Jedzenie nadmiaru cukru to powszechny problem w dzisiejszym społeczeństwie. Powszechny dostęp wysoko przetworzonych produktów sprawia, że wiele osób zmaga się wręcz z uzależnieniem od słodkiego jedzenia. Organizm z czasem zaczyna po prostu domagać się cukru, a apetyt na ciastko czy lody pojawia się coraz częściej. Z jakimi negatywnymi konsekwencjami może wiązać się uzależnienie od słodyczy i jak je pokonać?

Czym tak naprawdę jest uzależnienie od słodyczy?

Ludzkie ciało jest ewolucyjnie ukierunkowane na dążenie do sięgania po produkty bogate w węglowodany. Wynika to z tego, że węglowodany dają dużą ilość siły i energii do pracy co było bardzo potrzebne naszym przodkom. Z tego powodu już małe dzieci w naturalny sposób preferują słodki smak. Wraz z wiekiem, do diety większości osób włączane są coraz to nowe, przetworzone produkty, które zawierają duże ilości cukru. Uzależnienie od słodyczy kształtuje się już w wieku dziecięcym! Z tego powodu, ludzie często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że mają problem z nałogiem. Cukier oddziałuje na organizm w podobny sposób, jak każda inna używka, wywołując uzależnienie psychiczne i fizyczne. Jakie są najbardziej charakterystyczne symptomy tego problemu?

  • Stała obecność w diecie słodyczy i innych produktów zawierających w składzie duże ilości cukru.
  • Częste odczuwanie głodu – najczęściej wiąże się ono z wahaniem cukru we krwi, spowodowanym wahaniami poziomu glukozy.
  • Uzależnienie od słodyczy wiążą się z problemami z kontrolą. Często odmówienie sobie zjedzenia konkretnego produktu jest wręcz niemożliwe.
  • Organizm przestaje rozróżniać głód fizyczny i psychiczny. W związku z tym, osoby zmagające się z nałogiem są nieustannie głodne.
  • Czasem objawem są kompulsywne napady objadania się – często w samotności, w ukryciu przed bliskimi.

Jak nadmiar cukru odbija się na zdrowiu?

Wolność od cukru, czyli jak pokonać uzależnienie od słodyczyW XXI wieku ogromnym problemem społecznym jest otyłość. Mówi się nawet o epidemii otyłości! Jest to ściśle związane właśnie z uzależnieniem od słodyczy. Pierwszą konsekwencją związaną ze spożywaniem zbyt dużych ilości cukru jest nadmierny przyrost masy ciała. Nadwaga z kolei wiąże się z wieloma poważnymi schorzeniami. Należy do nich zaliczyć powszechnie obecne nadciśnienie, a także miażdżycę oraz inne choroby serca i układu krwionośnego.

Jednak to nie wszystko! Zbyt wysoka masa ciała może wywoływać problemy w zakresie funkcjonowania układu ruchu. Nadmiarowe kilogramy obciążają kręgosłup, powodując bóle pleców. Osoby z nadwagą i otyłością muszą szczególną uwagę przywiązywać do materaca, na jakim śpią. Podłoże do spania wysokiej jakości – dobre propozycje można znaleźć w sklepie internetowym https://sennamaterace.pl/118-materace-80×190 – może nieco zminimalizować problemy, w szczególności w połączeniu z aktywnością fizyczną. Jednak żadna metoda leczenia czy łagodzenia objawów nie będzie tak skuteczna, jak zrzucenie wagi!

Ciągłe jedzenie słodyczy zaburza wydzielanie leptyny i greliny, czyli hormonów odpowiadających za odczuwanie głodu i sytości. Ten mechanizm jeszcze bardziej zwiększa ryzyko zachorowania na otyłość! Uzależnienie od cukru jest też ściśle związane z cukrzycą, szybkim starzeniem się skóry, próchnicą, częstymi bólami głowy, a także problemami emocjonalnymi i psychicznymi wynikającymi z zaburzeń postrzegania własnego ciała.

Walka z uzależnieniem – jakie nawyki warto wprowadzić?

Skutki uzależnienia od słodyczy mogą być bardzo przykre. Na szczęście można walczyć z tym problemem – podobnie jak z każdym innym nałogiem. Istnieje kilka prostych kroków, od których warto zacząć zmianę codziennych nawyków. Należy jednak mieć na uwadze to, że w przypadku dużego nadmiaru tkanki tłuszczowej, problemów ze zrzuceniem wagi, a także w sytuacji dyskomfortu psychicznego, zawsze warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Na początku doskonale sprawdza się uregulowanie jadłospisu. Wyznaczenie stałych godzin posiłków jest w stanie przekazać organizmowi pewne sygnały zapewniające poczucie bezpieczeństwa związane z brakiem zbyt długich przerw między posiłkami. Sztywne godziny jedzenia to sposób na poprawę odczuwania sygnałów głodu i sytości.

Warto też pamiętać o tym, że nie należy od razu rezygnować w stu procentach z jedzenia cukru! Kluczem do sukcesu jest zdrowy balans. Warto więc wybierać mniejsze opakowania i starać się stopniowo ograniczać częstotliwość sięgania po przekąski. Duże znaczenie ma przestawienie się na picie niesłodzonej kawy i herbaty. Osoby, które nie są w stanie z tego zrezygnować, powinny wybrać zdrowsze zamienniki cukru – np. ksylitol czy erytrytol.

Praktycznie niemożliwe jest też poradzenie sobie z uzależnieniem od słodyczy bez czytania etykiet podczas zakupów. Bardzo często zdarza się bowiem, że produkty oznaczone mianem zdrowych, tak naprawdę już na 2 lub 3 miejscu w składzie mają cukier! Lista składników zawsze powinna być jak najkrótsza. Dobrym wsparciem w zmianie nawyków jest z pewnością również aktywność fizyczna.

Zdrowy styl życia to podstawa!

Zadbanie o zdrową dietę i ograniczenie ilości spożywanego cukru to podstawa! Jednak nie są to działania, które w pełni mogą zagwarantować poprawę samopoczucia. Aby cieszyć się zdrowiem jak najdłużej i faktycznie ograniczyć ryzyko chorób cywilizacyjnych, warto dbać też o inne aspekty zdrowego stylu życia. Z diety należy nie tylko wyeliminować cukier, ale również wprowadzić do niej różnorodne owoce i warzywa, a także dbać o bilans węglowodanów, tłuszczów i białek. Podstawową potrzebą każdego organizmu jest sen, a także aktywność fizyczna! Wszystko to formuje pewną całość, która jest podstawą dla komfortowego i satysfakcjonującego życia.

Przed rozpoczęciem drogi ku wyeliminowaniu uzależnienia od cukru, warto dobrze przemyśleć swój aktualny tryb życia. Dieta ma być bowiem dopasowana do potrzeb konkretnej osoby! Próba zmiany swoich wszystkich przyzwyczajeń i rytuałów tylko pod kątem dopasowania się do założeń diety, ma małe szanse powodzenia. Zdrowe odżywianie powinno być bowiem stylem życia, a nie tylko chwilowym sposobem na pozbycie się nadwagi.

Przeczytaj też:

  1. Aromaterapia w domowym wydaniu
  2. Jakie akcesoria sypialniane pomogą nam zasnąć
  3. Przepisy na zdrową kolację przed snem