Można powiedzieć, że styl rustykalny to powrót do korzeni. Kojarzy się z sielskim, wiejskim klimatem, tradycyjnymi, prostymi elementami i naturą. W obliczu surowego modernizmu bądź wyrafinowanego minimalizmu, styl rustykalny opatula nas swoim ciepłem niczym dobry przyjaciel. Buduje on wnętrza, w których każdy może poczuć się swobodnie, dlatego nie należy go bagatelizować – może to akurat ten styl najlepiej sprawdzi się w naszym własnym domu? 

Skąd wziął się styl rustykalny?

Nazwa nurtu pochodzi z języka angielskiego i słowa „rustic”, który dosłownie oznacza wiejski, sielski. Styl ten został zapoczątkowany na przełomie XIX i XX wieku. Korzysta z dorobku ludowych wzorów i ówczesnych domów, które wtedy przypominały chatki bądź dworki.

Podstawowe aspekty

Styl rustykalny – jak wprowadzić go do naszego mieszkania?Rzeczami, które obowiązkowo muszą znaleźć się w rustykalnym wnętrzu, są;

  • Naturalne materiały
  • Drewno
  • Jasne, beżowe odcienie
  • Rośliny, kontakt z naturą
  • Proste dekoracje

Dzięki tym elementom zdobędziemy rustykalny wystrój. Choć może to wydawać się wyzwaniem, osiągnięcie tego stylu zdecydowanie okaże się tego warte. Inwestując w naturalne, dobre jakościowo materiały, zyskujemy pewność, że nasze przedmioty będą nam służyły przez lata. Z drugiej strony, decydując się na jasne, łagodne barwy na ścianach bądź dekoracjach, możemy być spokojni, że nie wyjdą z mody, ponieważ należą do ponadczasowych klasyków. A z obecności roślin nigdy nie będziemy niezadowoleni – wręcz przeciwnie, przyniosą nam one dużo dobrego!

Jak wprowadzić teorię w życie?

Na początek musimy zdawać sobie sprawę, z czym styl rustykalny się wiąże. Jeśli naprawdę zależy nam na kontakcie z naturą, celebrowaniu codzienności i prostoty, jesteśmy w dobrym miejscu. Nie odnajdziemy tu przepychu i nowoczesności. Styl rustykalny pozwoli nam prawdziwie odetchnąć we własnym wnętrzu. Zanim jednak uda nam się to osiągnąć, w życie musimy wprowadzić wspomniane kwestie.

Zero kiczu – nasz wystrój powinny charakteryzować porządne, naturalne materiały, z których wykonane są zarówno nasze meble, jak i dekoracje. Z racji tego istotne jest, abyśmy sztuczne przedmioty zamienili na solidne, drewniane regały bądź koce z lnu lub bawełny. Nie muszą być to nowe rzeczy – w stylu rustykalnym zadrapania lub lekkie uszkodzenia nie stanowią problemu. Wręcz przeciwnie, dodają charakteru. Dzięki temu świetnie sprawdzą się wszelkie antyki. Warto rozejrzeć się na strychu albo popytać rodzinę, może ktoś posiada nieużywane meble, które idealnie nadadzą się do rustykalnego wystroju.

Klucz do pięknego wnętrza to dekoracje. Jakie pasują do tego stylu? Zdecydowanie muszą być to proste, subtelne ozdoby, wykonane z dobrych materiałów, które uczynią wnętrze jeszcze bardziej urokliwym. Do salonu możemy wstawić na przykład drewniane stojaki na wino, które jednocześnie wpasują się w drewniane aranżacje i przysłużą się podczas wizyty gości. Podobnie jak lustra w drewnianych ramach bądź staromodne meble, które w naszym pomieszczeniu mogą zyskać drugie życie. Trafione okażą się również dekoracje z wikliny, koronki czy wełny.

Dobre wrażenie zrobią ponadto rośliny, które przy okazji podkreślą naszą więź z naturą. Nie muszą być idealne. Pozwólmy im rosnąć i żyć własnym życiem, a podobny chaos może uczynić nasze wnętrze ciekawsze.

W stylu rustykalnym ważne role odgrywają światło i przestrzeń. Nie zasłaniajmy naszych okien ciężkimi zasłonami, zamiast tego zdecydujmy się na zwiewny, naturalny materiał, przez który promienie słoneczne łatwiej będą wpadały do naszego pokoju. Co więcej, nie powinniśmy gromadzić zbyt wielu przedmiotów – zagwarantujmy sobie swobodę i uniknijmy przytłoczenia z powodu dużej ilości bibelotów. Najważniejsza jest komfortowa, sielska przestrzeń, w której będziemy dobrze się czuli.

Jeśli chodzi o materiały, poza drewnem hitem okaże się również cegła. Możemy wykorzystać ją na jednej ze ścian jako interesujący element. Pasować będą różne kolory – biały, beżowy bądź beżowy, który też należy do faworytów rustykalnych aranżacji.

W przypadku wystroju sypialni dopilnujmy, by nasze łóżko składało się z naturalnych, wygodnych elementów. Miękki, najlepiej bawełniany bądź lniany koc do sypialni to podstawowa rzecz. Ponadto zadbajmy też o dekoracje – drewniane rzeźby, koronkowe serwetki czy wiklinowe koszyki, które sprawią, że nasze wnętrze będzie naprawdę rustykalne.

Do sypialni warto pomyśleć o drewnianej, staromodnej toaletce, która nie dość, że mogłaby okazać się przydatną sprawą, to pięknie wpasowałaby się w dany styl.

Najbardziej kluczową sprawą pozostaje materac – bez odpowiedniego modelu nie możemy być pewni, że mamy stuprocentową wygodę i gwarancję dobrego snu. Powinniśmy o to zadbać, jeśli rzeczywiście zależy nam, by umieć się zrelaksować we własnym domu.

Dlaczego warto?

Styl rustykalny daje szansę na ucieczkę od nowoczesnego świata i przeniesienie się w całkiem inną przestrzeń. Zapewnia nam swobodę do odpoczynku oraz relaksu, a ponadto nie przytłacza swoimi elementami. Jest idealny do wszystkich pomieszczeń, niezależnie od ich rozmiaru i przeznaczenia. Choć nie musimy przerabiać wszystkich wnętrz w tym klimacie, zdecydowanie warto dać mu szansę. Możemy być mile zaskoczeni efektem.