Nie od dziś wiadomo, że nasze serce jest jednym z ważniejszych, jak nie najważniejszym organem. Odgrywa ono wyjątkową rolę, gdyż jako swego rodzaju pompa, tłoczy krew do całego organizmu. Pozwala to na dotlenienie oraz odżywienie wszystkich tkanek. Niestety, w dzisiejszych czasach coraz częściej zmagamy się z różnymi chorobami serca. A jakie z nich występują najczęściej oraz co warto o nich wiedzieć?
Niewydolność serca
O niewydolności serca mówimy, gdy organ ten nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości krwi do narządów. Skutkuje to zmniejszeniem wydolności wysiłkowej. W trakcie rozwoju tego schorzenia dochodzi do gromadzenia płynów organizmu, powiększenia jam serca oraz niekorzystnych zmian w układzie hormonalnym. Za najczęstsze przyczyny rozwój niewydolności serca uznaje się nadciśnienie tętnicze, zawał serca, wady zastawek serca, zaburzenia rytmu serca czy nadużywanie alkoholu. A po czym możemy ją rozpoznać? Do objawów zalicza się:
- osłabienie wraz z łatwym męczeniem się nawet przy niewielkim wysiłku,
- duszność, która występuje zarówno przy wysiłku, jak i w spoczynku czy w nocy,
- obrzęki wraz z powiększeniem obwodu brzucha i zwiększeniem masy ciała,
- suchy kaszel, który może być połączony z odpluwaniem rdzawej plwociny,
- wyniszczenie organizmu i utrata masy ciała w zaawansowanych przypadkach.
Za powikłania niewydolności serca uznaje się zakrzepy, zatory, zaburzenia rytmu serca i niewydolność nerek. Samo leczenie schorzenia opiera się na usunięciu lub korygowaniu przyczyny. Stosuje się także leki, w tym m.in. diuretyki czy inhibitory konwertazy angiotensyny.
Choroba wieńcowa
Choroba wieńcowa, określana również jako choroba niedokrwienna serca, te zespół chorobowy charakteryzujący się niedostatecznym ukrwieniem serca. Jej przyczyną jest znaczne zwężenie, a nawet całkowite zamknięcie światła tętnic wieńcowych, które są odpowiedzialne za odżywianie mięśni serca. Za objawy uznaje się:
- dolegliwości bólowe połączone z dusznościami,
- mdłości, nadmierną potliwość oraz osłabienie,
- spłycenie oddechu, kołatanie serca oraz ucisk na mostkiem.
W większości przypadków za chorobę tą odpowiada miażdżyca. Polega ona na odkładaniu blaszek miażdżycowych zbudowanych z cholesterolu i komórek zapalnych w naczyniach. Konsekwencją tego jest zwężenie światła naczynia oraz upośledzenie przepływu krwi. Wyróżnia się także czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do rozwoju choroby wieńcowej. Uwzględnia się tutaj przede wszystkim wysokie stężenie cholesterolu LDL i niskie HDL. Następnie wyróżnia się palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę.
Nadciśnienie tętnicze
Coraz częściej nadciśnienie określane jest jako “cichy zabójca”. Nic dziwnego, charakteryzuje się stale podwyższonymi wartościami ciśnienia we krwi. Stanowi jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób, która może stanowić zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia człowieka. Ustalenie przyczyny nadciśnienia tętniczego jest trudne, gdyż wpływa na to wiele różnych czynników. I większości chorych pojawia się ono samoistnie, co ma związek z predyspozycjami genetycznymi. Jednak sama choroba może wynikać z nieodpowiedniego trybu życia, czyli niezdrowej diety, braku aktywności czy nie efektywnym wypoczynkiem. Właśnie dlatego warto już dziś zastanowić się nad zmianą swoich nawyków, a także zainwestować w wygodne łóżko wyposażone w materac Hilding Rock and roll. Wiele różnych modeli od tego producenta znajdziemy także na https://hilding.pl/. Jeśli chodzi o objawy nadciśnienia tętniczego, to nie są one specyficzne i najczęściej dotyczą bólów i zawrotów głowy. Zwiększa się także męczliwość i potliwość. Najlepszym rozwiązaniem jest regularny pomiar ciśnienia. Schorzenie to jest proste w leczeniu, gdyż na rynku farmaceutycznym znajdziemy wiele leków obniżających ciśnienie. Lekarz dobierze je do stadium schorzenia oraz obecności innych chorób. Ważne jest, aby nie zapominać o przyjmowaniu leków, gdyż nieleczone nadciśnienie tętnicze może skutkować udarem mózgu, zawałem serca czy uszkodzeniem nerek i oczu.
Wady zastawek serca
Zastawki serca to nic innego, jak błoniaste przegrody w sercu, które składają się z tkanki łącznej. Zbudowane są z ruchomych płatów i pierścienia. Mogą być trójdzielnej, gdy mają trzy płatki i dwudzielne, gdy mają dwa płatki. Ich funkcją jest zagwarantowanie prawidłowego przepływu krwi. Otwierają się one i zamykają przez całe życie bez przerwy, gwarantują przepływ krwi w jednym kierunku. W przypadku wad zastawek wyróżnia:
- wady wrodzone, które są związane z ich nieprawidłową budową – obejmują nieodpowiedni kształt, położenie czy liczbę płatków,
- wady nabyte, które są zazwyczaj powikłaniami po licznych chorobach – pojawiają się najczęściej po chorobie niedokrwiennej, chorobie reumatycznej czy zawale.
Wiążą się one najczęściej ze zwężeniem zastawki, która nie otwiera się całkowicie lub jej niedomykaniem się. Do głównych objawów, po których można poznać wady zastawki serca, zalicza się duszności, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, omdlenia czy szybkie męczenie. W celu wykrycia choroby niezbędne jest wskazanie EKG serca. Niestety, nie ma leków, które mogłyby pomóc pacjentowi wyleczyć ten stan. Jednym rozwiązaniem jest operacja polegająca na walwuloplastyce lub annuloplastyce.
Migotanie przedsionków
Migotanie przedsionków polega na nieskoordynowany pobudzeniu przedsionków serca. Prowadzi to do utraty efektywnej czynności skurczowej przesiąków. Istnieje wiele przyczyn migotania przedsionków, w tym choroby układu krążenia (np. nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa), zaburzenia elektrolitowe zatorowość płucna, znieczulenie ogólne czy działanie toksyn i używek. Objawia się poprzez:
- palpitację serca, szybkie i nieregularne bicie serca oraz ból w klatce piersiowej,
- zawroty głowy, nudności, duszności czy omdlenia,
- uczuć nie zmęczenie, wzmożoną potliwość i nudności.
Rozpoznanie opiera się na przeprowadzeniu EKG i ECHO serca przez lekarza, a leczenie najczęściej na zmianę stylu życia. Ponadto stosuje się m.in. leki przeciwzakrzepowe.
Już od najmłodszych lat warto dbać o dobrą kondycję swojego serca. Pomóc nam w tym może zdrowy styl życia, uwzględniający aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania oraz efektywny sen. Jednak nie zapominajmy także o regularnych wizytach u lekarza. To właśnie on sprawdzi stan serca, a także zleci wykonanie badań, takich jak echokardiografię czy radiologiczne badanie klatki serca.