Problemy z cerą mogą być źródłem dużego dyskomfortu. Nierzadko przyczyniają się do znacznego obniżenia pewności siebie. Niestety, czasem zwykłe sposoby na niedoskonałości nie działają. Wtedy możemy zdecydować się na kurację izotekiem. Jak przebiega ten proces leczenia i czego należy się spodziewać? Dowiedz się więcej!
Co to izotek?
Izotek to lek, który używany jest przede wszystkim podczas leczenia ciężkich przypadków trądziku. W jego składzie znajduje się substancja czynna izotretynoina. Jest to pochodna witaminy A, która należy do grupy rezynoidów. Podaje się ją w dwóch wersjach – doustnie lub miejscowo, w postaci maści. Jest to lekarstwo dostępne jedynie na receptę. Izotretynoina wyróżnia się bardzo dużą skutecznością. Z tego względu decydują się na nią osoby, u których inne techniki łagodzenia trądziku nie przyniosły żadnego skutku. Należy jednak pamiętać o tym, że stosowanie jej może mieć skutki uboczne. Właśnie dlatego kuracja izotekiem powinna przebiegać pod okiem lekarza.
Konsekwencje kuracji izotekiem
Kuracja izotekiem to dla wielu osób jedyna szansa, aby pozbyć się trądziku i cieszyć się czystą cerą. Decydują się na nią mimo skutków ubocznych, które wiążą się ze stosowaniem izotretynoiny. Uważa się, że substancja ta może spotęgować wrażliwość skóry. Nierzadko przyczynia się do jej wysuszenia. Przesuszone stają się również usta, gardło, oczy i błony śluzowe. Z tego względu niezbędne jest regularne stosowanie preparatów nawilżających, takich jak kremy, spraye do nosa czy krople do oczu. Należy też pamiętać, aby pić dużo wody. Podwyższona wrażliwość nie dotyczy tylko suchości. Okazuje się, że na skutek zażywania izoteku nasza skóra jest bardziej narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych. W tym okresie bardzo łatwo ponadto o uszkodzenia i blizny. Trzeba zatem zachować szczególną ostrożność.
Izotek może przyczynić się też do bólu mięśni i stawów. Możemy się ich spodziewać szczególnie po intensywnym wysiłku fizycznym. Jeśli ból staje się nie do zniesienia, a do tego towarzyszy mu osłabienie, warto zwrócić się do lekarza. Należy też uważać na poziom glukozy we krwi – wykazano, że leczenie izotekiem zwiększa jej poziom.
Kiedy rozpocząć kurację izotekiem?
Na leczenie izotretynoiną możemy zdecydować się wówczas, gdy zmagamy się z ciężką odmianą trądziku. Izotek jest rozwiązaniem wtedy, kiedy wszelkie inne sposoby zawiodły. Musimy jednak pamiętać, że aby rozpocząć terapię, potrzebujemy receptę wypisaną przez lekarza. Należy wcześniej umówić się do lekarza rodzinnego, który wystosuje dla nas skierowania do lekarza specjalisty, czyli dermatologa. On przepisze nam odpowiednią dawkę leku i będzie kontrolował proces leczenia. Warto też upewnić się, czy nie mamy przeciwwskazań do stosowania tego leku. Nie powinniśmy po niego sięgać, jeśli jesteśmy w ciąży. Izotretynoina jest silnym lekiem, który może wywołać wady rozwojowe u płodu. Z tego względu przed rozpoczęciem kuracji zaleca się wykonanie testu ciążowego. Izotek nie jest zalecany również osobom z niewydolnością wątroby, zbyt dużym poziomem witaminy A w organizmie czy podwyższonym stężeniem lipidów we krwi.
Dawkowanie leku w kuracji izotekiem
Dawka leku powinna być starannie wyznaczona przez lekarza. Bierze on pod uwagę różne kwestie, w tym wzrost i wagę. Najczęściej kurację zaczyna się od preparatu z niską zawartością izoteku, a następnie systematycznie się ją zwiększa. Przepisane lekarstwo należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, najczęściej 1/2 razy na dobę, przy spożywaniu pokarmu.
Jak długo trwa kuracja izotekiem?
Kuracja izotekiem to proces, który u każdego może wyglądać inaczej. Wszystko bowiem zależy od kondycji organizmu, a także ilości przyjmowanej dawki. O końcu terapii decyduje lekarz. U części osób pozytywne efekty możemy dostrzec już nawet po tygodniu. Standardowo jednak czas oczekiwania na poprawę wynosi 2 miesiące. Tyle mniej więcej potrzebuje skóra, aby się zregenerować. Najwięcej kuracja izotekiem może trwać 24 tygodnie, lecz warto pamiętać o tym, że jeśli leczenie nie przyniesie poprawy, lekarz może zalecić jego powtórzenie.
Jak inaczej dbać o cerę?
Bezpośrednia przyczyna powstawania niedoskonałości jest zazwyczaj trudna do określenia. W przypadku trądziku najczęściej chodzi o zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Chociaż te elementy mogą być głównym źródłem, to musimy pamiętać, że niezdrowy styl życia i nieodpowiednie nawyki też mogą pogorszyć stan naszej cery. W tym wypadku powinniśmy szczególnie zadbać o naszą skórę. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na to, co jemy. Śmieciowe, tłuste potrawy jedynie spotęgują wypryski. Zrezygnujmy też z dużej ilości napojów gazowanych. Zamiast tego postawmy na lekką, zdrową dietę, bogatą w witaminę C i inne mikroelementy, która dostarczy nam niezbędne składniki odżywcze. Nie zapominajmy też o dokładnej, systematycznej pielęgnacji. Wybierzmy takie kosmetyki, które będą dopasowane do naszego typu skóry. Warto też zająć się tym, ile czasu poświęcamy na sen. Okazuje się, że niedobór snu również może być przyczyną kłopotów z cerą. Kiedy się nie wysypiamy, nasza twarz staje się szara i matowa. Aby tego uniknąć, powinniśmy zapewnić sobie komfortowy wypoczynek. Możemy to zrobić, inwestując w solidny i jakościowy materac. Ciekawe i sprawdzone propozycje odnajdziemy na stronie producenta sleepmed.pl. Katowice to miejsce, gdzie będziemy mogli zobaczyć interesujące nas produkty na żywo.
Nie ma wątpliwości, że trądzik to nic przyjemnego. Wypryski nie dość, że mogą wywoływać ból i dyskomfort, to jeszcze nie prezentują się zbyt estetycznie. W ciężkich przypadkach trądziku pomocny może okazać się izotek, który skutecznie pozbywa się niedoskonałości. Musimy jednak upewnić się, że stosujemy go w odpowiedni sposób.
Przeczytaj także: Sypialnia zrównoważona ekologicznie: materace i akcesoria przyjazne środowisku