Podstawą zdrowych zębów jest dbanie o higienę jamy ustnej już od najmłodszych lat. Jednak poza codziennym stosowaniem szczoteczki i pasty, ogromne znaczenie ma dieta. Choć powszechnie wiadomo, że na mleczne zęby destrukcyjnie wpływa cukier, nadal niewiele mówi się o tym, jakie produkty spożywcze są w pełni bezpieczne dla dziecięcego uśmiechu. Jakie posiłki warto przygotowywać, aby na co dzień dbać o piękny, biały uśmiech?
Posiłki dla zdrowia zębów mlecznych – co wybierać, a czego unikać?
Jedną z głównych przyczyn próchnicy i chorób dziąseł są słodycze. Zdarza się, że rodzice podają je dzieciom już w pierwszych latach życia! Bez względu na to, czy dany produkt zawiera sacharozę, miód czy fruktozę, każda forma cukru szkodzi zębom. Warto pamiętać o tym, że decydując się na podawanie jakichkolwiek słodyczy swojemu dziecku, należy to robić jak najrzadziej. Zdecydowanie lepsze dla zdrowia jamy ustnej jest zjedzenie całego batonika od razu, niż podjadanie cukierków przez całe popołudnie. Szkodzić mogą też chipsy i posiłki typu fast-food. Sprzyjają wydalaniu z organizmu wapnia, a do tego oblepiają zęby. W szczelinach międzyzębowych bardzo szybko powstaje wówczas środowisko niezwykle przyjazne dla wszelkiego rodzaju bakterii.
Istnieje też szereg produktów, które dobroczynnie wpływają na zęby mleczne i warto wpleść je do diety malucha jak najwcześniej. Należą do nich w szczególności jogurty i sery. Są głównym źródłem wapnia, a to właśnie od niego zależy kondycja ludzkich zębów. W rozsądnych ilościach dobry wpływ na mleczne zęby mają owoce. Zawierają bowiem dużo błonnika i witaminy C. Ich nadmiar prowadzi jednak do przyjmowania wysokich dawek szkodliwego cukru.
Zasady zdrowego żywienia – niemowlęta
Szczególnej troski w kwestii dbania o higienę jamy ustnej wymagają niemowlęta. O czym powinni pamiętać rodzice dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2 roku życia?
- Niemowlęta powinny pić jedynie wodę i mleko.
- Nie warto przedłużać karmienia butelką. Dziecko po ukończeniu 6 miesięcy powinno rozpocząć naukę picia z kubka.
- Wybierana żywność nie powinna zawierać cukru. Niestety, ale wiele produktów dedykowanych niemowlętom ma w swoim składzie syrop glukozowy, klonowy, agawowy, dekstrozę, glukozę, sacharozę czy fruktozę. Warto pamiętać, że nadmiar cukru jest szkodliwy nie tylko dla zębów! Może zaburzać sen – nawet na idealnie dobranym materacu od marki http://www.hilding.pl/ – a także zwiększać prawdopodobieństwo nadmiernego przybrania na wadze i zachorowania w późniejszych latach na otyłość.
- Najlepsze przekąski to jogurt naturalny, ser, owoce, warzywa i paluszki chlebowe. Między posiłkami nie należy podawać żadnych produktów zawierających cukier.
- Niemowlętom pod żadnym pozorem nie powinno się podawać słodkich napojów. Nie tylko destrukcyjnie wpływa to na rozwijające się zęby i dziąsła, ale utrudnia naukę picia wody.
Jak karmić dzieci w wieku przedszkolnym?
Nieco inne zasady dotyczą przedszkolaków. Jakie są kluczowe aspekty dotyczące zdrowia zębów w tym wieku?
- Harmonogram posiłków – warto razem z dzieckiem ułożyć plan posiłków. Najczęściej zaleca się podawanie trzech dań i dwóch przekąsek. Regularność to doskonały początek kreowania zdrowych nawyków żywieniowych, która dodatkowo wiąże się z możliwością wprowadzenia zwyczaju mycia zębów pastą z fluorem po każdym posiłku.
- Zdrowe śniadania do przedszkola – dziecko w przedszkolu powinno mieć dostęp do zdrowego jedzenia, wolnego od nadmiernych ilości cukru. Powinny być to albo domowe dania, albo szkolne obiady – jednak warto upewnić się co do ich jakości.
- Ograniczenie słodyczy – nie warto ograniczać ich całkowicie. Kluczowe jest jednak zachowanie zdrowego umiaru. Batonik zjedzony raz na kilka dni nie przyniesie zbyt dużych szkód. Jednak jeśli stanie się kluczowym elementem jadłospisu na każdy dzień – bardzo szybko pojawi się próchnica.
Stosowanie się do zasad zdrowego odżywiania nie tylko zapewnia zdrowie zębom, ale całemu organizmowi. Dziecko, które od najmłodszych lat ma zapewniony regularny sen – w wygodnej sypialni, na materacu takim, jak Hilding Safety Smyk – oraz zdrowe posiłki, jest w zdecydowanie mniejszym stopniu narażone na otyłość, cukrzycę i inne choroby cywilizacyjne.
Posiłki dla zdrowia zębów mlecznych – inspiracje:
-
Owsianka
Zarówno przed 1 urodzinami, jak i po nich, podstawą diety malucha powinno być mleko. Warto więc na śniadania przygotowywać pełnowartościowe owsianki. Można dodawać do nich najróżniejsze dodatki, jednak nie należy przesadzać z produktami bogatymi w cukier.
- Jabłkowe i marchewkowe ciasteczka
Jabłka i marchewki charakteryzują się dużą zawartością witaminy C, która korzystnie wpływa na cały organizm – również na zęby. Większość dzieci lubi ich smak. Warto jednak podawać je w formach innych niż soki – to one w najbardziej szkodliwy sposób oddziaływują na zęby.
- Jogurty z owocami
Jogurty – podobnie jak mleko – są ważnym źródłem wapnia. Chronią zęby przed demiralizacją i zapobiegają osłabieniu. Utrzymywanie prawidłowej flory bakteryjnej w ustach zmniejsza częstotliwość pojawiania się zakażeń grzybiczych i stanowi naturalną barierę chroniącą przed szkodliwymi bakteriami.
Zdrowie zębów mlecznych jest niezwykle ważne! Mleczaki wpływają bowiem na kondycję zębów stałych. Koniecznie zainspiruj się naszymi propozycjami i pamiętaj o zasadach diety bezpiecznej dla zębów, które są wymienione powyżej.