Na koniec dnia każdy z nas chce się tylko położyć do łóżka i zasnąć. Wbrew pozorom, sen to nie tylko kilka zmarnowanych godzin, które przeciekają nam przez palce, a czas na zregenerowanie się ciała pod kątem fizycznym i psychicznym. Mówi się o tym, że zdrowy wypoczynek umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia, a także korzystnie wpływa na stan zdrowia. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jak skomponować wygodne łóżko? Oto kilka najważniejszych wskazówek!

Dobry stelaż to podstawa

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest ten niewidoczny na co dzień element. Stelaż do łóżka, bo o nim tu mowa, to konstrukcja wykonana z drewnianych listewek. Odpowiada za właściwe wsparcie materaca, a tym samym zapewnienie zdrowego oraz bezpiecznego snu. Warto o nim pamiętać i sprawdzić https://hilding.pl/kategoria/stelaze-pod-materac/, gdyż nawet wysokiej jakości materac nie jest w stanie zagwarantować zdrowego wypoczynku bez odpowiedniego stelaża. Oprócz tego, pełni wiele ważnych funkcji, w tym:

  • odpowiada za właściwe podparcie kręgosłupa, wygodę, komfort czy właściwe ułożenie ciała,
  • zwiększa trwałość materaca wraz z jego żywotnością,
  • zapewnia odpowiednią wentylację pod łóżkiem oraz we wkładzie podłoża do spania, co jest niezwykle ważne dla alergików.

Decydując się na stelaż do spania, pamiętajmy o uwzględnieniu rodzaju posiadanego materaca oraz rodzaju stelaża. Oprócz tego ważny jest, materiał, z którego został wykonany wraz z wielkością łóżka.

Materac do spania jako główny element wyposażenia łóżka

Chcąc zagwarantować siebie komfortowy, ale także zdrowy wypoczynek, warto już dziś postawić na wysokiej jakości materac do spania. Jest to produkt, który odpowiada przede wszystkim za najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki. Wynika to z faktu, iż dzięki unikalnej budowie w połączeniu z wyjątkowymi właściwościami jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów naszego ciała. Jednak jest jeden haczyk — wybrany materac musi być idealnie dopasowany do naszych osobistych potrzeb i preferencji. Uwzględnia się tutaj przede wszystkim trzy najważniejsze czynniki, czyli:

  • Wygodne łóżko — jak je skomponować?rodzaj wypełnienia — to właśnie wnętrze odpowiada za cechy podłoża do spania. Obecnie na rynku znajdziemy trzy rodzaje materacy, czyli materace piankowe, materace sprężynowe oraz materace hybrydowe,
  • stopień twardości — twardość to subiektywne dla każdego z nas odczucie, które w dużej mierze dopasowane jest do osobistych preferencji oraz wagi użytkownika. Z uwagi na ten fakt, dzielimy materace na materace miękkie, materace średnio twarde, materace twarde i materace bardzo twarde,
  • rozmiar — kwestia ta w znacznym stopniu zależy od dostępnego metrażu w sypialni oraz tego, czy na łóżku będziemy spać sami, czy może z partnerem. Oznacza to, że na rynku znajdziemy zarówno materace pojedyncze, jak i materace dla par.

Oprócz tego, w sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy materace nawierzchniowe http://nawierzchniowe-materace.pl/ lub materace dedykowane dzieciom.

Komfortowa kołdra — jak ją wybrać?

Komfortowy sen to nie tylko idealny materac, ale także inne akcesoria sypialniane. Do nich zalicza się przede wszystkim kołdra. Podobnie jak w przypadku podłoża do spania — nie ma uniwersalnego modelu, który sprawdzi się idealnie w każdym łóżku. Dostępne na rynku modele są różnorodne nie bez powodu — w końcu mamy je dopasować do osobistych potrzeb, a także preferencji! Należy tutaj uwzględnić dwie najważniejsze kwestie. Zalicza się do nich rodzaj wypełnienia, który wpływa na cechy oraz właściwości kołdry, a na rynku znajdziemy kołdry z wypełnieniem naturalnym i syntetycznym. Drugą kwestią jest rozmiar. Zaleca się, aby była ona szersza o 20-40 cm od wybranego przez siebie materaca. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie tego, aby kupić sobie większą! Pamiętajmy jednak o jej odpowiednim wyborze, gdyż odpowiada za komfort termiczny oraz przyjemne wrażenie otulenia w czasie snu.

Wygodna i ergonomiczna poduszka — czym się wyróżnia?

Poduszka jako jeden z niezbędnych elementów wyposażenia łóżka? Oczywiście, że tak! Nie ma się co dziwić, jej zadaniem jest zagwarantować właściwe wsparcie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Oprócz tego nie można zapomnieć o stabilizacji głowy i barków! W ten sposób mięśnie mogą się rozluźnić i wypocząć, a nasze drogi oddechowe zostaną udrożnione. Przy jej wyborze warto uwzględnić:

  • rodzaj wypełnienia — dzieli się je na wypełnienie naturalne, syntetyczne lub piankowe, a każde z nich posiada inną budowę oraz właściwości,
  • kształt — dzięki niemu możemy dopasować poduszkę do preferowanej przez siebie pozycji do spania,
  • stopień twardości — twarda poduszka może powodować ucisk, a miękka poprzez nadmierne zapadanie się utrudnia oddychanie. Stopień twardości powinien zatem być indywidualnie dopasowany do naszych preferencji,
  • wysokość — z przyzwyczajenia bierzemy zbyt wysokie, przez co szyja się zgina, a mięśnie nie mogą się rozluźnić. Uwzględnijmy zatem tę kwestię przy wyborze.

Prześcieradło, pościel i ochraniacz na materac — a po co nam one?

Inną kwestią są akcesoria sypialniane. Obejmują one szereg produktów, które dodatkowo podnoszą komfort wypoczynku. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim prześcieradło oraz pościel, czyli poszewkę na kołdrę oraz poduszki. Mają one na celu zagwarantowanie higienicznych warunków do wypoczynku, a także swoim kolorem mogą dodatkowo podkreślić aranżację wnętrza. Ciekawą opcją jest także ochraniacz na materac, który możemy znaleźć na https://sennamaterace.pl/122-ochraniacze-na-materac. Są to unikalne produkty, które chronią główne podłoże do spania przed zabrudzeniem oraz zawilgoceniem. Stanowi swego rodzaju dodatkową barierę chroniąca zarówno pokrowiec, jak i materac przed zniszczeniem, przez co zwiększa się ich żywotność.

Obecnie coraz większa część z nas zwraca uwagę na odpowiednio skomponowane łóżko. Nie ma się co dziwić — to właśnie w nim spędzamy średnio koło ⅓ życia. Warto zatem na te osiem godzin położyć się na komfortowym materacu, przykryć delikatnie otulająca kołdrą i położyć głowę na ergonomiczną poduszkę.