Z pielęgnacją włosów bywa różnie – jedni skrupulatnie przestrzegają wszystkich kroków, a inni lekko podchodzą do tematu. Nie zmienia to jednak faktu, że włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która wpływa na ich kondycję. A jak kompleksowo zadbać o nie? O czym warto pamiętać, a czego się wystrzegać?

Po pierwsze – rozczesanie

Wiele osób czesze włosy rano i wieczorem, jednak czy czynność ta jest tak naprawdę potrzebna? Jak się okazuje – tak! Za pomocą szczotki stymulujesz pracę gruczołów oraz równomiernie rozprowadzasz sebum. Dzięki temu stają się mocniejsze, gładsze, bardziej odporne na uszkodzenia oraz nie przesuszają się tak szybko. Co więcej, regularne czesanie włosów pozwala na uporządkowanie fryzury i ich wstępne oczyszczenie z zanieczyszczeń.

Po drugie – mycie

Na włosach codziennie osadzają się liczne, niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia – kurz, pyły czy różnego rodzaju mikroorganizmy oraz wyprodukowane przez skórę sebum. Można je usunąć poprzez oczyszczenie skóry za pomocą odpowiedniego szamponu do włosów. Czynność tą powinno się wykonywać co 2-3 dni. Pamiętaj jednak, że zarówno zbyt częste, jak i rzadkie mycie głowy prowadzi o nieprzyjemnych konsekwencji.

Poradnik dbania o włosy - czyli co warto robić, a czego unikaćPo trzecie – peeling

Ciekawym kosmetykiem są peelingi do włosów. Ich zadaniem jest dodatkowe oczyszczenie skóry głowy z pozostałości po kosmetykach, np. szamponach, lakierach czy żelach oraz usunięcie martwego naskórka. Dodatkowo, przy rozprowadzaniu peelingu do włosów wykonujesz krótki masaż, który poprawia krążenie krwi w komórkach skóry. W ten sposób dotlenia cebulki i ułatwia skórze przyjmowanie składników odżywczych. Warto wprowadzić tę czynność do swojej wieczornej rutyny, gdyż zmniejsza przetłuszczanie się włosów i pobudza je do wzrostu.

Po czwarte – maska

Po umyciu włosów możesz je lekko osuszyć poprzez np. odciśnięcie wody i użyć maski do włosów. Jest to produkt, który stanowi skoncentrowaną wersję odżywki, gwarantując dostarczenie do głębszych struktur pasm cennych składników odżywczych. W ten sposób odpowiadają za wzmocnienie i odżywienie włosów, przez co stają się one zdrowsze.

Po piąte – ręcznik

Włosy umyte – to teraz trzeba je zawinąć w ręcznik. Pozwala on na wstępne osuszenie pasm z nadmiaru wody oraz umożliwia dalszą pielęgnację. Dobre ręczniki kąpielowe powinny wyróżniać się miękkością, odpowiednią chłonnością i materiałem wysokiej jakości. Musisz tutaj pamiętać również o prawidłowym wycieraniu. Włosy należy np. zawinąć w ręcznik i odczekać chwilę, jednak zabrania się ich pocierania, gdyż doprowadza to do uszkodzeń mechanicznych pasm.

Po szóste – odżywka

Odżywki do włosów są stosowne w celu uzupełnienia regularnej pielęgnacji włosów. Stanowią nieodłączny element mycia głowy, co oznacza, że musisz o nich pamiętać. A dlaczego jest to tak ważne? Otóż dobra odżywka odpowiada za nadanie włosom gładkości, miękkości i blasku. Co więcej, stanowi warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Oprócz tego umożliwia regenerację pasm i ułatwiają rozczesywanie.

Po siódme – suszenie

Od lat chodzą pogłoski, że suszarka niszczy włosy. Jak się okazuje, więcej krzywdy zrobisz sobie, kładąc się z mokrymi włosami, niż poprzez użycie suszarki. Musisz również zwrócić uwagę na to, że współczesny sprzęt wyróżnia się jakością, a dzięki przestrzeganiu kilku zasad Twoje włosy będą bezpieczne. Uwzględnia się tutaj:

  • unikanie gorącego nawiewu – wybieraj chłodne lub ciepłe powietrze,
  • zachowanie odległości od pasm – przynajmniej 30 cm,
  • suszenie w jednym kierunku – od nasady do końcówek.

Po ósme – sen

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że sen również wpływa na kondycję włosów? Jak się okazuje, dzięki zainwestowaniu w wysokiej jakości materac do spania, masz gwarancję zdrowego wypoczynku, który korzystnie oddziałuje na stan całego organizmu, w tym włosów. Jest to możliwe poprzez prawidłową regenerację oraz usprawnienie krążenia, przez co więcej natlenionej krwi dociera do cebulek.

Jak widać, jest kilka czynności, które obowiązkowo musisz codziennie wykonywać, jeśli chcesz, aby Twoje włosy były piękne i zdrowe. Jednak nie zmienia to faktu, że do swojej wieczornej rutyny bądź przy przeprowadzaniu domowego spa, warto również pamiętać o włosach i zadbać o nie.