Mole spożywcze to niestety zmora wielu domów oraz mieszkań. Te ćmy potrafią się świetnie i dyskretnie zadomowić w Twojej kuchni, a nawet całej przestrzeni domowej. Jest to bardzo frustrujące doświadczenie, ponieważ te niewielkie owady potrafią zadomowić się w domowych zapasach suchej żywności. W poniższym artykule dowiesz się, jak mole spożywcze mogą znaleźć się w Twojej kuchni, jak się ich pozbyć oraz jak zabezpieczyć żywność przed tymi owadami. Jeśli właśnie zmagasz się z nimi w swojej kuchni lub chcesz skutecznie zabezpieczyć się na przyszłość, to koniecznie czytaj dalej!

Czym są mole spożywcze?

Mole spożywcze, znane również jako omacnice spichrzankowe, to niewielkie owady, które należą do grupy motyli nocnych, czyli ciem. Ich potoczna nazwa pochodzi od ich skłonności do zasiedlania miejsc, w których przechowywana jest żywność, a zwłaszcza produkty suche. Mogą występować zarówno w sklepach spożywczych, magazynach, jak i domach i mieszkaniach. Cykl rozwojowy i życiowy moli spożywczych dzieli się na cztery fazy, zaczynając od stadium jaja, poprzez larwę, poczwarkę, aż do dorosłego osobnika. Larwy moli spożywczych są najbardziej szkodliwe, gdyż to właśnie w tym stadium żerują na produktach spożywczych, wnikając do opakowań i zanieczyszczając zapasy. Są one znane z tego, że atakują produkty takie jak mąka, kasza, ziarna, orzechy, suszone owoce, a także przyprawy czy herbaty. Owady te bez problemów znajdą pożywienie i właśnie tam zaczną się rozmnażać. Jednym z głównych wyzwań związanych z kontrolą moli spożywczych, jest ich zdolność do ukrywania się w trudno dostępnych miejscach oraz ich szybki cykl reprodukcyjny, co sprawia, że zwalczanie ich może być czasochłonne.

Mole spożywcze - skąd się biorą i jak skutecznie się ich pozbyć?Jak mole spożywcze mogą znaleźć się w kuchni?

Zastanawiasz się skąd mole spożywcze, znalazły się w Twojej kuchni? Zapewniamy, że na pewno nie jest to brak porządku i higieny w Twojej kuchni! Mole posiadają niesamowitą zdolność dostosowania się do różnych warunków i są w stanie znaleźć się w Twoim domu poprzez różne drogi. Oto kilka najpopularniejszych z nich:

  • produkty spożywcze zakupione zanieczyszczone larwami lub jajami – mole spożywcze mogą być obecne już w produkcie spożywczym zakupionym w sklepie spożywczym. Jaja lub larwy mogą być wniesione do domu wraz z zainfekowaną żywnością. W sklepie bardzo trudno sprawdzić, czy dany produkt jest zainfekowany larwami lub jajami, dlatego można to określić jako loterię.
  • przenikanie przez opakowania – mole spożywcze potrafią przedrzeć się przez papier, tekturę, plastik czy folię, co umożliwia im, dostanie się do przechowywanej żywności. Kiedy już tam będą, to składają jaja, które przemieniają się w larwy, poczwarki i dorosłe osobniki. Rozmnażanie w żywności jest dla moli naturalne, ponieważ dbają one o łatwy dostęp do pokarmu.
  • żywność pozostawiona na widoku – otwarta żywność pozostawiona na widoku w kuchni, na przykład mąki, kasze, orzechy czy herbaty, mogą stać się łatwym celem ataku moli spożywczych. Mole preferują obszary, gdzie mogą łatwo uzyskać dostęp do pożądanej żywności.
  • zanieczyszczenia z innego źródła – mole spożywcze mogą przedostawać się do kuchni z innych miejsc, np. od sąsiadów. Wystarczy, że oboje będziecie mieć otwarte okna, a mole bez problemu wlecą do Twojego mieszkania i znajdą pożywienie. Mole mogą również przedostać się przez drzwi oraz otwory wentylacyjne, dlatego warto je również zabezpieczać.

Jak rozpoznać mole spożywcze w kuchni?

Rozpoznanie moli spożywczych w kuchni można opierać na kilku charakterystycznych cechach. Pierwszym z nich jest obecność larw i poczwarek. Jeśli zauważysz niewielkie, ruchome larwy lub brązowe poczwarki w produktach spożywczych, zwłaszcza w pojemnikach lub na opakowaniach, może to być oznaka, że w Twojej kuchni zagościły właśnie te owady. Druga charakterystyczna cecha to dziury w opakowaniach oraz pajęczyna, która owija sypkie produkty spożywcze. Jeśli po otworzeniu np. opakowania mąki, widzisz na wierzchu pajęczynę, to znak, że są w niej mole! Ostatnią cechą są oczywiście latające dorosłe osobniki moli spożywczych, które wylecą z szafki po jej otworzeniu lub będą uciekać, jeśli będziesz chciał przestawić produkty w szafce. W przypadku podejrzeń o obecność moli spożywczych ważne jest szybkie podjęcie działań, dlatego poniżej przedstawimy sposoby na pozbycie się moli z kuchni raz na zawsze!

Jak pozbyć się moli spożywczych z kuchni?

Swoją walkę z molami spożywczymi zacznij od zlokalizowania i usunięcia zainfekowanych produktów. Niestety, ale bardzo często są to wszystkie produkty sypkie, które masz w kuchni. Następnie dokładnie opróżnij wszystkie szafki kuchenne i dokładnie umyj półki. Możesz to zrobić za pomocą octu, który odstrasza mole. Przy sprzątaniu skup się na zakamarkach, szczelinach oraz obszarach, gdzie mogą ukrywać się larwy, poczwarki oraz dorosłe osobniki. Następnym krokiem jest zabezpieczenie żywności nowo zakupionej. Polecamy na pierwszą dobę od kupienia mąki czy ryżu, umieścić te produkty w zamrażarce, aby mieć pewność, że jeśli mole w jakimś stadium znajdowały się w pożywieniu, to zostaną zamrożone i umrą – dzięki temu nie będą się dalej rozmnażać. Żywność suchą najlepiej przechowywać w szklanych pojemnikach z drewnianą, szklaną lub metalową pokrywką. Wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że mole nie dostaną się do żywności. Jeśli chodzi o naturalne odstraszacze moli, to warto umieścić w szafkach liście laurowe, goździki czy zapachowe saszetki ziołowe, które odstraszają mole spożywcze. Również olejki eteryczne, takie jak lawenda czy cytryna, mogą być skutecznymi odstraszaczami tych owadów. W razie dużej plagi moli możesz zastosować specjalne chemiczne środki, które są dużo mocniejsze i skuteczniejsze niż domowe sposoby. Koniecznie monitoruj też całą sytuację i sprawdzaj regularnie swoje zapasy suchej żywności, aby mieć pewność, że pozbyłeś się moli na dobre.

Walka z molami spożywczymi może być długa, ciężka, wyczerpująca i bardzo irytująca, zwłaszcza wtedy, kiedy żadne metody na pozbycie się szkodników nie działają. Jednak uwierz nam, że w końcu mole na dobre znikną z Twojego mieszkania czy domu! Po sprawdzeniu całej kuchni i posprzątaniu wszystkich szafek oraz półek, z całą pewnością należy Ci się dobry odpoczynek. To zapewnić może materac w rozmiarze 140×190 cm, który znajdziesz tutaj: https://sleepinghouse.pl/160-materace-140×190-cm. Będzie to idealny rozmiar łóżka dla par, które nie potrzebują dużej przestrzeni do spania.

Przeczytaj także:

  1. Pozycje podczas snu – jak wpływają na zdrowie?
  2. Jak wybrać dobry materac do łóżka?
  3. Zdrowy sen – dlaczego jest tak ważny?