Do znienawidzonych przez nas insektów zalicza się kleszcze oraz komary. Stworzenia te są pasożytami, gdyż aby przeżyć, żywią się krwią swoich ofiar. Często jesteśmy to my. A dlaczego aż tak nas denerwują? Nie tylko nas gryzą, ale także przenoszą wiele chorób. Na szczęście istnieje wiele praktycznych sposobów, aby się przed nimi chronić!

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze gryzą delikatnie, co jest wręcz niewyczuwalne, gdyż ich ślina ma właściwości znieczulające. W ten sposób wwierca się w skórę. Powszechnie są uważane za zagrożenie dla człowieka. Ich ślina zawiera różne drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak bakterie czy wirusy, które mogą spowodować:

  • kleszczowe zapalenie mózgu – choroba wirusowa prowadząca do groźnych powikłań,
  • boreliozę – wieloukładowa choroba wywoływana bakteriami z grupy krętków,
  • anaplazmozę – w ⅔ przypadków przebiega bezobjawowo, jednak może doprowadzić do groźnych powikłań,
  • babeszjozę – wywoływana przez pierwotniaki oddziałujące na czerwone krwinki,
  • riketsjozę – grupa chorób wywołana przez bakterie.

Na szczęście istnieje wiele sposobów, na ochronę przed kleszczami. Oto 5 zasad, o których warto pamiętać!

Zasada 1 – stosowanie repelentów

Jak chronić się przed kleszczami i komaramiNie ma co ukrywać – repelenty to najlepszy sposób na zminimalizowanie ryzyka wczepienia się kleszcza. Jego zadaniem jest odstraszanie pasożyta, jednak charakteryzują się także toksycznością – zarówno dla środowiska, jak i człowieka.

Zasada 2 – odpowiedni ubiór

Warto odpowiednio ubrać się na spacer. Obejmuje to założenie długich spodni, włożenie nogawek do skarpetek oraz wybieranie jasnych ubrań.

Zasada 3 – świadome wybieranie miejsc do spaceru

Warto wiedzieć, że kleszcze najchętniej bytują w wysokiej trawie oraz leśnych polanach. Istnieje także spore ryzyko na ich “złapanie” na niekoszonych łąkach. Stworzenia te są najbardziej aktywne w porannych godzinach oraz późnymi popołudniami.

Zasada 4 – dokładne oglądanie ciała

Po spacerze warto mimo wszystko zdjąć wszystkie ubrania i dokładnie obejrzeć całe ciało. Pozwoli to na szybkie zlokalizowanie kleszcza.

Zasada 5 – dokładne sprawdzanie sierści zwierząt

Zwierzęta domowe, takie jak psy czy koty uwielbiają spać z nami w łóżko na materacu https://sleepinghouse.pl/artykul/czym-jest-materac-hybrydowy. Jednak po spacerze w ich sierści mogą znaleźć się kleszcze, dlatego dokładnie je sprawdźmy po wejściu do domu!

Czy komary mogą być niebezpieczne?

Komary w naszych okolicach nie przenoszą groźnych chorób. Jednak to nie znaczy czy, że w innych rejonach świata ich ugryzienie jest bezpieczne i może doprowadzić do:

  • malarii – wywoływana przez zarodźca malarii, który jest pierwotniakiem,
  • żółtej febry – choroba wirusowa charakteryzująca się ostrym przebiegiem,
  • gorączki zachodniego nilu – choroba wirusowa przebiegająca w 80% bez zauważalnych objawów,
  • japońskiego zapalenia mózgu – choroba układu nerwowego, która przeważnie nie wykazuje żadnych objawów,
  • zakażenie wirusem Zika – choroba daje grypopodobne objawy i jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży.

Komary w naszym środowisku są irytujące z uwagi na wydawany dźwięk oraz swędzące ugryzienia. Oto 5 sposobów, które ochronią nas przed nimi!

Sposób 1 – używanie środków odstraszających

W sklepach znajdziemy wiele różnych środków odstraszających komary. Możemy nanieść go na skórę lub odzież z odległości 15-20 cm, chroniąc przy tym oczy, usta i nos. Starajmy się jednak nie wdychać oparów.

Sposób 2 – usuwanie nadmiaru wody z otoczenia

Komary występują w dużych grupach w pobliżu słodkowodnych zbiorników wodnych. Może to być oczko wodne lub beczka z wodą, dlatego warto je usunąć z otoczenia.

Sposób 3 – moskitiery lub baldachim

Materace https://sleepinghouse.pl/138-materace-180×200 gwarantują zdrowy sen, a baldachim podkreśla charakter wnętrza. Jednak podobnie jak moskitiery, mogą nas ochronić przed komarami w czasie wypoczynku.

Sposób 4 – rośliny doniczkowe

Komary są bardzo czułe na zapachy. Odstraszyć je mogą rośliny doniczkowe, takie jak lawenda wąskolistna, koper włoski czy plectranthus, zwany powszechnie komarzycą.

Sposób 5 – olejki eteryczne

Olejki eteryczne, podobnie jak akcesoria sypialniane z https://sleepinghouse.pl/ umożliwiają zdrowy sen. Jednak ich intensywny zapach odstrasza również komary!

Choroby przenoszone przez insekty, takie jak kleszcze i komary mogą stanowić zagrożenie dla znacznej części populacji naszej populacji. Jeśli tylko możemy, unikajmy kontaktu z nimi, gdyż nigdy nie wiadomo, który osobnik przenosi drobnoustroje chorobotwórcze.