Każdy członek domu ma swój pokój – i dotyczy to również seniorów. Tego rodzaju pomieszczeniem jest sypialnia, która stanowi swego rodzaju ostoję spokoju, w której można odpocząć po ciężkim dniu. Niezależnie od tego, jaki tryb życia prowadzi senior, warto już dziś zadbać o odpowiednio urządzoną sypialnię. A jak to zrobić?

Sypialnia dla seniora – z czego powinna się składać? 

Wydaje się, że sypialnia dla seniora nie różni się niczym od sypialni dla osób dorosłych. Jednak niestety, wraz z czasem stajemy się słabsi i niekoniecznie chcemy schylać się po przedmioty pierwszej potrzeby czy sięgać po te wysoko położone. Najlepiej zatem umieścić je w zasięgu dłoni. Oprócz tego warto postawić na:

  • stolik lub szafkę nocną, na którym umieścić można okulary czy leki,
  • szafy i szafki na ubrania, które powinny być łatwo dostępne,
  • komodę lub półki, na których umieścimy m.in. telewizor.

Oprócz tego dobrym pomysłem będą poręcze i uchwyty, mające na celu pomagać przy wykonywaniu codziennych czynności.

Dlaczego sen jest ważny dla seniorów? 

Jak urządzić sypialnię dla seniorów?Zapewniając sobie zdrowy i spokojny sen, jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia oraz cieszyć się dobrym samopoczuciem. Jednak coraz częściej osoby starsze zapominają o tym, jak ważną rolę w życiu odgrywa zdrowy sen. Jak się okazuje, wpływa on korzystnie na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, w tym:

  • odporność,
  • metabolizm,
  • pamięć i koncentrację,
  • obniżenie ciśnienia i poziomu złego cholesterolu.

Można zatem śmiało stwierdzić, że im więcej śpimy, tym lepiej się czujemy!

Wygodne łóżko dla seniora, czyli jakie?

Wygodne łóżko to podstawowy element każdej sypialni – w tym tej przeznaczonej dla seniora. Nie zaleca się wyposażanie jej w sofę, wersalkę czy tapczan, gdyż nie są to produkty sprzyjające prawidłowemu wypoczynkowi. Najlepiej sprawdzi się tutaj materac do spania, który został stworzony z bezpiecznych i antyalergicznych materiałów. Co więcej, dzięki unikalnej budowie oraz właściwością, jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób wspiera kręgosłup oraz sylwetkę, a także wspomaga właściwą regenerację mięśni. Na rynku znajdziemy modele ortopedyczne, czyli takie, które dodatkowo wyróżniają się statusem wyrobu medycznego oraz właściwościami prozdrowotnymi. Z uwagi na to są zalecane osobom starszym.
Nie da się zaprzeczyć – seniorzy powinni o siebie odpowiednio dbać, aby cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją. Obejmuje to właściwie zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną oraz sypialnię z wygodnym łóżkiem.

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: