Zatoki można zdefiniować jako przestrzenie powietrzne znajdujące się w okolicy nosa. Są one połączone z jamą nosową poprzez otwory w jej bocznej ścianie. Oczywiście zatoki przynosowe to nie jedyny rodzaj zatok, jaki występuje w naszym ciele. Mamy jeszcze do czynienia z zatokami czołowymi, szczękowymi czy klinowymi. Ich zadanie jest proste – mają oczyszczać, nawilżać i ocieplać wdychane powietrze. Jednak czasem pojawia się problem z zatkanymi zatokami na skutek rozwoju choroby. Co można zrobić, aby móc znów czuć się dobrze?
Skąd się bierze zapalenie zatok?
Zapalenie zatok może przybrać trzy różne formy. Charakter ostry najczęściej powstaje w wyniku infekcji bakteryjnych, przewlekły odznacza się długotrwałą zapaleniem i obrzękiem, a nawracający występuje przynajmniej cztery razy w roku. Przyczyny zapalenia zatok może być różna. Najczęściej mamy do czynienia z infekcją wirusową, bakteryjną czy grzybiczą. Jednak negatywny wpływ na nasze zatoki ma także regularne narażenie na czynniki drażniące znajdujące się w powietrzu. Może być dym papierosowy czy w przypadku osób mieszkających w mieście – zanieczyszczenie powietrza. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj zainwestowanie w filtr powietrza do mieszkania. Pozwoli on na zmniejszenie ilości drażniących czynników w domu. Niekorzystny wpływ na nasze zatoki ma także:
- klimatyzacja, na którą jesteśmy narażeni w domu, pracy oraz w samochodzie,
- wychodzenie na zewnątrz, zwłaszcza w chłodniejsze lub wietrzne dni zaraz po umyciu włosów,
- brak czapki w chłodne dni oraz suche powietrze, np. w salonie czy w sypialni.
Po czym poznać zapalenie zatok?
W naszym społeczeństwie zapalenie zatok jest dość powszechną dolegliwością. Jednak posiada charakterystyczne objawy, dzięki którym jesteśmy w stanie je rozpoznać. Do nich zalicza się przede wszystkim rozpierający ból głowy nasilający się zwłaszcza w godzinach porannych, np. przy pochylaniu się czy kichaniu. Zmagamy się także z wydzielina z nosa lub jej ściekaniem po tylnej ścianie gardła, niedrożnością nosa czy brakiem apetytu. Często występuje podwyższona temperatura oraz ból górnych zębów, który utrzymuje się mimo dobrego stanu uzębienia.
Jakie są domowe sposoby na zatoki?
Domowe sposoby na zatoki są proste do wykonania i często nie wymagają wyjścia z domu. Oczywiście, jeśli mamy wszystkie niezbędne rzeczy! Oto pięć sposobów na zatkane zatoki, które pomogą nam wrócić do zdrowia.
Sposób 1 – inhalacje
Od lat jest to jeden z najlepszych sposobów na zatkane zatoki. W tym celu możemy użyć inhalatora lub domowego zestawu, który składa się z garnka i ręcznika. Najczęściej stosuje się sól izotoniczną, sól hipertoniczną, olejki eteryczne czy zioła, takie jak szałwia.
Sposób 2 – ciepłe okłady
Rozpierający ból głowy może wynikać z gromadzącej się wydzieliny na unerwionej błonie śluzowej. Do wykonania okładu wystarczy ciepły ręcznik lub wielorazowy kompleks podgrzewany zgodnie z zaleceniami producenta.
Sposób 3 – płukanie zatok
Do płukania używa się wodnego roztworu chlorku sodu o stężeniu izoosmotycznym lub hipertonicznym. Taki roztwór można zakupić lub wykonać samodzielnie.
Sposób 4 – woda morska
Z pewnością każdy z nas słyszał o wodzie morskiej. Ją również można stosować przy zapaleniu zatok.
Sposób 5 – domowe syropy
Przy zapaleniu zatok można stosować syrop z apteki, ale można go także samemu przygotować, przez co będzie w 100% naturalny. Do najlepszych syropów zalicza się syrop tymiankowy, cebulowy oraz czosnkowy.
Co na zatoki z apteki?
Zapalenie zatok nie zawsze można wyleczyć za pomocą domowych sposobów. Jeśli kilka dni mamy się z tą utrzymującą się dolegliwością. Wówczas zasięg wsparcie środkami farmaceutycznymi dostępnymi w aptece. Zaleca się m.in.:
- lek przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, takie jak ibuprofen, paracetamol czy naproksen,
- leki przeciwobrzękowe, takie jak pseudoefedryna,
- leki zwężające naczynia krwionośne, takie jak ksylometazolina,
- leki zawierające glikokortykosteroidy do stosowania miejscowego w postaci aerozolu,
- leki ziołowe, które pomagają w upłynnieniu wydzieliny (np. kwiat czarnego bzu).
Wypoczynek jako ważny aspekt powrotu do zdrowia
Chcemy szybciej dojść do siebie w czasie zapalenia zatok? Postawmy na zdrowy wypoczynek odpoczynek we własnym łóżku. Jest to niezwykle ważne, gdyż sen w komfortowych warunkach, jakie zapewnia materac Hilding Dance jest niezwykle ważny. Zwróćmy jednak uwagę, czy nie ma żadnego czynnika, który mógłby go zakłócić. Najczęściej jest to nieodpowiednio dopasowane do potrzeb oraz preferencji użytkownika podłoże do spania, jednak coraz częściej zdarza się, że zapomnimy o wysokiej jakości akcesoriach sypialnianych. Zalicza się do nich przede wszystkim kołdra czy poduszka dostępna na www.hilding.pl. Zadbajmy zatem już dziś o miejsce swojego wypoczynku i postawmy na wygodne łóżko!
Okres jesienno-zimowy to dla wielu czas zmagania się z zapaleniem zatok. Uporczywy ból i uczucie rozpierania w okolicy zatok można wyeliminować na wiele sposobów – zarówno domowych, jak i w postaci leków dostępnych bez recepty w aptece.