Mała przestrzeń to, coś z czym musi zmierzyć się duża liczba osób. Coraz częściej się zdarza, że pomieszczenia w mieszkaniach w dużych miastach są nie za duże. To wymaga specjalnych rozwiązań, dzięki którym możemy wykorzystać daną przestrzeń w stu procentach. Mimo że nie wydaje się to łatwe, i my możemy przemienić małe pomieszczenie w niesamowite miejsce. Dowiedz się, jak urządzić małą przestrzeń!

Zalety małej przestrzeni

Jeśli po zobaczeniu nowego mieszkania przekonamy się, że nie należy ono do najpokaźniejszych, nie załamujmy się. Małe pomieszczenia również posiada swoje zalety, dzięki którym będziemy mogli pokochać to rozwiązanie. Po pierwsze, mniejsza przestrzeń będzie wymagała od nas mniej pracy. Sprzątanie przestanie być zajęciem na cały dzień, a my szybko i sprawnie będziemy w stanie rozprawić się z bałaganem. Co więcej, z czasem zauważymy, że jako właściciele małego mieszkania możemy wiele zaoszczędzić. Nie będziemy potrzebowali zbyt wielu mebli czy dekoracji. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będziemy mogli wykorzystać w inny sposób. Ograniczona przestrzeń pozwoli nam spędzać więcej czasu ze swoimi domownikami. Częściej będziemy się mijać, a do tego będziemy czuli się bliżsi. To zdecydowanie jest pozytywem.

Jakie style aranżacyjne sprawdzą się do małych pokoi? 

W przypadku nie za dużych pomieszczeń niektóre style sprawdzą się wspaniale, inne zaś niekoniecznie. Zdecydowanie warto pomyśleć o takich opcjach jak:

  • styl minimalistyczny,
  • styl rustykalny,
  • styl klasyczny,
  • styl skandynawski.

Co te aranżacje mają ze sobą wspólnego? Charakteryzują się naturalnymi, nieprzekombinowanymi elementami, które nie przytłoczą naszego wnętrza. W tych stylach istotna jest prostota i harmonia, które idealnie wpasują się do małego wnętrza. Unikanie przepychu i ograniczenie zbędnej ilości dekoracji pozwoli nam uzyskać więcej przestrzeni, którą możemy wykorzystać w inny sposób. Decydując się na takie style, możemy być pewni, że skutecznie się zrelaksujemy.

Czego zaś lepiej unikać? Mając małe mieszkanie, musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Na dobre wyjdzie nam zrezygnowanie z rozwiązań, które cechują się bogactwem i maksymalizmem, jak na przykład:

  • styl glamour,
  • styl retro,
  • styl eklektyczny,
  • styl art deco.

Jak urządzić małą przestrzeń?Dobry plan

Aranżację małego wnętrza powinniśmy zacząć od stworzenia dobrego planu. Możemy wykonać go sami lub udać się do architekta wnętrz, który pomoże nam stworzyć idealną wersję naszego wymarzonego mieszkania. Plan pozwoli nam wykorzystać miejsce jak najlepiej. Dzięki niemu unikniemy błędów i pomyłek, które mogłyby utrudnić nam funkcjonowanie. Niech nasz plan będzie kompleksowy – zastanówmy się nad ułożeniem danych pomieszczeń, ale i nad tym, jak je wypełnimy. Możemy już wcześniej dobrać niektóre artykuły czy dekoracje. Pamiętajmy, żeby kierować się zasadą, że mniej znaczy więcej!

Powiększające przestrzeń lustra

Trik, który musi znać każdy właściciel nie za dużego wnętrza, to lustra! Te przedmioty nie dość, że mogą służyć jako ozdobę, to jeszcze świetnie przydadzą się do powiększenia przestrzeni. Dzięki lustrom nasz pokój będzie wydawać się znacznie przestronniejszy i harmonijny. Będą pasować do wielu stylów aranżacyjnych, możemy więc spokojnie kupić je nawet wtedy, gdy jeszcze nie wiemy, jak będzie wyglądać nasz wystrój.

Porządek i harmonia 

Jeśli posiadamy małe mieszkanie, wiemy, że wolna przestrzeń to coś, o co trzeba szczególnie zadbać. Z tego względu powinniśmy uważać, aby jej nie zagracić – dbajmy o porządek. W ten sposób nawet nie za duży pokój sprawi wrażenie przytulnego i wygodnego. Postawmy na minimalizm i harmonię – dzięki temu nie będziemy czuli się przytłoczeni. Miejmy na uwadze tę zasadę również przy wybieraniu kolorów – do nie za dużych pomieszczeń zdecydowanie bardziej pasować będą neutralne, stonowane barwy.

Sypialnia w małym mieszkaniu

Może się zdarzyć, że przygotowanie niektórych pomieszczeń w małym mieszkaniu sprawi nam trudność. Wynika to z tego, że nie wiemy, czego tak naprawdę chcemy i jakie rozwiązania będą najbardziej funkcjonalne. W przypadku pokoju takiego jak sypialnia powinniśmy kierować się podobnymi zasadami co wcześniej. Po pierwsze, nie zapominajmy o dobrym planie – tylko dzięki niemu zyskamy pewność, że nasze wnętrze jest odpowiednio zaaranżowane. W małych sypialniach to łóżko odgrywa główną rolę, warto więc zwrócić szczególną uwagę na ten element. Wcale nie musimy rezygnować z postawnego, wygodnego mebla, jeśli to coś, co na czym nam zależy. Możemy jednak wybrać taki model, który posiada wbudowaną szufladę, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń na schowanie osobistych rzeczy. Jeśli dzielimy sypialnię z partnerem, powinniśmy koniecznie zainwestować w odpowiedni materac dla pary. Produkt ten da nam gwarancję, że obydwie osoby będą budziły się wypoczęte i pozbawione nieprzyjemnych dolegliwości wywołanych niedopasowanym materacem.

Jeśli odpowiednio zaaranżujemy małą przestrzeń, przekonamy się, że wcale nie chcielibyśmy jej zamienić na większe mieszkanie. Małe pomieszczenia mają swoje zalety, a do tego sprawiają, że całe wnętrze staje się bardziej przytulne, a my dobrze się tam czujemy. Zadbajmy o odpowiedni wystrój nie za dużego domu, a na pewno będzie dobrze się nam w nim mieszkało!

Warto przeczytać: