W każdym domu jest miejsce, do którego możemy się udać i odpocząć po ciężkim dniu. Najczęściej jest to sypialnia, czyli pomieszczenie gwarantujące nam spokój, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Jednak, aby było to możliwe, to warto ją w odpowiedni sposób zaaranżować. Kwestie te obejmują przede wszystkim atmosferę, jaka panuje w sypialni, a także elementy dekoracyjne czy właściwie skomponowane łóżko. A w jak przekłada się to na zdrowy sen?

Idealna atmosfera w sypialni – czyli jaka?

Sypialnia to szczególne miejsce, w którym nie tylko chcemy odpocząć, ale także spędzić w przyjemny sposób czas ze swoją drugą połówką. Niezależnie od tego, czy chcemy się zrelaksować, czy jedynie spędzić miło czas, warto zadbać o odpowiedni klimat bądź atmosferę, jaka panuje w sypialni. W dużej mierze odnosi się to do sposobu aranżacji, czyli ciepłych i stonowanych kolorów na ścianach, miłych dla oka elementów dekoracyjnych czy kwiatach. Warto również zadbać o to, co czujemy, a czego nie widzimy. Odnosi się to do jakości powietrza w sypialni. Zaleca się, aby utrzymywać wilgotność na poziomie 40-60%. Zbyt suche powietrze może utrudniać nam zasypianie, a nawet zakłócać zdrowy sen. Inną kwestią jest temperatura aktualnie pasująca w sypialni. Najlepiej, aby oscylowała w granicy 16-20 stopni, a dokładna wartość w dużym stopniu zależy od wieku użytkownika. Jednak to nie wszystko!

W jakie dodatki warto zainwestować, aby się zdrowo wyspać?

Atmosfera w sypialni częściej kojarzy nam się z romantycznymi uniesieniami, aniżeli odpowiednimi warunkami do zdrowego wypoczynku. Jednak, na jakie dodatki w sypialni warto zwrócić szczególną uwagę? Do licznych kwestii, które mogą mieć wpływ na sen, zaliczyć można:

  • Czy atmosfera sypialni wpływa na zdrowy sen?koce i poduszki dekoracyjne, które zapewniają komfort w czasie drzemki, jednak należy je często prać, aby nie gromadziły kurzu,
  • zasłony i rolety, które ograniczają dostęp światła, tym samym nie zaburzając zegara biologicznego,
  • rośliny, które poprawiają jakość powietrza poprzez oczyszczenie go i nawilżenie, a dodatkowo produkują tlen w nocy,
  • dywany, które izolują zimną podłogę od bosych stóp, jednak również może gromadzić kurz, dlatego warto go często czyścić,
  • świece zapachowe, które uwalniają olejki eteryczne, przez co ułatwiają zasypianie.

Wyróżnia się wiele dodatków do sypialni – mniej lub bardziej potrzebnych. Jednak każdy z nich warto rozważyć pod kątem wpływu na jakość czy długość wypoczynku.


Komfortowe łóżko jako podstawa każdej sypialni

Głównym elementem wyposażenia każdej sypialni jest przede wszystkim łóżko. Może być ono drewniane, tapicerowane czy metalowe – w zależności od preferencji oraz aktualnego wystroju sypialni. Jednak warto dodatkowo zwrócić uwagę na zagłówek, czyli element, który przymocowany jest do ściany za łóżkiem. Ochroni ścianę przed zabrudzeniami, pełni funkcję ozdobną oraz często zapewniają komfortowe wsparcie dla pleców użytkownika, przez co wygodnie można w łóżku czytać czy oglądać telewizję. Inną kwestią jest niewidoczny na co dzień stelaż. Jest to konstrukcja składająca się z ramy i listewek, odpowiadająca za najlepszą stabilizację i amortyzację materaca. Dodatkowo zwiększa przewiewność i umożliwia całkowite oddawanie wilgoci zgromadzonej przez noc, tym samym korzystnie wpływając na higieniczne warunki do snu. Warto również zaznaczyć, że usztywnia i zmiękcza wybrane strefy, tym samym wpływając na komfort. Jednak najważniejszym elementem jest tutaj materac do spania. To właśnie on odpowiada za zdrowy i spokojny sen. Wynika to z faktu, iż jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób wspiera zarówno właściwą regenerację mięśni, jak i stabilizuje kręgosłup.

Akcesoria sypialniane zwiększające komfort snu

Na samym materacu człowiek się nie wyśpi. Z uwagi na to, powinniśmy zainwestować w inne, ale równie ważne elementy wyposażenia łóżka, czyli tzw. akcesoria sypialniane. Do nich zalicza się, chociażby poduszka do spania, która odpowiada za prawidłowe wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków czy kręgosłupa w odcinku szyjnym. W ten sposób jestesmy w stanie znacząco zredukowac napięcia w okolicy szyi czy karku, tym samym unikając porannych dolegliwości bólowych tych partii. Oprócz tego dużą rolę odgrywa odpowiednio szeroka i gruba kołdra. Pozwala ona na przyjemne otulenie ciała użytkownika, dodatkowo zapewniając komfort termiczny. Wiąże się to z redukowaniem ryzyka zarówno przegrzewania się, jak i wychładzania ciała w czasie snu. Warto również zauważyć, że komfort snu to nie wszystko, gdyż dużą rolę odgrywają tutaj higieniczne warunki do wypoczywania. Najbardziej wpływa na nie ochraniacz na materac, który w znaczący sposób zapobiega zabrudzeniom, zanieczyszczeniom czy nawet zawilgoceniu materaca. Podobną funkcję pełni prześcieradło oraz pościel, czyli zestaw poszewek na kołdrę i poduszkę.

Czy zabawki do usypiania faktycznie pomagają zasnąć?

W obecnych czasach coraz większą popularność zyskują zabawki do usypiania, które są wyposażone w urządzenie emitujące szum. Można go podzielić na:

  • szum biały i różowy,
  • szum fal morskich,
  • szum padającego deszczu,
  • szum zamieci śnieżnej,
  • szum wód płodowych z dźwiękiem bijącego serca.

Docelowo są przeznaczone dla niemowląt i noworodków, gdyż pomagają im uspokoić się i wyciszyć. Docelowo mają wygłuszyć domowe odgłosy, przypominając jednocześnie o spokoju, jaki panował w łonie matki – w końcu tam również wszystkie dźwięki zlewały się w kojący zmysły szum. Oznacza to, że Ich największą zaletą jest to, że pozwalają dziecku poczuć się bezpiecznie, przez co ułatwia zasypianie, a także poprawia jakość ich wypoczynku. Warto jednak zaznaczyć, że takie urządzenia, niekoniecznie w formie zabawek, świetnie sprawdza się również w sypialni osób dorosłych czy seniorów.

Dobrze urządzona sypialnia to niezwykłe miejsce, w którym nie tylko możemy się zdrowo wyspać, ale także zrelaksować się po ciężkim dniu. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o jej wyposażenie, pozwalające na stworzenie wyjątkowej atmosfery. Należy uwzględnić tutaj zarówno elementy dekoracyjne, jak i odpowiednio skomponowane łóżko.

Przeczytaj także: