Muzyka jest obecna w naszym życiu od zawsze. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielką rolę odgrywa? Może wpływać na nasz nastrój, przywoływać na myśl wspomnienia, a także, jak się okazuje w przypadku małych dzieci, wpływa też na rozwój. W jaki sposób to się dzieje? Poznaj odpowiedź!

Jak muzyka wpływa na rozwój?

Nie można ukryć, że muzyka to coś, co kochają wszyscy. Mimo że każdy z nas ma inny gust i nie zawsze przepadamy za najpopularniejszymi kawałkami, muzyka to jedna z rzeczy, które wybieramy, gdy chcemy poprawić swój humor. Mamy swoje ulubione gatunki i utwory, które zajmują szczególne miejsce w naszym sercu. Wiele z nich poznaliśmy już wtedy, gdy byliśmy dziećmi i od tej pory mamy do nich duży sentyment. Okazuje się, że dzieciństwo to właśnie jeden z najlepszych momentów na słuchanie muzyki. Badania pokazują, że muzykowanie przynosi tym większe korzyści, im jest wprowadzane wcześniej. Wynika to z tego, iż gra na instrumencie czy słuchanie muzyki w tym czasie usprawnia koordynację między dwoma półkulami mózgu. Jest też przydatnym narzędziem do poznawania świata – przysłuchując się melodiom, maluch może zdać sobie sprawę z rytmu czy z tego, że są różne dźwięki. Pomaga też radzić sobie z emocjami, jako że oddziałuje na mechanizm regulowania emocji. Ma też znaczenie dla rozwoju zdolności poznawczych czy też percepcji wzrokowo-przestrzennej. Usprawnia pamięć i skupienie uwagi. Pomaga rozwinąć empatię, a do tego znacząco poprawia samopoczucie. Słuchanie radosnych, wesołych piosenek wytwarza pozytywne emocje. Muzykowanie w młodym wieku może też przyczynić się do szybszego opanowania zdolności czytania i pisania. Wpływ może mieć na to fakt, iż próbując zrozumieć muzykę, dzieci angażują do tego całą korę mózgową, co przyczynia się do jej rozwoju.

Muzykowanie może przynieść korzyści nie tylko dla umysłu. Dobrze też oddziałuje na ciało. Mowa tu o różnych zabawach ruchowych, w których dzieci biorą udział. Tańczenie i poruszanie się w rytm muzyki pomaga rozwinąć mięśnie, wpływa pozytywnie na sylwetkę, a także koordynację ruchową. Oprócz tego wyzwala różne radosne odczucia i zapewnia świetną zabawę. Próbując zapamiętać układ, dzieci ponadto ćwiczą swoją pamięć i zdolność uwagi. Taniec może być wspaniałym sposobem do zachęcenia malucha do uprawiania aktywności fizycznej, która, jak wiemy, jest bardzo zdrowa. Z kolei śpiew i powtarzanie słów piosenek jest istotnym narzędziem w nauce mówienia. Dzięki utworom dzieci mogą sprawniej przyswoić słowa czy różne formy gramatyczne. Co więcej, taka forma nauki kojarzy im się z zabawą, dlatego chętniej się jej oddają. Kiedy maluchy trochę podrosną, mogą zacząć same tworzyć swoje teksty piosenek. To wspaniałe ćwiczenie, które pobudza kreatywność i wyobraźnię.

Dlaczego dzieci powinny uczyć się gry na instrumencie?

Dlaczego w rozwoju dziecka ważna jest muzyka?Kolejną rzeczą, jaka wiąże się z muzyką, jest granie na instrumencie. W większości szkół podstawowych dzieci od pierwszej klasy mają zajęcia z gry na danym instrumencie. Najczęściej jest to flet lub cymbałki. Nie bez powodu ten element znajduje się w programie zajęć. Okazuje się, że gra na instrumencie również posiada istotne znaczenie dla rozwoju dziecka. Również wpływa na prawidłową pracę mózgu, a do tego rozwija inteligencję. Jest świetną techniką do ćwiczenia pamięci – dzieci często uczą się utworów na pamięć. Ta umiejętność przyda im się w szkole i może pomóc im w osiąganiu lepszych wyników. Ten pozytywny efekt można uzyskać już nawet po roku gry na instrumencie. Nie można zapomnieć o tym, że opanowując nowe utwory i nuty, dziecko uczy się jednocześnie cierpliwości, dyscypliny oraz samodzielności. To kluczowe zdolności, które niezbędne są zarówno w szkole, jak i później, już w dorosłym życiu. Aby nauczyć się danej melodii, maluch musi poświęcić na to czas i być dokładnym, aby zauważyć progres. W ten sposób uczy się przejmować inicjatywę i brać odpowiedzialność za swoje działania. Co więcej, gra na instrumencie odpowiada też za polepszenie koordynacji ruchowej. Musimy bowiem wtedy zsynchronizować obie ręce, a do tego poruszać nimi zgodnie z nutami. To usprawnia zdolności motoryczne oraz pamięć mięśniową i może być przydatne również w innych dziedzinach, niezwiązanych z muzyką. Gra na instrumencie jest ponadto wspaniałym hobby, któremu maluch może się poświęcać, zamiast spędzać czas na telefonie. To ponadto może oddziaływać na jego pewność siebie, jako że będzie posiadał umiejętność, w której będzie się spełniał.

Muzyka a zasypianie

Jeśli mamy dziecko, możemy posłużyć się muzyką nie tylko po to, aby korzystnie wpłynąć na ich rozwój. Może też pomóc nam w procesie zasypiania. Mowa tu w szczególności o muzyce relaksacyjnej. Wyróżnia się ona łagodnymi, delikatnymi dźwiękami, a do tego nie ma słów, przez co idealnie pomaga się wyciszyć i odprężyć. Relaksacyjne melodie powodują, że dziecko się uspokaja, aż w końcu zasypia. Nie bez powodu też bowiem śpiewanie kołysanek jest tak popularne. Spokojny, miarowy głos działa na malucha kojąco i sprawia, że czuje się bezpiecznie, przez co może swobodnie zamknąć oczy i wypocząć. Jest to niezwykle pomocne w usypianiu dziecka, które często nie chce jeszcze iść spać. Jeśli sami nie możemy być przy naszej pociesze i śpiewać dla niego kołysanki, możemy skorzystać z pomocy zabawek ze wbudowanym głośnikiem, który emituje spokojną, cichą melodię. Możemy położyć z nią dziecko i poczekać, aż zaśnie. Inną opcją jest skorzystanie z materiałów powszechnie dostępnych w internecie. Tam szczególnie pomocne okażą się utwory z białym lub różowym szumem, który działa na dziecko wyciszająco. Są to łagodne dźwięki, które mają jednostajny rytm i kojarzą się z domowymi odgłosami, takimi jak na przykład dźwięk puszczonego prania czy suszarki, które wzbudzają poczucie bezpieczeństwa. Kiedy dziecko je słucha, automatycznie się uspokaja.

Jeśli zależy nam na tym, aby kompleksowo zadbać o komfort dziecka, pamiętajmy nie tylko o zainwestowaniu w usypiające zabawki, ale też w takie artykuły sypialniane, które pozwolą im na odprężenie się. Zwróćmy uwagę szczególnie na dobór odpowiedniego materaca. W przypadku maluszków postawmy na materac dziecięcy, który będzie dla nich odpowiedni. Dla większych dzieci możemy wybrać większy model, który będzie pasować do nich również wtedy, gdy już podrosną. Sprawdźmy materace z kategorii https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200, które zapewnią im komfort i pozwolą na swobodny sen.

Słuchanie muzyki to nie tylko przyjemność. Okazuje się, że czynność już od najmłodszych lat może korzystnie wpłynąć na nasze zdolności poznawcze czy pamięć. Dlatego tak ważne jest, aby rozwój dziecka uwzględniał edukację muzyczną. Możemy zadbać o to, zapisując go na zajęcia muzyczne lub wykorzystując muzykę w zabawach w domu!

Przeczytaj także:

  1. Pozwól sobie na sen – sprawdź korzyści snu dla kobiet
  2. Pozwól sobie na sen – sprawdź korzyści snu dla kobiet
  3. Jak urządzić sypialnię dla nastolatka?