Zaburzenia z pamięcią i koncentracją mają różne źródła. Dotykają zarówno dzieci, jak i nastolatków, którzy się uczą, a także dorosłych – najczęściej pracujących w biurach. Utrudnia to, a nawet uniemożliwia właściwe funkcjonowanie czy przyswajanie nowych informacji. Przekłada się to w negatywny sposób na efektywność w zapamiętywaniu. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na poprawę koncentracji – jakich?

Śniadanie na pierwszym miejscu

Do właściwej pracy, mózg potrzebuje odpowiedniej ilości kalorii. Jeśli ich zabraknie, zwłaszcza rano, to nie tylko czujemy się zmęczeni, ale także nie możemy skojarzyć żadnych faktów. Warto zatem postawić na zdrowe i odpowiednio zbilansowane śniadanie.

Yerba mate zamiast kawy

Kawa to popularny napój, który ma nas pobudzać, jednak na niektórych nie działa w ten sposób. Warto zatem postawić na yerba mate, która w przeciwieństwie do tego napoju, nie otępia i nie daje zasnąć. Pozwala natomiast mózgowi pracować na wysokich obrotach.

Odpowiednie nawodnienie

Skuteczne sposoby na poprawę koncentracjiBól głowy, który często uniemożliwia nam skoncentrowanie się, to bardzo częsty sygnał od organizmu, wskazujący na odwodnienie. Warto zatem, zamiast udać się na drzemkę czy sięgnąć po kawę, po prostu wypić małymi łykami dwie szklanki wody.

Świeże powietrze

Niezależnie od tego, czy się uczymy, czy pracujemy – nie można zamykać się w czterech ścianach. Nasz organizm potrzebuje dotlenienia, inaczej gorzej pracuje nie tylko mózg, ale i całe ciało. Warto zatem wybrać się na spacer nawet kilka razy dziennie. Już 15 minut może dostarczyć nam zastrzyk energii!

Aktywność fizyczna

Praca umysłowa oraz nauka wymaga aktywności fizycznej. Dzięki przyśpieszeniu bicia serca usprawnia dopływ krwi do mózgu. W ten sposób dotlenia go, tym samym zwiększając zdolności zapamiętywania i koncentracji.

Wysypianie się

Najważniejsza kwestia, gdyż kilka nieprzespanych nocy nie prowadzi do niczego dobrego. Po całej nocy spędzonej w łóżku, gdzie otula nas kołdra z włókna alpaki, mózg jest wypoczęty. Wówczas pracuje lepiej i ma tendencje do szybszego zapamiętywania faktów.

Problemy z koncentracją to zmora współczesnego człowieka i to niezależnie od płci czy wieku. Tak naprawdę dużo nie trzeba, aby móc temu zaradzić – wystarczy tylko wprowadzenie zdrowych nawyków, przerw czy zmiana stylu życia.

Kołdra z włókna alpaki dostępna w sklepie Senna Materace.

Przeczytaj także: