Jedną z pierwszych cech materaca, na którą zwraca się uwagę przy jego wyborze, jest twardość. Dlaczego jest ona taka istotna? Jej dobór zawsze powinien uwzględniać indywidualne potrzeby osoby, która będzie korzystać z materaca. Co należy wziąć pod uwagę, szukając idealnej twardości materaca i gdzie można ją znaleźć?

Czym jest twardość materaca i dlaczego jej właściwe dobranie jest takie ważne?

Twardość materaca nie bez powodu uważana jest za jedno z najważniejszych kryteriów wyboru. Z oczywistych względów przekłada się ona na wygodę snu, a tym samym na jego jakość, głębokość i możliwości regeneracyjne organizmu podczas odpoczynku. Sam fakt, że śpiąca osoba czuje się komfortowo, już w bardzo istotny sposób wpływa na jakość jej snu i samopoczucie po przebudzeniu.

Różne stopnie twardości materacy mają także wpływ na stabilizację kręgosłupa podczas snu, jego właściwe podparcie i utrzymanie fizjologicznej pozycji.

  • Miększe modele lepiej dopasują się do wszystkich naturalnych krzywizn ciała, powodując uczucie wpadania w elastyczną warstwę wierzchnią wykonaną z pianki. Może to nieść ze sobą zbawienne skutki dla napiętych i zmęczonych mięśni. Ważne, żeby nie wybierać zbyt miękkiego modelu, który nie byłby w stanie utrzymać kręgosłupa w prawidłowej pozycji, ponieważ przez zagłębienie się ciała w piance mimowolnie pozostawałby on zaokrąglony.
  • Większa twardość materaca zapewnia stabilizację sylwetki nawet u osoby o wyższej wadze ciała. Twarde materace zalecane są dla osób zmagających się z bólem kręgosłupa – wymuszają one jego proste ułożenie, przez co dość szybko można zauważyć poprawę kondycji zdrowotnej. Wbrew powszechnej opinii mówiącej o tym, że im materac jest twardszy, tym zdrowszy sen jest w stanie zapewnić, zbyt twarde modele mogą przyczyniać się do powstawania i potęgowania dolegliwości bólowych przez silny nacisk punktowy na ciało.

Skutki źle dobranej twardości materaca

Hilding - twardość materacaNie ma czegoś takiego, jak uniwersalna twardość materaca, która okaże się dobrym rozwiązaniem dla każdego. Wybór materaca zawsze powinien zostać poprzedzony dokładnym określeniem własnych potrzeb, w tym także twardości jego powierzchni.

Spanie na zbyt miękkim materacu i tym samym stałe utrzymywanie zaokrąglonej pozycji kręgosłupa, może skutkować pojawieniem się i rozwojem różnych jego zwyrodnień i wad postawy. Kiedy pojawi się ból pleców, na próżno szukać ulgi w odpoczynku na zbyt miękkim materacu. Gdy ciało za bardzo zapada się w jego powierzchnię, kręgosłup nigdy nie znajdzie na nim odpowiedniej stabilizacji.

Szukając twardości materaca zapewniającej odpowiednie podparcie kręgosłupa, nie należy sięgać także po modele za twarde. Brak właściwego podparcia dla wszystkich naturalnych krzywizn ciała skutkuje utrzymującym się napięciem mięśni, które bywa bolesne i męczące. Za twardy materac może wywierać zbyt silny nacisk punktowy na takie obszary ciała jak ramiona czy biodra, powodując i w tych miejscach przykre dolegliwości bólowe.

Na czym polega skala twardości materaca?

Najpopularniejsza jest czterostopniowa skala twardości materaca, w której uwzględnia się modele miękkie H1, średnio twarde H2, twarde H3, oraz bardzo twarde H4. Twardość materaca H1, H2, H3 oraz H4 odpowiada na różne potrzeby osób o odmiennej wadze i preferencjach co do miękkości podłoża snu.

  • H1 to miękkie modele materacy, które zalecane są dla osób o niskiej wadze ciała sięgającej maksymalnie 50 kg. Takie zalecenia sprawiają, że z twardości materacy H1 najczęściej korzystają dzieci lub kobiety o drobnej budowie ciała. Miękkie modele bywają także polecane ze względu na indywidualne czynniki zdrowotne takie jak problemy z krążeniem krwi.
  • H2 to materace średnio twarde, zalecane dla osób o wadze sięgającej od 50 do 80 kg. To jedna z najczęściej wybieranych twardości materacy, głównie ze względu na to, że modele te sprawdzają się w bardzo wielu przypadkach. Mogą z nich korzystać także osoby ważące lekko poniżej 50 kg, które preferują twardsze podłoże snu.
  • H3 to oznaczenie twardych modeli materacy polecanych dla osób ważących od 80 do 100 kg. Lżejsze osoby wybierają modele H3 wówczas, gdy lubią stabilne i twarde materace. Warto jednak pamiętać, aby różnica rzeczywistej wagi ciała użytkownika materaca nie różniła się znacznie od zaleceń odnośnie wagi, ponieważ wówczas materac może okazać się zbyt twardy.
  • H4 to materace bardzo twarde zalecane przy wadze ciała sięgającej ponad 100 kg. Modele te mogą także zostać zalecone przez fizjoterapeutę lub ortopedę w przypadku różnego rodzaju zwyrodnień kręgosłupa. Nie warto jednak decydować się na taki model bez uprzedniej konsultacji, szczególnie w przypadku niskiej wagi osoby, która zamierza korzystać z materaca.

Zalecenia odnoszące się do wagi użytkownika materaca mogą delikatnie różnić się zależnie od producenta danego modelu. Aby precyzyjnie określić zalecenia i twardość materaca, tabela umieszczana przez producentów przy ich produktach może okazać się pomocną wskazówką.

Jak dobrać twardość materaca? Co należy wziąć pod uwagę?

Jak dobrać twardość materaca do indywidualnych potrzeb, aby nie pominąć żadnej istotnej kwestii? Szukając idealnej twardości materaca, warto wziąć pod uwagę kilka następujących zaleceń.

  • Twardość materaca H1, H2, H3 i H4 przedstawiana jest zazwyczaj razem z zaleceniem odnośnie wagi użytkownika. Istotny jest także jego wzrost – im dana osoba jest wyższa, tym na większej powierzchni równomiernie rozkłada się jej ciężar ciała, a więc nacisk punktowy wywierany na materac będzie słabszy.
  • Zmagając się z bólami kręgosłupa, zazwyczaj zaleca się wybór twardszego modela materaca, który wymusi ułożenie ciała w prostej pozycji. Nie można zapomnieć jednak o właściwym podparciu wszystkich fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, co zapewni właściwa elastyczność warstwy wierzchniej materaca i nowoczesne, dopasowujące się do ciała pianki.
  • Śpiąc na boku, przez naturalny kształt ciała, obszary takie jak ramiona czy biodra wywołują silny nacisk punktowy na materac. Z tego powodu osoby preferujące tę pozycję snu powinny rozważyć wybór miększego modelu, który lepiej dopasuje się do krzywizn ludzkiego ciała i utrzyma przy tym odpowiednią postawę kręgosłupa. Śpiąc na plecach, przez zmniejszoną ilość punktów nacisku, można wybrać twardszy model materaca.
  • Osobiste upodobania co do twardości materaca także nie są obojętne podczas jego wyboru. To one wpływają na subiektywnie postrzeganą wygodę odpoczynku, która bezpośrednio przekłada się na jakość snu. Preferując miękkie materace, można zdecydować się na model o mniejszej twardości. Gdy od przyjemnie miękkiej pianki ważniejsza jest stabilność i twarda powierzchnia materaca, rozsądnym rozwiązaniem będzie wybór modelu o stopień twardszego.

Cała skala twardości materaca dostępna w Katowicach

Starając się ustalić, jaka twardość materaca będzie najlepszym rozwiązaniem za pomocą internetu, ma się dość ograniczone możliwości. Najlepiej jest wówczas dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i trzymać się zaleceń producenta. Sprawdzenie materaca osobiście, w tym położenie się na nim, daje znacznie lepszy obraz sytuacji, przez co wybór właściwej twardości materaca może okazać się łatwiejszym zadaniem.

W Katowicach przy ulicy Roździeńskiego znajduje się aż 5 punktów stacjonarnej sprzedaży materacy, w których nabyć można renomowany produkt pochodzący od marki Hilding. Ceny poszczególnych materacy zależą nie tylko od ich twardości, a przede wszystkim od użytych do ich stworzenia materiałów oraz rozmiaru. Więcej zapłacić trzeba za nowoczesne pianki o wysokiej elastyczności i trwałości, oraz modele termoelastyczne, które dopasowują się do ciała pod wpływem jego temperatury. Tańsze modele to sprawdzone materace kieszeniowe, których konstrukcja opiera się na znanych wszystkim od lat sprężynach.