Cukier często jest nazywany “białą śmiercią” i oczywiście nie bez powodu! Jego spożywanie w dużych ilościach wywiera silnie negatywny wpływ m.in. na funkcjonowanie mózgu i powoduje otyłość, która może być śmiertelną chorobą. Dlatego też w dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje zdrowszych alternatyw białego cukru. Nie chcemy rezygnować ze słodkości, a jednocześnie pragniemy lepiej o siebie zadbać. Warto wówczas rozważyć stosowanie erytrytolu. Czym jest ta substancja i dlaczego jest lepszym wyborem od innych słodzików? Tego dowiesz się w tym artykule!
Czym jest erytrytol?
Erytrytol (lub erytrol) to naturalna substancja słodząca, która wygląda jak zwykły cukier z torebki. Jest krystaliczna, biała i bezwonna, a więc czym tak naprawdę się różni? Erytrytol jest produkowany w wyniku fermentacji glukozy przy użyciu drożdży. To, w odróżnieniu od cukru białego, naturalny proces, który nie wymaga zastosowania chemicznych dodatków. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną, czyli posiada dokładnie 0 kcal, i nie jest metabolizowany przez nasz organizm. Erytrytol to związek należący do alkoholi wielowodorotlenowych, tak jak maltitol, sorbitol czy laktitol. Poza zerową kalorycznością wyróżnia się właściwościami, których brakuje w białym cukrze.
Erytrytol jako najlepszy zamiennik dla cukru białego
Niegdyś, zwłaszcza przed wojną, cukier reklamowano jak lekarstwo, ale od tego czasu sporo się zmieniło. Dzisiaj wiemy, że potrafi być on szkodliwy i jest częściej traktowany jako groźna substancja niż rarytas. Stosuje się go na każdym kroku i występuje we większości produktów spożywczych, przez co dieta zwykłego człowieka dosłownie obrosła w cukier. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że dziennie potrafimy spożywać do 10 łyżeczek cukru. To o wiele za dużo, a za tą słodką dietę nierzadko przepłacamy otyłością i innymi problemami zdrowotnymi. Erytrytol to bezpieczniejszy składnik, który naturalnie występuje w niektórych owocach oraz produktach fermentowanych, takich jak wino i ser. Posiada niski indeks glikemiczny, a więc nie wywołuje nagłych skoków poziomu cukru we krwi. Poza tym erytrytol nie dostarcza żadnych kalorii. Jest również bezpieczniejszy dla naszych zębów. Nie doprowadza do rozwoju próchnicy, a w pewnym stopniu może jej zapobiegać, gdyż zatrzymuje proces fermentacji niektórych cukrów przez bakterie, które przyczyniają się do psucia zębów. Jego dużym atutem jest niewątpliwie fakt, że posiada czysty, słodki smak – sprawdza się zarówno w wypiekach, jak i napojach czy codziennych potrawach. Dzięki swoim licznym zaletom erytrytol zasługuje na miano najlepszego zamiennika cukru białego, umożliwiając cieszenie się słodkim smakiem bez negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
Właściwości erytrytolu
Jedną z najważniejszych właściwości erytrytolu jest jego niski indeks glikemiczny, który wynosi niemal zero. Oznacza to, że nie podnosi on poziomu glukozy we krwi, dzięki czemu jest idealnym wyborem dla osób z cukrzycą. Poza tym nasz organizm nie metabolizuje erytrytolu w taki sposób jak zwykłego cukru białego. Jego spożywanie nie przyczynia się do przyrostu masy ciała, dlatego nie ma potrzeby zachowywania tak dużej ostrożności odnośnie ilości słodzika. Co więcej, erytrytol jest dobrze tolerowany przez układ pokarmowy, nie powodując dolegliwości trawiennych, które mogą występować przy spożywaniu cukru i jego pozostałych zamienników. Wykazuje również działanie antyoksydacyjne oraz ochronne w stosunku do nabłonka wyścielającego naczynia krwionośne. Nie stanowi pożywki dla bakterii znajdujących się m.in. w jamie ustnej. Jednak tak jak każdy inny produkt, jego nadmiar może powodować efekt przeczyszczający. Zakłada się, że zalecana ilość erytrytolu to 1 g na każdy kilogram masy ciała.
Nie zapominajmy też, że każdego dnia powinniśmy przesypiać około 8 godzin. Warto zaopatrzyć się np. w materac nawierzchniowy, który zwiększa komfort wypoczynku i poprawia jego jakość. Doskonałym wyborem są produkty od Fit.4.Sleep – znajdziesz je w salonach stacjonarnych w Katowice.
Erytrytol: nie tak słodki jak cukier?
Choć erytrytol ma wiele zalet, to niestety nie każdemu może przypaść do gustu poziom jego słodkości. Posiada on około 60-70% słodyczy tradycyjnego cukru, co oznacza, że potrzebna jest jego większa ilość, aby osiągnąć ten sam poziom słodkości w potrawach i napojach. Osoba przyzwyczajona do dwóch łyżeczek cukru w herbacie, będzie musiała wówczas sypać trzy łyżeczki erytrytolu. Jeśli w przepisie jest podane 100 g cukru białego, należy go zastąpić 130 g zdrowszego zamiennika. To, że erytrytol nie jest tak słodki jak cukier, ma niewątpliwie swoje plusy i minusy. Dla osób, które chcą ograniczać spożycie słodyczy, tego typu rozwiązanie będzie na wagę złota. Erytrytol pozwala stopniowo przyzwyczajać się do mniej słodkich smaków, a tym samym zmniejszać apetyt na cukier. Posiada on jednak “chłodzący” efekt w ustach, co dla niektórych może być zaskakujące i nie do końca pożądane. Z drugiej strony nie pozostawia nieprzyjemnego posmaku, jak dzieje się to w przypadku innych słodzików. Nadal posiada wiele właściwości, które przeważają na tradycyjnym cukrem białym i czynią go wartościowym dodatkiem do diety.
Czy erytrytol może być szkodliwy?
Krążą przypuszczenia, jakoby erytrytol był niebezpieczny i szkodliwy dla zdrowia. Ile w tym prawdy? Na obecną chwilę nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby niepożądane działania erytrytolu. Światowa Organizacja Zdrowia uznała tę substancję za całkowicie odpowiednią dla ludzkiego zdrowia, a wydane oświadczenie jest poparte wieloletnimi badaniami w różnych ośrodkach. Jedyne zagrożenie ze strony tego słodzika występuje, gdy spożywamy jego zbyt dużą ilość. Jednak w przeciwieństwie do innych alkoholi cukrowych, takich jak sorbitol czy mannitol, erytrytol jest lepiej tolerowany przez organizm, ponieważ większość z niego wchłania się w jelicie cienkim i jest wydalana z moczem w niezmienionej formie. Rzadkim zjawiskiem są też reakcje alergiczne na tę substancję. Podsumowując, erytrytol nie jest szkodliwy, a przynajmniej do tej pory nie znaleziono dowodów na jego negatywny wpływ na zdrowie.
Erytrytol to doskonały zamiennik cukru białego z wielu powodów. Substancja ta posiada niski indeks glikemiczny, zerową kaloryczność i jest wytwarzana w całkowicie naturalny sposób. Smak erytrytolu jest niesamowicie podobny do tradycyjnego cukru, dzięki czemu nie musimy rezygnować ze słodkości, chcąc lepiej zadbać o swoje zdrowie. Stosowany z umiarem erytrytol może być wartościowym dodatkiem do codziennej diety, umożliwiając cieszenie się słodyczą bez wyrzutów sumienia.
Przeczytaj także: Jakie kolory są najlepsze do sypialni?