Dietę tak naprawdę ma każdy człowiek na świecie, jednak każda z nich się od siebie różni. Najważniejsza dysproporcja występuje w poziomie zdrowia danego jadłospisu, ponieważ niektóre osoby mnie lub bardziej przykładają do tego uwagę. Jednak jakie są najpopularniejsze rodzaje diety? Czym się one charakteryzują? Co można, a czego nie można jeść w danym jadłospisie? Jaka dieta będzie dla Ciebie najlepsza? Tego dowiesz się poniżej, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, jeśli ten temat Cię interesuje!

Jakie są najpopularniejsze rodzaje diety?

Poniżej przedstawimy kilka najpopularniejszych rodzajów diet, które są najczęściej wybierane przez społeczeństwo.

1) Dieta śródziemnomorska – od wielu lat kojarzy się ją kulturowo z oddalonymi od Polski krajami, takimi jak Grecja, Włochy czy Hiszpania. Od niedawna wiadomo, że dieta śródziemnomorska jest zdrowa i wspaniale wspomaga odchudzanie. Jakie produkty są wskazane w tej diecie, a jakich należy unikać?

  • Co można jeść w diecie śródziemnomorskiej? – wskazane jest spożywanie co najmniej czterech porcji warzyw dziennie oraz około trzech porcji owoców. Dopuszczalne są także produkty zbożowe, tłuszcze, nasiona roślin strączkowych oraz wszelkiego rodzaju orzechy, oraz pestki. Oczywiście 203 razy w ciągu tygodnia należy zjeść ryby oraz owoce morza, takie jak tuńczyk, sardynka czy łosoś, które są bogate w cenne kwasy tłuszczowe omega-3. W diecie śródziemnomorskiej można spożywać także zioła oraz przyprawy.
  • Ograniczenia w diecie śródziemnomorskiej – jeśli chodzi o przyprawy, to należy ograniczyć sól. Nabiał, taki jak jogurty czy sery nie należy jeść codziennie, a jeśli się je już wybiera, to należy kupić te produkty od lokalnych dostawców, aby miały wspaniałą jakość. Ograniczyć należy także jedzenie jaj oraz drobiu. A co z alkoholem? Dopuszczalne jest wypicie jednej lub maksymalnie dwóch lampek wina dziennie przez mężczyznę oraz jednej lampki przez kobietę.

2) Jakie są rodzaje diety? Poznaj je i wybierz tę najlepszą dla siebie!Dieta wegetariańska – stała się dość popularna w ostatnich kilku latach, kiedy to bardzo dużo ludzi chciało spróbować swoich sił, przechodząc właśnie na ten rodzaj jadłospisu. Jakich zasad muszą trzymać się wegetarianie?

  • Co można jeść w diecie wegetariańskiej? – dopuszczalne jest spożywanie wszystkich owoców oraz warzyw. Można jeść bez żadnych ograniczeń także ziarna i rośliny strączkowe, orzechy i wszelkie nasiona. Oczywiście wskazane jest picie napojów roślinnych i ich przetworów, np. deserów oraz jedzenie tofu. Jeśli chodzi o produkty zbożowe, np. chleb czy makaron, to można jeść takie, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. Martwisz się, że nie będziesz mógł jeść słodyczy? Nic bardziej mylnego! Obecnie dostępnych na rynku jest całe mnóstwo słodkich przysmaków, które nie zawierają produktów odzwierzęcych. Dieta wegetariańska dopuszcza także niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, np. mleko, jogurty, sery czy jaja.
  • Ograniczenia w diecie wegetariańskiej – dieta wegetariańska eliminuje przede wszystkim mięsa i jego wszelkie przetwory, takie jak kiełbasy czy konserwy. Wegetarianie bardzo często nie spożywają również żelatyny, ponieważ w jej skład często wchodzą mielone kości zwierząt przeznaczonych do uboju.

3) Dieta ketogeniczna – jeśli chodzi o tę dietę, to zdania ekspertów dotyczące jej działań zdrowotnych są mocno podzielone. Jedni bardzo chwalą dietę ketogeniczną, a inni uważają, że w żadnym stopniu nie przyczynia się do poprawy samopoczucia, zdrowia czy zrzucenia zbędnych kilogramów. Prawda z całą pewnością leży gdzieś pośrodku.

  • Co można jeść w diecie ketogenicznej? – dieta ketogeniczna pozwala spożywać bardzo wiele produktów. Jest to między innymi mięso oraz owoce morza, zdrowe tłuszcze, jajka czy wszelkiego rodzaju nabiał. Dopuszczalne są także warzywa o niskiej zawartości węglowodanów, orzechy czy nasiona oraz owoce również o niskiej zawartości węglowodanów.
  • Ograniczenia w diecie ketogenicznej – dieta ketogeniczna ogranicza przede wszystkim spożywanie węglowodanów, więc niedopuszczalne jest jedzenie cukru oraz słodyczy. Oprócz tego należy unikać różnego rodzaju skrobi, niezdrowych tłuszczy oraz niektórych warzyw i owoców, które wyróżniają się dużą zawartością węglowodanów. Napoje słodzone oraz alkohol także są wykluczone z diety ketogenicznej.

Jak możesz zauważyć, powyższe diety są bardzo różnorodne. Co więcej, istnieje jeszcze bardzo dużo różnych jadłospisów, które wyróżniają się na tle innych.

Jaka dieta będzie dla Ciebie najlepsza?

Dla większości osób najlepsza dieta to ta, która zapewnia przede wszystkim zrównoważone spożycie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo powinna być ona dostosowana do indywidualnych potrzeb i preferencji żywieniowych danej osoby. Dlatego, jeśli chcesz radykalnie zmienić swoją dietę i ograniczyć spożycie jakichś składników, np. mięsa lub węglowodanów, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dietetykiem, który wykona odpowiednie badania i sprawdzi, czy Twój organizm odpowiednio dostosuje się do nowych posiłków. Jeśli chcesz ograniczyć jedzenie mięsa z indywidualnych poglądów, to przejdź na dietę wegetariańską, a później na wegańską, która ogranicza wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Jeśli wiesz, że po spożyciu zbyt dużej ilości węglowodanów czujesz się wręcz fatalnie, to ogranicz właśnie ten składnik. Jeśli zależy Ci na jedzeniu świeżych i dobrej jakości produktów, to sprawdź koniecznie dietę śródziemnomorską, która może być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!

Teraz już z całą pewnością wiesz, jakie są najpopularniejsze diety. Wybierz tę najbardziej dla Ciebie odpowiednią, aby żyć w zgodzie ze sobą. Podobnie jest z wyborem idealnego materaca, który ma ogromny wpływ na nasze codzienne samopoczucie i ogólne zdrowie. Dlatego też przed wyborem tego jednego modelu dowiedz się jak wybrać odpowiedni materac oraz jego twardość, aby zapewnić sobie doskonały sen. Nowe podłoże do spania możesz kupić zarówno przez Internet, jak i stacjonarnie w wielu sklepach znajdujących się w mieście Katowice. Tam z całą pewnością znajdziesz to, czego szukasz!