Alergia to zaburzenie, które często pojawia się znienacka wieczorem lub w nocy. Istnieje wiele przyczyn uczuleń, jednak jednym z czynników są roztocza oraz kurz, znajdujące się w sypialni, materacu i jego pokrowcu, a także w pościeli. Właśnie dlatego materac dla alergika powinien być dobierany w sposób zindywidualizowany, a dodatkowo warto skorzystać z porad ekspertów.

Czym różni się materac dla alergika od standardowego materaca?

Alergia dotyka w Polsce około 40% społeczeństwa, a do najczęstszych objawów uczulenia można zakwalifikować katar, kaszel, trudności z oddychaniem oraz reakcje skórne. Jednym z ważnych czynników wpływających na częstość alergii oddechowych i skórnych jest środowisko, w których przebywa dana osoba. Ważny jest więc wysoki poziom higieny oraz optymalny klimat otoczenia. Materac dla alergika to doskonałe rozwiązanie dla osób z objawami uczuleń. Warto zaznaczyć, że na pierwszy rzut oka materace antyalergiczne i standardowe niczym się nie różnią, jednak w rzeczywistości występują spore różnice dotyczą wykorzystanych materiałów oraz zastosowanych technologii. Przede wszystkim materace dla alergików najczęściej wykonane są z pianki lub lateksu. To właśnie te materiały są najodpowiedniejsze dla osób z uczuleniami. Z kolei materace standardowe mogą być wykonane z zupełnie innych tworzyw, w tym także tych naturalnych. Materace standardowe to często modele sprężynowe, jednak w przypadku alergików dużo lepsza jest pianka termoelastyczna lub wysokoelastyczna oraz lateks. Dlaczego tak się dzieje? Między sprężynami jest sporo wolnej przestrzeni, gdzie może gromadzić się kurz, a także bakterie i roztocza, natomiast pianka ma otwartokomórkową budowę i przepuszcza alergeny oraz zapewnia odpowiednią wentylację materaca. Warto wiedzieć, że materac antyalergiczny nie powinien mieć w składzie substancji naturalnych, takich jak gryka, końskie włosie, trawa morska. Jedynym materiałem naturalnym, który dobrze sprawdza się w tego typu materacach jest mata kokosowa, ponieważ pochłania wilgoć i odprowadza ją na zewnątrz. W ten sposób mata kokosowa zapewnia odpowiedni poziom cyrkulacji powietrza i zapobiega tworzeniu się pleśni oraz roztoczy. Warto dodać, że różnice między materacami standardowymi i modelami antyalergicznymi, można sprowadzić do kilku elementów, tj.:

 • wykorzystane materiały – w materacach dla alergików przeważają tworzywa synetyczne, przede wszystkim pianka i lateks,
 • zastosowane technologie, na przykład wyprofilowanie materaca i kratka wentylacyjna, które zwiększają poziom higieny, co jest szczególnie ważne dla alergików,
 • rodzaj pokrowca, ponieważ w przypadku alergików pokrowiec powinien być antybakteryjny,
 • odpowiednie certyfikaty i atesty, które wskazują na wysoki poziom bezpieczeństwa i higieny danego modelu.

Właśnie dlatego materace antyalergiczne mogą być także wybierane przez osoby bez reakcji uczuleniowych. Warto zaznaczyć, że modele dla alergików są zwykle bardzo wygodne, a także trwałe i komfortowe w trakcie użytkowania.

Jakie są rodzaje materacy antyalergicznych?

Hilding - materace antyalergiczneWiele osób zastanawia się nad tym, jaki materac dla alergika będzie najlepszy. Okazuje się, że zależy to od indywidualnych potrzeb oraz konkretnego rodzaju uczulenia. Można wyróżnić trzy rodzaje materacy antyalergicznych:

 1. Materac antyalergiczny piankowy, który polecany jest praktycznie wszystkim alergikom. Najlepiej wybrać model wykonany z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej. Pianka jest materiałem zdrowym i bezpiecznym, a dodatkowo zapewnia wysoki poziom higieny i odpowiednią wentylację.
 2. Materac antyalergiczny lateksowy to doskonały wybór dla osób z uczuleniami. Warto jednak pamiętać o tym, że najlepiej wybierać modele wykonane z lateksu syntetycznego, a nie naturalnego. W przypadku osób cierpiących na alergię na lateksu (około 0,5% wszystkich alergików) należy wybrać materac piankowy. Warto wiedzieć o tym, że lateks to materiał niezwykle higieniczny, zmniejszający częstość występowania alergii.
 3. Materac antyalergiczny ze specjalnym pokrowcem antybakteryjnym. Pokrowiec ma szczególne znacznie w przypadku alergii skórnych, a nie oddechowych. Można zdecydować się na model pokrowca, który dodatkowo zmniejsza liczbę alergenów oraz redukuje poziom wilgoci.

Jak wybrać materac dla alergika?

Wybierając materac dla alergika w Katowicach, można udać się do sklepu stacjonarnego lub zdecydować się na zakupy przez Internet. To drugie rozwiązanie jest bardzo wygodne i komfortowe, a także bezpieczne. Jednym z najbardziej cenionych i renomowanych producentów materacy antyalergicznych jest marka Hilding. Modele Hilding można kupić przez Internet, a także w sklepach stacjonarnych, zlokalizowanych w Katowicach na przykład w IKEA oraz Agata Meble. Modelem materaca antyalergicznego, który zasługuje na uwagę jest Hilding Rumba, który posiada następujące cechy charakterystyczne:

 • materac antyalergiczny, który nie ma w składzie substancji alergizujących lub nasilających uczulenia,
 • model z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100, który wskazuje na to, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia i nie posiada barwników alergizujących,
 • materac z certyfikatem szwajcarskiego instytutu AEH, który jest odznaczeniem wskazującym na to, że model jest trwały i ergonomiczny, a także ma optymalny poziom higieny i odpowiedni klimat,
 • materac wykonany jest z pianki termoelastycznej, odpowiedniej dla alergików, która dodatkowo doskonale podpiera kręgosłup, jest materiałem wygodnym i trwałym, dopasowującym się do indywidualnego kształtu ciała i pozycji snu,
 • wkład materaca posiada specjalne profilowania i nacięcia, zapewniające optymalną wentylację,
 • do materaca można dobrać jeden z dwóch pokrowców: Elips (łatwy w utrzymaniu czystości, możliwość prania w 60 stopniach) lub Velur (hamuje tworzenie się pleśni, likwiduje pokarm roztoczy bez użycia specjalnych substancji).

Wybierając materac dla alergika, warto więc wziąć pod uwagę wypełnienie (materiał wykonania), zastosowane technologie, rodzaj pokrowca, a także renomę producenta.