Choć mogłoby się wydawać, że w dzisiejszym świecie zawieranie nowych znajomości to bułka z masłem, to jednak okazuje się, iż nie każdy potrafi się otworzyć i podjąć ten pierwszy krok w kierunku poznania nowych osób. Kontakt z obcymi ludźmi może być dla niektórych nawet stresujący i krępujący, przez co nie są oni w stanie dobrze się zaprezentować. Wiele osób posiada obawy co do zawierania nowych znajomości z różnych względów, lecz zawieranie kolejnych relacji to często duża szansa nie tylko dla rodzenia się nowych przyjaźni, ale też dla lepszej sytuacji życiowej. Jak więc skutecznie przełamać swoje lęki i otworzyć się na nowe znajomości? Podpowiadamy w tym artykule!

Dlaczego boimy się otworzyć?

Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie, dlaczego w ogóle boimy się otworzyć? Dlaczego nie chcemy zawierać nowych znajomości, a może chcemy, lecz co nas powstrzymuje? Niektórzy ludzie są po prostu introwertykami, którzy cenią sobie własne towarzystwo i nie potrzebują zbyt wielu przyjaciół. Nie widzą potrzeby w zawieraniu nowych znajomości, gdyż mają chociaż jedną osobę, do której mogą się zwrócić. Są jednak też takie osoby, które boją się otworzyć ze względu na złe doświadczenia czy traumy. Ilekroć próbowały nawiązać nowe relacje, zawsze spotykał je zawód, a druga strona okazała się nie być tą właściwą. Poza tym możemy posiadać w sobie pewne przekonanie, że wraz z otwarciem nasze bezpieczeństwo zostanie naruszone. Nie chcemy dzielić się z nikim własnymi przemyśleniami, gdyż uważamy, iż mogą być one źle wykorzystane. Oczywiście zawsze istnieje taka możliwość, lecz widząc zagrożenie w każdej nowo poznanej osobie, sprawiamy, że druga strona sama się do nas zniechęci. Możemy również obawiać się odtrącenia, czy tego, iż nie zaprezentujemy się po prostu za dobrze.

Dlaczego nauka otwierania się na ludzi jest ważna?

Jak skutecznie otworzyć się na nowe znajomości?Nauka otwierania się na ludzi jest jednak ważna. Dlaczego? Ponieważ pozwala Ci rozwijać swoje umiejętności interpersonalne, które znacznie ułatwiają nawet codzienne funkcjonowanie. Z pewnością nie raz byłeś w sytuacji, kiedy obawiałeś się konfrontacji z drugą osobą, np. podczas zakupów w sklepie. Nie potrafiłeś się odezwać, więc kasjer nie naliczył Ci należytego rabatu. Jednak co tak naprawdę nas w tym przypadku powstrzymuje? A może do samego końca liczymy, że rabat się naliczy? Powinniśmy być świadomi sytuacji, w których po prostu trzeba się odezwać i być gotowym do rozmowy z drugim człowiekiem. Wtenczas lepiej radzimy sobie z różnymi konfliktami i problemami, a umiejętność zawierania nowych relacji jest nawet owocna w życiu zawodowym – może sprawić, że naprawdę rozwiniesz swoje skrzydła i dostaniesz satysfakcjonujące stanowisko.

Stopniowo przełamuj swoje obawy

Przechodząc jednak do rzeczy, w jaki sposób faktycznie można się otworzyć na zawieranie nowych znajomości? Przede wszystkim należy znaleźć w sobie determinację i siłę – najważniejsze są tutaj chęci. Jeśli nie będziemy wykazywać zainteresowania, z pewnością trudniej nam będzie otworzyć swój umysł. Dzięki odpowiedniemu podejściu możemy przejść do stopniowego przełamywania swoich obaw. Zacznijmy od małych kroków, próbujmy zrobić to, co dotychczas sprawiało nam dużą trudność. Może to np. być inicjatywa krótkiej rozmowy – takie posunięcie, choć wydaje się niepozorne, nierzadko jest w rzeczywistości dużą zmianą. Podejmowanie się tego typu działań z coraz większą częstotliwością pozwoli nam faktycznie otworzyć się na ludzi, a zawieranie nowych znajomości nie będzie już stanowiło problemu.

Podejmuj próby rozmowy

Bez czego żadna znajomość nie ma szansy na powodzenie? Oczywiście, że bez rozmowy! Dlatego też chcąc dokonać zmian w swoim życiu, powinniśmy pamiętać o tym, iż rozmowa jest kluczem, praktycznie do wszystkiego. To nie tylko rozwiązanie dla zawierania nowych relacji, ale także w tych już wieloletnich, w których mogą występować pewne nieporozumienia. Podejmowanie prób rozmowy to ważny aspekt procesu otwierania się na ludzi tak jak w przypadku nauki obcego języka. Nie bójmy się więc pierwsi powiedzieć „cześć” oraz zadawać pytań – to one przecież w wielu przypadkach podtrzymują interesującą rozmowę.

Wyjdź z inicjatywą

Nie oczekujmy też, że wszystko zostanie podane nam na tacy. Czasem trzeba samemu wyjść z inicjatywą, aby narodziła się interesująca znajomość. Nie obawiajmy się również, że nasza propozycja zostanie źle odebrana – jeśli tak będzie, to oznacza to tyle, iż znajomość nie jest warta podejmowania. Zresztą wykazywanie zainteresowania innymi ludźmi jest przez nich odbierane jako atrakcyjne. Raczej każdy lubi być w centrum uwagi, dlatego też zagadywanie i proponowanie spotkań może być tym właściwym krokiem.

Szukaj wspólnych zainteresowań

Czasem wydaje się nam, że zawieranie nowych znajomości jest trudne, ponieważ rzadko kto podziela to samo zdanie i zainteresowania co my. Jesteśmy zatem w błędzie. W rzeczywistości z innymi ludźmi może łączyć nas naprawdę wiele. Istotne jest jednak to, aby poszukiwać tych wspólnych mianowników i zainteresowań. Podczas rozmowy powinniśmy śmiało mówić o tym, czym się fascynujemy i wymieniać poglądami. W ten sposób w końcu znajdziemy to, co łączy nas z drugą osobą, a tym samym być może będziemy chcieli kontynuować znajomość.

Posiadaj pozytywne nastawienie

Co jeszcze powstrzymuje nas przed zawieraniem nowych znajomości? Nasze negatywne nastawienie! Musimy przyznać, że często oceniamy ludzi z góry i już na początku skazujemy znajomość na niepowodzenie. Dlatego też nie powinniśmy dziwić się, iż nie potrafimy zawierać nowych relacji. Zadbajmy więc o pozytywne nastawienie, pokażmy, że jesteśmy ludźmi wartymi uwagi i takie samo zainteresowanie okażmy drugiej stronie.

Nie zapominajmy jednak, iż w naszym życiu równie istotny jest treściwy wypoczynek. W tym celu warto wyposażyć się w wygodne podłoże do snu w postaci wysokiej jakości materaca. Wybór odpowiedniego łóżka również może być kluczowy dla naszego zdrowia. W sklepach w Katowice z pewnością znajdziemy wiele doskonałych modeli łóżek i materaców.

Nawiązywanie nowych znajomości może być niekiedy faktycznie ciężkim zadaniem, lecz w prawdzie jest to emocjonujący proces, który może przynieść wiele korzyści. Z tego też względu warto nauczyć się otwierać na innych ludzi, a tym samym poszerzać swoje horyzonty.