Nadwaga i otyłość to dolegliwości, które stają się coraz bardziej powszechne. Cierpią na nie nie tylko dorośli, ale i dzieci. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ nadmierna masa ciała może nie tylko utrudnić codzienne funkcjonowanie, ale też zwiększyć ryzyko wielu chorób. Czy można zapobiec nadwadze i otyłości u dzieci? Sprawdź, jak to zrobić!
Kiedy mówimy o nadwadze i otyłości u dzieci?
Badania wskazują, że coraz więcej osób zmaga się z nadmierną masą ciała. Wynika to z wielu różnych czynników, między innymi niezdrowej diety czy siedzącego trybu życia. Musimy mieć na uwadze, że problem ten dotyczy nie tylko dorosłych, ale też najmłodszych. Dzieci również są narażone na wystąpienie nadwagi i otyłości i na związane z nimi skutki. Jak sprawdzić, czy masa dziecka jest prawidłowa? Służy do tego wskaźnik nazywany percentylami, który jest używany przy dzieciach i młodzieży do 20 roku życia. Pozwala określić wynik BMI, czyli Body Mass Index, obejmujący wagę oraz wzrost. U dzieci uwzględnia on ponadto wiek oraz płeć. W ten sposób lekarz może określić, czy waga dziecka mieści się w odpowiednich granicach. Optymalny wynik to BMI pomiędzy 25 a 85 centylem. Nadwaga występuje, gdy wynik jest większy od 85 centyla, ale mniejszy od 95 centyla. O otyłości mówimy z kolei wtedy, kiedy wskaźnik wynosi ponad 95 centyla.
Jakie są przyczyny nadwagi i otyłości u dzieci?
Nadwaga i otyłość u dzieci to ogromny problem, który każdego roku staje się coraz większy. Co wpływa na zwiększenie ryzyka wystąpienia nadmiernej masy ciała wśród dzieci? Główna przyczyna tkwi w niezdrowej diecie, która składa się z produktów bogatych w cukier i niezdrowe tłuszcze. Chodzi tu przede wszystkim o tzw. fast-foody, przetworzone dania czy różne przekąski, takie jak chipsy, frytki czy słodycze. To artykuły, które są powszechnie dostępne, przez co najmłodsi mają do nich bardzo łatwy dostęp. Jest to niebezpieczne, ponieważ mają one ogromną ilość kalorii, która przekracza dzienne zapotrzebowanie dziecka. Na skutek tego nadprogramowe kalorie się odkładają, prowadząc do nadwagi lub otyłości.
Ryzyko zwiększa się jeszcze bardziej, kiedy dziecko za mało się rusza. Nie ma bowiem możliwości do tego, aby spalić zbędne kalorie. Ogromna część maluchów rezygnuje z aktywności fizycznej na rzecz korzystania z telefonu, telewizora czy komputera. Taki styl życia może przyczynić się do zgromadzenia nadmiernej masy ciała i wytworzenia niezdrowych nawyków. Za wytworzenie takiego podejścia u dziecka odpowiedzialni są przede wszystkim rodzice.
Warto mieć na uwadze, że do pojawienia się nadwagi lub otyłości mogą przyczynić się różne inne dolegliwości. Jeśli dziecko choruje na coś, może to objawić się nadmierną masą ciała. Mowa tu między innymi o schorzeniach endokrynologicznych, niedoczynności tarczycy, chorobach układu nerwowego, chorobie Cushinga, zaburzeniach produkcji hormonu wzrostu czy hiperinsulinizmu. Znaczenie mają również wady genetyczne i zespoły genetyczne oraz chromosomalne, jak na przykład zespół Downa, zespół Turnera czy zespół Klinefeltera.
Jakie są skutki nadwagi i otyłości u dzieci?
Nadwaga i otyłość stwarzają ogromne zagrożenie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Są to bowiem przypadłości, które wywołują wiele różnych konsekwencji zdrowotnych i oddziałują niekorzystnie na wiele różnych układów. Mogą doprowadzić do wystąpienia nadciśnienia tętniczego już u kilkuletnich dzieci. Mają bardzo szkodliwy wpływ na układ krążenia i odpowiadają za zwiększenie lewej komory serca. Na ich skutek może dojść do pojawienia się insulinoodporności czy nawet cukrzycy typu 2. Dochodzi też do zaburzeń metabolicznych oraz hormonalnych. Dzieci mogą doświadczyć ponadto bezdechu sennego, astmy, skoliozy, chorób nerek czy kamicy pęcherzyka żółciowego. U chłopców otyłość przyczynia się do opóźnienia procesu dojrzewania, u dziewczynek zaś do jego przyspieszenia.
Jak zapobiec nadwadze i otyłości u dzieci?
Jeśli zależy nam na tym, aby zapobiec nadwadze i otyłości u dzieci, jest kilka rzeczy, o których musimy pamiętać. Po pierwsze, powinniśmy od najmłodszych lat pielęgnować u najmłodszych zdrowe nawyki i przyzwyczajenia. Dzieciństwo to czas, w którym dziecko najintensywniej się kształtuje – jeśli pokażemy mu, że należy się zdrowo odżywiać i dużo ruszać, praktykowanie tego będzie dla niego znacznie łatwiejsze. Dobrze, aby samemu być dla malucha przykładem. Pokażmy mu, że zdrowe odżywianie może być przyjemne. Nie kupujmy przekąsek bogatych w cukier czy inne szkodliwe składniki. Zamiast napojów gazowanych wybierajmy wodę i to właśnie ją podawajmy dziecku. Ograniczmy też ilość spożywanych słodyczy – chociaż wiadomo, że maluchy uwielbiają słodkości, nie powinny spożywać je zbyt często. Z tej racji powstrzymajmy się od prezentowania dzieciom czekoladek czy innych produktów na różne okazje.
Ważne, aby zadbać też o ich edukację w sferze zdrowego odżywiania się. Od samego początku warto tłumaczyć dzieciom, jak prawidłowo się odżywiać. Informujmy je również o skutkach spożywania zbyt dużej ilości fast foodów czy artykułów bogatych w cukier. Upowszechnijmy zdrową dietę i jej zasady. Oprócz tego dobrze jest też zachęcać najmłodszych do uprawiania regularnej aktywności fizycznej. Motywujmy ich na przykład do tego, aby bawiły się na dworze, gdzie mogą swobodnie się wybiegać. Świetnym pomysłem będzie zapisanie malucha na zajęcia sportowe, jak na przykład basen czy piłka nożna. Dzięki temu dziecko będzie mogło skutecznie spalić zbędne kalorie. Jeśli zależy nam na dobrostanie malucha, powinniśmy zatroszczyć się również o to, aby regularnie się wysypiał. Wypoczynek jest kluczowy dla najmłodszych, ponieważ to podczas snu produkowany jest hormon wzrostu, który odpowiada za prawidłowy rozwój. Za poziom komfortu i jakość snu odpowiada przede wszystkim materac. Wybierzmy taki model dziecięcy, który będzie wygodny, ale jednocześnie będzie wspierał zdrowy sen. Godne uwagi produkty, które zagwarantują nam wspaniałą wygodę, znajdziemy zarówno w sklepie stacjonarnym Katowice, jak i na stronie https://fit4sleep.pl/.
Dzieci, które zmagają się z nadmierną masą ciała, są narażone na wiele różnych dolegliwości i chorób, takich jak zaburzenia hormonalne, zwyrodnienia, zaburzenia metaboliczne czy nawet niektóre choroby nowotworowe. Na skutek tej dolegliwości cierpi również ich poziom pewności siebie.
Przeczytaj także: 5 najczęstszych błędów przy wyborze materaca