To doskonale, że aktywność fizyczna, a zwłaszcza treningi siłowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Pozwalają one utrzymać atrakcyjną i smukłą sylwetkę, a ponadto zwiększają wydolność naszego organizmu. Niestety jednak po tak intensywnym treningu fizycznym mięśnie często przemawiają do nas językiem bólu i dyskomfortu. Zmagamy się wówczas z tzw. zakwasami, których intensywność naprawdę potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie, a ponadto nie pozwala powrócić do wykonywania ćwiczeń. Zaczynamy się więc zastanawiać, czy istnieją skuteczne rozwiązania na zwalczenie zakwasów. Oczywiście, że tak, a przedstawimy je w tym artykule!

Rozciąganie mięśni

Aby uniknąć zakwasów, najczęściej zaleca się wykonywanie krótkiej sesji rozciągania po każdym zakończonym treningu. Ćwiczenia rozciągające pozwalają bowiem rozluźnić napięte mięśnie oraz zwiększyć ich elastyczność. Dzięki temu przyczyniamy się także do szybszej regeneracji organizmu. Z drugiej strony jednak rozciąganie mięśni, w których już pojawiły się zakwasy, budzi pewne wątpliwości. Przede wszystkim wykonywanie ćwiczeń stretchingowych na obolałe mięśnie przyczynia się do odczuwania jeszcze większego bólu, a to zdecydowanie nie przynosi ulgi w walce z zakwasami. Dlatego też rozciąganie najlepiej przeprowadzać od razu po treningu niż czekać do kolejnego dnia, w którym może być już późno.

Ciepło/zimna kąpiel lub prysznic

Cenne wskazówki w walce z zakwasami po treninguChcąc szybko i skutecznie pozbyć się zakwasów, warto również brać ciepło/zimne kąpiele lub prysznice. Co to oznacza? Oznacza to tyle, aby na obolałe mięśnie stosować na zmianę raz ciepłą, raz zimną wodę w czasie brania jednej kąpieli. Zmiana temperatury hartuje bowiem ciało i sprawia, że naczynia krwionośne i poszczególne komórki stają się elastyczniejsze. Dzięki temu mięśnie są mniej napięte, a to może wiązać się z redukcją bólu i dyskomfortu. Bardziej praktycznym rozwiązaniem może być tutaj jednak prysznic, gdyż kąpiel musiałaby wiązać się z ciągłą wymianą wody w wannie, co jest nie tylko nieopłacalne, ale także niekorzystne z punktu ochrony środowiska.

Rolowanie

Do skutecznej walki z zakwasami stworzono nawet specjalny gadżet, jakim jest roller. To nic innego jak wałek do masażu wykonany z tworzywa sztucznego, którego przesuwanie po obolałym odcinku ciała pomaga złagodzić dolegliwości zakwasów. Jest to coraz popularniejsza metoda, mająca na celu rozluźnienie napiętych mięśni, poprawę krążenia krwi oraz redukcję bólu i sztywności. Rolowanie pomaga więc w szybkim usuwaniu kwasu mlekowego i innych toksyn z mięśni, które są odpowiedzialne za pojawianie się zakwasów. Należy być jednak świadomym, że stosowanie rollera może być na początku bolesne. Unikajmy więc zbyt dużego nacisku i pamiętajmy o tym, aby rolowanie wykonywać stopniowo, powoli zwiększając intensywność masażu. Kontrolujmy swój ruch, dzięki czemu zapewnimy sobie skuteczniejszą regenerację i dotrzemy do wszystkich bolących punktów na ciele.

Aktywny odpoczynek

Pewnie nierzadko też słyszeliśmy, iż najlepszą receptą na zakwasy jest dodatkowa aktywność fizyczna. Czy to prawda? Okazuje się, że tak! Choć podczas zakwasów ponowny wysiłek może być naprawdę bolesny, to jednak po czasie mięśnie powinny się przyzwyczaić, a to z kolei przyczyni się do odczucia ulgi. Nie zalecamy natomiast, aby wykonywać kolejny trening siłowy. Zamiast tego postaw na aktywny odpoczynek, taki jak pływanie, joga czy spacer. Są to rozwiązania, które pomogą Ci złagodzić ból mięśniowy, stymulując krążenie krwi i delikatnie rozciągając ciało.

Sauna

Zastanawiałeś się może kiedyś, dlaczego w szatniach na większości siłowni dostępna jest sauna? Między innymi właśnie z tego powodu, że jest ona idealnym rozwiązaniem w walce z zakwasami. Wysoka temperatura panująca w saunie pozwala rozluźnić mięśnie, a tym samym zredukować uczucie bolesności. Zachowajmy jednak ostrożność i nie wchodźmy do sauny tuż po zakończonym treningu. Dlaczego? Ponieważ wysoka temperatura może dodatkowo osłabić nasze rozgrzane ciało, powodując duszności, a nawet krwawienia z nosa. Na saunę najlepiej udać się dopiero kilka godzin po zakończonej aktywności fizycznej. Poza tym zawsze należy pamiętać, że sauna nie jest odpowiednim wyborem dla wszystkich, a w szczególności dla tych z przewlekłymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego czy problemami z ciśnieniem krwi.

Delikatny masaż

Aby złagodzić napięcie mięśniowe oraz zmniejszyć intensywność zakwasów, można także wykonać delikatny masaż. Niekoniecznie będziemy potrzebować do niego specjalistycznego rollera – wystarczy praca naszych dłoni dzięki, której na pewno przyspieszymy eliminację kwasu mlekowego i innych toksyn zalegających w naszych mięśniach. Taki masaż możemy też wykonać samodzielnie, lecz najlepiej po prostu poprosić o pomoc kogoś bliskiego.

Odpowiednia regeneracja

Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje także odpowiednia regeneracja organizmu po wzmożonym wysiłku fizycznym. Pamiętajmy więc o tym, aby dać naszym mięśniom czas na odpoczynek, a tym samym dodatkowo ich nie przemęczać. Zadbajmy również o zbilansowaną dietę, nawodnienie oraz zdrowy sen. W tym celu warto zatem wyposażyć się w wygodny materac 80×200 cm, który zapewni nam komfortowy i regenerujący wypoczynek. Wiele doskonałych modeli materacy znajdziemy w sklepach w Katowice.

Zakwasy pojawiające się na następny dzień po treningu mogą być naprawdę dokuczliwym problemem. Nie powinny one jednak zniechęcać nas do kontynuowania naszej przygody ze sportem! Jeśli będziemy stosowali się do powyższych wskazówek, z pewnością uda nam się zapobiec występowaniu naprawdę nieznośnego bólu i dyskomfortu mięśni. Powyższe rozwiązania pomogą nam także szybciej zregenerować obolałe mięśnie oraz sprawią, że treningi będą efektywniejsze i przyjemniejsze.

Przeczytaj także: Materac – najważniejszy element sypialni