Wyposażając sypialnię, skupiamy się przede wszystkim na wyborze łóżka i materaca, przywiązując mniejszą wagę do poduszki do spania, która również ma istotny wpływ na komfort snu. Dzięki odpowiedniej poduszce możemy przyjąć ulubioną pozycję, a kręgi szyjne i głowa układają się tak, aby zachować naturalne krzywizny kręgosłupa i rozluźnić mięśnie karku. Sprawdźmy, jak wybrać najlepszą poduszkę do spania.

Rodzaje poduszek – jaką poduszkę wybrać?

Wypełnienie poduszki do spania ma ogromny wpływ na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Na rynku są dostępne poduszki z wkładem naturalnym, syntetycznym lub specjalistycznym, które różnią się budową i właściwościami.

Poduszki z wsadem naturalnym – zalety i wady

Poduszki do spania z wsadem naturalnym są wypełnione pierzem, puchem lub ich kombinacją. Najczęściej wykorzystuje się puch i pierze gęsie nadające poduszkom dużą objętość. Im więcej komór ma poduszka, tym wyższą sprężystością może się charakteryzować.

Na rynku są dostępne także poduszki do spania wypełnione łuskami orkiszu, prosa, gryki, które w przeciwieństwie do wsadów puchowych są antyalergiczne i mogą nawet poprawiać krążenie krwi. Atutem poduszek z wsadem naturalnym jest wysoka przewiewność oraz świetne odprowadzanie wilgoci, co sprawia, że stanowią znakomite podłoże do spania szczególnie w gorące dni. Jakie mają wady?

Wydawałoby się, że klasyczne poduszki zapewniają wygodne ułożenie ciała użytkownika. Niestety, możemy mieć wrażenie, że zasypiamy w idealnej pozycji, ale tak naprawdę nasz kręgosłup znajduje się w mało komfortowym położeniu i jest narażony na przeciążenia wskutek uciskania się kręgów. O ile poduszce do spania z pierza lub puchu nie można odmówić miękkości i podatności na swobodne kształtowanie, o tyle jej wypełnienie nie amortyzuje szyi i głowy we właściwy sposób. Kręgosłup pozostaje nienaturalnie wygięty przez co najmniej kilka godzin, co sprawia, że możemy budzić się z bólem karku oraz nieprzyjemnym uczuciem mrowienia, drętwienia.

Poduszki z wsadem syntetycznym – zalety i wady

Rodzaje poduszek do spaniaPoduszki do spania z wsadem syntetycznym najczęściej wykonuje się z antyalergicznego poliestru. Są łatwiejsze do wyczyszczenia w porównaniu z poduszkami wypełnionymi pierzem i puchem – poduszki poliestrowe można prać w pralkach, a nawet suszyć w suszarkach bębnowych.

Niestety, tak jak poduszki z wypełnieniem naturalnym nie zapewniają właściwego podparcia dla śpiącej osoby. Wielomiesięczne, a nawet wieloletnie spanie na poduszce poliestrowej przyczynia się do rozwoju wspomnianych dolegliwości bólowych, które mogą prowadzić do powstania przewlekłych migren i wad postawy.

Poduszki z wsadem specjalistycznym – pomoc dla przeciążonego kręgosłupa

Wsad specjalistyczny to lateks, który dopasowuje się do sylwetki użytkownika pod wpływem ciężaru, lub pianka termoelastyczna zmieniająca swój kształt pod wpływem temperatury ciała śpiącej osoby. Oba wypełnienia są stosowane w ergonomicznych poduszkach do spania – wspierają one odcinek szyjny kręgosłupa i głowę, zapewniając ich ułożenie zgodnie z anatomicznymi krzywiznami. Do tej kategorii poduszek należy model Hilding Visco Balance z pianki termoelastycznej Visco, która jest przeznaczona dla osób śpiących na plecach lub na boku.

Poduszka do spania z wsadem specjalistycznym może mieć status wyrobu medycznego. Oznacza to, że dany produkt ma certyfikat poświadczający prozdrowotne właściwości i nadaje się nawet do użytku w profilaktyce przeciwodleżynowej. Takie rodzaje poduszek nazywamy ortopedycznymi.

Poduszki ortopedyczne są rekomendowane szczególnie osobom, które:

  • uczęszczają na rehabilitację lub fizjoterapię,
  • odczuwają po przebudzeniu bóle głowy, karku, pleców,
  • spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej podczas pracy biurowej, co sprawia, że są narażone na lordozę szyjną, czyli nieprawidłowe wygięcie szyi do przodu,
  • wykonują ciężką pracę fizyczną, w której są narażone na przeciążenia kręgosłupa.

Z dobrych poduszek specjalistycznych mogą korzystać także kobiety w ciąży, którym trudno zająć wygodną pozycję do snu ze względu na rosnący brzuch. Ułożenie na wyprofilowanej poduszce na boku pozwala na zredukowanie napięcia w mięśniach.

Prawidłowy dobór poduszki – wskazówki

Jeżeli znamy już rodzaje poduszek i wiemy, który odpowiada nam najbardziej, możemy skupić się na wymiarach i właściwościach poszczególnych modeli.

Wymiary poduszki do spania

Wymiary dobrej poduszki do spania powinny być dopasowane zarówno do potrzeb użytkownika, jak i szerokości łóżka. Standardowa poduszka ma około 50 cm długości. W przypadku osób, które często zmieniają pozycję spania, sprawdzają się poduszki nieco większe, mające od 60 cm do 70 cm długości. Zapobiegają przypadkowemu zsuwaniu się głowy wskutek przekręcenia się na bok. Jedną z większych poduszek ortopedycznych jest Hilding Visco Prime z pianki termoelastycznej, która znakomicie podpiera odcinek szyjny kręgosłupa i głowę – niezależnie od tego, czy użytkownik leży na środku poduszki, czy bliżej brzegu.

Jaką poduszkę wybrać dla osoby z wadą postawy?

Jeżeli poduszka jest przeznaczona dla osoby z wadą postawy lub cierpiącą na częste bóle karku, warto wybrać poduszkę ortopedyczną z certyfikatem poświadczającym, że jest wyrobem medycznym w klasie I. Taki status ma model Hilding Visco Standard. To znaczy, że poduszka może stanowić wsparcie w rehabilitacji i leczeniu schorzeń kręgosłupa.

Jaką poduszkę wybrać dla alergika?

Szukając dobrej poduszki dla alergika, warto zwrócić uwagę nie tylko na wypełnienie, ale także na właściwości pokrowca, który może sprzyjać utrzymywaniu wysokiego poziomu higieny w łóżku, ograniczając rozwój szkodliwych drobnoustrojów. Hipoalergiczny pokrowiec powinien być przeznaczony do prania w temperaturze do 60°C i wyposażony w zamek ułatwiający zdejmowanie.

Jaką antyalergiczną poduszkę do spania warto wybrać? Model Hilding Visco Green jest wyposażony w pokrowiec Bamboo – tworzy naturalną warstwę antybakteryjną między użytkownikiem poduszki a jej wypełnieniem. Włókno bambusowe zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i eliminuje ryzyko kumulowania się roztoczy. Wspomniany model jest ekologiczny dzięki zastosowaniu ekstraktów pochodzenia roślinnego.

Wentylacja w poduszce do spania

W eliminacji roztoczy, bakterii czy pleśni kluczowe są także systemy wentylacyjne. Istotna jest zarówno wyprofilowana forma poduszki do spania, jak i taśma 3D w pokrowcu – te rozwiązania gwarantują wysoką przewiewność. Wydajny system cyrkulacji powietrza sprawia, że wypełnienie poduszki nie wilgotnieje, a zasypianie jest komfortowe nawet w upalne dni.

Naturalne dodatki w poduszkach do spania

Porównując najlepsze poduszki do spania, możemy spotkać się z różnymi interesującymi wypełnieniami. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest włókno węglowe – odgrywa rolę pochłaniacza ładunków elektrycznych, które utrzymują się na powierzchni ludzkiego ciała i zwiększają napięcie mięśniowe. W efekcie osoba śpiąca na poduszce z włóknem węglowym może łatwiej się rozluźnić i szybciej rozwiązać problem z zasypianiem. Ten oryginalny dodatek jest zawarty w ergonomicznym modelu Hilding Antistress Carbon.

Warto sprawdzić, czy poduszka jest nasączona olejkami eterycznymi, które nadają jej walory zapachowe. Olejki są wykorzystywane w relaksujących aromaterapiach, jednak nie są akceptowalne przez wszystkich użytkowników.

Certyfikaty poduszek do spania

Niezależne certyfikaty potwierdzają, że poduszka do spania charakteryzuje się właściwościami deklarowanymi przez producenta. Warto zwrócić uwagę, czy produkt ma certyfikat Oeko-Tex® Standard 100, który oznacza, że materiały użyte do produkcji są pozbawione substancji o udowodnionym szkodliwym wpływie na zdrowie.

Jak kupić najlepszą poduszkę do spania w Katowicach?

Szukając dobrej poduszki do spania w Katowicach, warto sprawdzić lokalizacje sklepów stacjonarnych z wyposażeniem sypialni. Plusem odwiedzin różnych placówek jest możliwość przetestowania na żywo wielu poduszek – nawet kilka minut leżenia na danym modelu może doprowadzić do ciekawych wniosków. Pracownik sklepu z poduszkami do spania w Katowicach powinien udzielić informacji pomagających w wyborze produktu dopasowanego do ulubionej pozycji snu i pozostałych preferencji użytkownika. Pamiętajmy, że warto zadawać szczegółowe pytania specjaliście, który rozwieje wszystkie wątpliwości.

Niestety minusem związanym z szukaniem dobrej poduszki do spania w sklepach stacjonarnych jest czas poświęcony na przejazdy między placówkami. Ponadto zdarza się, że trzeba poczekać w kolejce do jedynego pracownika sklepu. Jeżeli mamy niewiele czasu na zakupy, warto zastanowić się nad zamówieniem poduszki w sklepie internetowym. Atutem tego rozwiązania jest duża oszczędność czasu, który możemy przeznaczyć na przeanalizowanie właściwości i porównanie poszczególnych modeli. Jak wybrać najlepszą poduszkę do spania online? Zasady pozostają takie same jak w przypadku zakupów stacjonarnych – jedyna różnica polega na testowaniu poduszki dopiero po jej dostarczeniu do domu.

Co zrobić, kiedy poduszka zamówiona w sklepie internetowym okaże się nietrafiona? Na szczęście jako konsumenci mamy prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni od otrzymania produktu – warunkiem jest, aby został zwrócony w nienaruszonym stanie i oryginalnie zapakowany. Na odesłanie poduszki mamy kolejne 14 dni, licząc od dnia złożenia wspomnianego oświadczenia. Możemy także poszukać sklepu, który gwarantuje klientom bezpłatny zwrot poduszki do spania po określonym czasie testowania.

Poduszka do spania jest tak samo ważna jak materac. Wyprofilowane poduszki zapewniają komfortowy sen, sprawiając, że szyja oraz głowa układają się w pozycji zgodnej z naturalnymi krzywiznami kręgosłupa. W efekcie budzimy się wypoczęci i bez uczucia dyskomfortu wskutek napiętych mięśni karku. Dobra poduszka do spania może zapobiegać wadom postawy – to inwestycja nie tylko w wygodny sen, ale także zdrowie.