie i leczenie wad postawy?

Wady postawy bardzo łatwo rozpoznać. Wystarczy tylko zwrócić uwagę, czy się garbimy lub, czy mamy wypięty brzuch. Do innych parametrów zalicza się ustawienie łopatek barków i miednicy oraz wysunięcie głowy i barków. Jeśli zauważymy u siebie lub u naszych najbliższych jakiekolwiek nieprawidłowości, to należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą – w tym przypadku ortopedą. Samo leczenie wad postawy jest procesem długotrwałym, gdyż obejmuje rehabilitację. Polega ona na zastosowaniu ćwiczeń, które mają za zadanie skorygować ustawienie poszczególnych elementów i doprowadzić do uzyskania symetrycznej postawy. Oprócz tego bardzo ważna jest zmiana nawyków oraz wdrożenie zasad, które pozwolą nam zadbać o kręgosłup. A na czym one polegają?

Najważniejsze zasady dbania o kręgosłup

Jeśli chcemy zadbać o swój kręgosłup, to musimy przede wszystkim postawić na okresowe kontrole u lekarza i fizjoterapeuty. W ten sposób będziemy w stanie wychwycić wszelkie nieprawidłowości na wczesnym etapie. Jednak najistotniejsze jest tu wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia, które obejmuje przede wszystkim unikanie noszenia ciężkich toreb i plecaków na jednym ramieniu, częste chodzenie w wysokich butach czy prawidłowe siedzenie. Warto również przekonać się do ruchu, czyli codziennej, porannej gimnastyki połączonej z innymi aktywnościami w ciągu dnia. Inną kwestią jest zadbanie o właściwą dietę zawierającą dużo wapnia i witaminy D. Uwzględnienie zdrowych posiłków pełnych warzyw, nabiału czy owoców skutecznie zapobiega nadwadze i późniejszej otyłości – a w końcu czynniki te również przyczyniają się do kształtowania wad postawy! Warto również zwrócić uwagę na łóżko, a dokładnie materac do spania. Jak się okazuje, poprzez wybranie modeli, które są odpowiednio dopasowane do naszych osobistych potrzeb oraz preferencji, jesteśmy w stanie zadbać o swój kręgosłup. Wynika to z zapewnienia mu prawidłowego wsparcia w czasie snu.

Teoretycznie wady postawy nie wydają się groźne, jednak to tylko pozory. Wynika to z faktu, iż mogą przyczynić się do rozwoju dolegliwości bólowych oraz coraz poważniejszych schorzeń. Właśnie dlatego warto jak najszybciej je zdiagnozować i leczyć. Nie zapominajmy również o profilaktyce!

Przeczytaj także: